Returul imobiliar, în cele din urmă prețurile se încadrează!

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Returul imobiliar, în cele din urmă prețurile se încadrează!




de Christophe » 28/08/08, 11:20

Imobilele scad ... ei bine, stagnează, dar se numește „declin” pentru dezvoltatori și profesioniștii imobiliari.

Cei care cred că exagerez trebuie doar să vorbească cu un agent de profesie ... sau să urmărească rapoarte ... câștigă de 5 ori mai mult decât petrolierul pe angajat, piața lor este pur virtuală, este nu este reglementat: prețurile sunt fixate la zaruri (sau aproape), dar evident întotdeauna în creștere ... cu excepția acum sau stagnează apoi plâng ...

O revenire grea pe pământ

Lovită de criza finanțării, piața imobiliară încetinește în toată Franța. Mulți proprietari trebuie să își reducă pretențiile de vânzare. Dar cererea rămâne puternică

Anul a început prost pentru Nicolas, care nu este în stare să-și vândă apartamentul din arondismentul 9 din Paris, afișat la 400 de euro: „L-am cumpărat la acel preț și trebuie să-l vând absolut, pentru că Între timp am cumpărat altul. " El nu este singurul. Potrivit unor profesioniști, doi din cinci împrumutați de legătură sunt în cazul său. Agățându-ne de prețurile de vânzare care acum nu sunt potrivite pentru cerere. Piața sa confruntat chiar serios în prima jumătate a anului, ca o consecință a atitudinii de așteptare a cumpărătorilor și a băncilor: volumul tranzacțiilor a scăzut cu mai mult de 000% față de aceeași perioadă din 10, timpii de vânzare s-au prelungit. de câteva săptămâni. Rata negocierilor, care a crescut ușor timp de șase luni, se ridică acum la 2007%.

Prețurile simt acest lucru: după zece ani de creșteri de două cifre, pentru prima dată prețul mediu al locuințelor second-hand din Franța a rămas stabil în prima jumătate a anului (+ 0,72% conform secolului 21, + 0,9% pentru Fnaim). Dar au scăzut la Marsilia (-1,5%), Rennes (-2,3%) și Grenoble (-1,3%), stabilizându-se la Lille sau Caen și încă rezistând la Bordeaux (+2,4, 4,1%), Strasbourg (+ 5,3%) sau Lyon (+ 7,6%). Cu diferențe semnificative între regiuni: prețurile vehiculelor vechi au scăzut cu 6,4% în Limousin, cu 9,2% în Pays de la Loire, dar au crescut cu 60% în Lorena, în timp ce acestea rămân stabile în Centru și Alpi, în Sud-Est și în Ile-de-France. Parisul continuă să fie o excepție de la regulă. 86 de zile sunt suficiente pentru a vinde o proprietate în capitală, comparativ cu 1,4 în medie în restul Franței. Peste șase luni, potrivit notarilor din Ile-de-France, prețurile pariziene sunt încă în creștere (+ XNUMX%).

Valoarea medie a unei achiziții depășește chiar și bara de 300 de euro pentru un 000m46. Cu toate acestea, volumul vânzărilor la nivel regional a scăzut cu 2% în primul trimestru. Și în suburbii, declinul a început în mai mult de 8,8% din municipalitățile din Ile-de-France. Dincolo de aceasta, scăderea prețurilor ar putea ajunge până la 80% în marile periferii, acum penalizată de creșterea prețurilor la benzină. Cererea ar trebui să se concentreze în mod natural în jurul zonelor deservite de transportul public.


Următorul și sfârșitul: http://hebdo.nouvelobs.com/hebdo/paruti ... terre.html
Dernière édition alin Christophe 06 / 04 / 12, 09: 24, editate 2 ori.
0 x
Ghilgameș
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 144
Înregistrare: 11/07/07, 19:51




de Ghilgameș » 28/08/08, 13:02

Ei bine, este sigur că este foarte grav ceea ce se întâmplă în acest sens și cu siguranță observ complicitatea statului în toată această poveste care i-a permis să opereze acești oameni cu impunitate chiar dacă ar strica întreaga economie. cu aceste operații. În Portugalia, chiar împrumută bani la vârsta de 50 de ani - cu o acumulare de dobânzi la început - aceasta înseamnă că tinerii, în loc să-și amortizeze datoria, au din ce în ce mai mulți bani băncii pentru a amortiza mai mult. târziu când teoretic au cea mai bună oportunitate - dar, din păcate, nu este cazul în multe cazuri. Chiar și un cuplu care lucrează ambii cu marinari rezonabili nu mai poate plăti prețurile pe care le-au avut cu o viață grea.
În Spania, au inventat deja ipoteca inversă - aceasta înseamnă că, după o viață în nenorocire, încercând să plătească băncii, li se împrumută câțiva bani pentru împrumuturi noi pe proprietatea lor, pe care banca le va confisca ulterior. Vor petrece o viață supărându-se degeaba și hrănind bărbați care nici nu merită acest nume. Îmi amintesc adesea de cartea lui Asterix despre creșterea imobiliară la Roma chiar înainte de toamnă și cred că nu este nimic mai bun de ilustrat.
Banca centrală europeană injectează miliarde în băncile spaniole pentru a preveni prăbușirea întregului sistem - dar tocmai toate aceste încercări fac ca problema să fie și mai gravă, așa cum putem vedea cu ușurință în SUA - pentru că tocmai asta nu face decât să mențină aceste mentalități perverse care stau la originea întregii crize. Nu ar trebui să salvați atunci când nu este nimic de salvat ............
0 x
nu există adevăr absolut în domeniul fenomenelor

Ghilgameș
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 28/08/08, 13:07

Pentru cei care vor să meargă mai departe: https://www.econologie.com/la-bulle-immo ... -2909.html
0 x
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles




de Bibiphoque » 28/08/08, 13:22

hi,
Locuiesc în aceeași clădire de aproape 20 de ani, a fost vândută de trei ori în această perioadă, prima dată chiar înainte să mă mut, vândută la 4.000.000 fb, o dată zece ani mai târziu, în jur de 7.000.000 .500.000 fb și aici pentru moment, proprietarul vrea să-l vândă în jur de 650.000 € (a încercat cu XNUMX dar nimeni nu a vrut-o)
Vă oferă o idee despre pluvalue în această perioadă.

Este o clădire veche de apartamente (începutul anului 1900) cu 6 locuințe foarte medii, calitate foarte mică a materialelor și vecini „zgomotoși”

Mi se par scandaloase prețurile pentru clădirile de această calitate slabă.
@+
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)
Ghilgameș
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 144
Înregistrare: 11/07/07, 19:51




de Ghilgameș » 28/08/08, 13:24

0 x
nu există adevăr absolut în domeniul fenomenelor



Ghilgameș
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 28/08/08, 13:26

Uh pentru non-belgieni care nu sunt obișnuiți cu Fb, vă reamintesc că rația € / Fb este în jur de 40.

Așadar, cele două prețuri date de Bibiphoque sunt deci: 2 € și 100 € ...

Acum, dacă a fost acum 20 de ani, aceste cifre trebuie compensate de inflație (inclusiv creșterea salariilor) în aceeași perioadă ...

În acest caz această creștere nu mi se pare prea exagerată. Să vezi cum a evoluat în ultimii ani?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
crispus
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 401
Înregistrare: 08/09/06, 20:51
Locul de amplasare: Rennes
x 1




de crispus » 28/08/08, 13:35

Hopa, au apărut o mulțime de postări în timp ce scriam ale mele, oricum o las ...

Prețurile imobiliarelor (cumpărare sau chirie) sunt complet corelate cu veniturile medii: noi îl numim o bulă speculativă.

În Franța proprietățile imobiliare au un preț de creștere de 140% din 1998, între timp salariul minim trebuie să fi crescut cu 20 sau 25%? Să adăugăm că salariul minim este reevaluat în mod regulat, în timp ce salariile „mai mari” au stagnat aproape în ultimii ani. Ceea ce unii numesc „smicardizarea” angajaților

Tunelul Friggit, care arată raportul venit / preț pe m², este suficient de explicit:
Imagine

Acest fenomen este global: proprietățile imobiliare au fost prezentate ca un „refugiu sigur” occidentalilor îngrijorați de pensiile lor, care au umflat cererea și au făcut ca prețurile să crească. Blocul de beton a devenit o „piatră filosofică”, care însăși se transformă în aur : Lol:

Politica ratei dobânzii scăzute (FED, BCE etc.) generatoare de „agent liber” la un cost uneori mai mic decât inflația, a încurajat speculațiile cu orice preț și a favorizat apariția multor rapitori, autoproclamați promotori, agenți. imobiliare, consilieri imobiliari sau alți dealeri imobiliari. Același fenomen ca în momentul bulei de internet în care oricine improviza ca comerciant sau își lansează „start-up-ul” cu banii altora : Lol:.

Cu o diferență de dimensiune:
- Balonul internetului a consumat economii, lăsând investitorii la zero.
-Bula imobiliară a generat datorii pe termen lung (20-30 de ani) și va dura mulți ani pentru a reveni din economie. Declinul a început deja ...

Problema este că, la prețurile actuale, nimeni, chiar și gospodăriile bogate, nu își poate finanța reședința principală cu singurul salariu: singurele persoane care cumpără în prezent sunt cele care au un câștig imobiliar pentru a „reinvesti”, sau mai bine zis pentru a flăcări în imobiliare. Piața actuală este moartă.

Puneți întrebării unui vânzător „Ați putea să vă cumpărați propria casă la prețul pe care îl solicitați?” Raspunsul este nu.

Marii pierzători ai acestei frenezii sunt cei care au cumpărat la o rată variabilă de peste 30 de ani (cel puțin 20% din împrumutați în 2006) cu intenția de a revinde în 5 ani pentru a cumpăra mai mari.
Li se promite „capital negativ”, adică vor datora băncii lor mai mult capital decât valoarea de revânzare a proprietății lor. În cazul unei schimbări bruște a situației: transfer, șomaj, divorț ... Acest lucru este garantat supra-îndatorare.

În SUA, Marea Britanie sau Spania, criza imobiliară este deja acolo. În Franța ni se spune că „nu este același lucru”: amintiți-vă de Cernobil:
Imagine

Există într-adevăr o diferență uriașă: dacă băncile americane au dat faliment, economia franceză este mai bine protejată.

Intr-adevar :
- Creditul ipotecar nu există: un francez nu își poate oferi casa ca garanție pentru a cumpăra un televizor. Mulți americani sunt fără adăpost pentru că au vrut să schimbe mașinile fără a-și permite. Toate țările care practică această „cavalerie” au intrat într-o recesiune.

Pe de altă parte :
- Un american aflat în dificultăți de plată își vede casa confiscată de bancă, dar apoi POATE RESTA LA ZERO, preferabil schimbând statul.

- Un francez aflat în dificultate de plată își va vedea casa confiscată (în plus, el a plătit o „garanție ipotecară” în acest sens), dar va fi obligat să PLĂTEȘTE Până la sfârșitul zilei tale să ramburseze băncii capitalul rămas datorat, împreună cu diverse creșteri: dobânzi pentru întârzieri, comisioane ale executorului judecătoresc etc.

Și am avut grijă să nu le explicăm împrumutaților! Agenții imobiliari, notarii și alți bancheri au eșuat în mare măsură în „datoria lor de consiliere” în această chestiune ...

Vezi site-ul web http://www.bulle-immobiliere.org și forum pentru a înțelege mecanismele imobiliare și financiare.
Webmasterul său, Jean Michel Pouré, a încercat să alerteze opinia publică în 2005 fără succes. Amintiți-vă că TF1 aparține unui dezvoltator și că „clasa dominantă” trăiește foarte mult din proprietățile de închiriere, chiriile urmând prețul de cumpărare al locuințelor. Acest lucru explică faptul că. : Evil:

Pe scurt, prețul imobilelor va scădea cu cel puțin 30% în anii următori. Ca o reamintire, între 1990 și 1998, prețul pe m² a scăzut cu 40% la Paris.

Dacă vă gândiți să cumpărați, „așteptați vânzările”. Personal, mă aștept la „a doua reducere” în termen de 2 ani, când scăderea este bine stabilită și vânzătorii sunt gata să vândă cu 50% sub prețul actual.

Puneți deoparte: „ca în trecut” Băncile vor necesita o contribuție substanțială (minimum 10%), în timp ce anterior împrumutau pentru întreaga operațiune.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 28/08/08, 14:13

ImagineImagine tensionat!

crispus a scris:Tunelul Friggit, care prezintă raportul venit / preț pe m², este suficient de explicit


Foarte interesant, dar ceva mai mare ar fi fost și mai mult ... l-am găsit aici:
Imagine
Cu bonusul adăugat:
Imagine
Dernière édition alin Christophe 28 / 08 / 08, 14: 21, editate 1 ori.
0 x
Matt113
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 344
Înregistrare: 22/05/08, 09:15




de Matt113 » 28/08/08, 14:18

aceasta este limita pe care mi-am dat-o să cumpăr și eu, nu timp de doi ani : Cheesy:

Pe de altă parte, văd din ce în ce mai multe case care cad deja, am văzut reduceri de 10000 până la 30000 € la unele case care ar fi plecat cu câteva luni în urmă fără probleme la prețul lor inițial.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
crispus
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 401
Înregistrare: 08/09/06, 20:51
Locul de amplasare: Rennes
x 1




de crispus » 28/08/08, 14:22

Mulțumesc Christophe,

Altfel am avut acest ien:
http://www.bulle-immobiliere.org/drupal/graphique-immobilier-france-tunnel-de-friggit
În perioadele normale, evoluția prețurilor imobiliare rămâne limitată într-un „tunel Friggit”, oscilând cu plus sau minus 10% în jurul unei tendințe istorice (medii).

După cum se poate vedea pe acest grafic, o primă balon a izbucnit în 1990-1991. Apoi, prețurile imobiliare au început să crească din nou în 1997 pentru a traversa tunelul ascendent în 2001. De asemenea, observăm că această bulă are o intensitate mult mai mare. Într-adevăr, spre deosebire de anii 1990-1991, când doar orașul Paris era preocupat (de asemenea, câteva locuri de pe Coasta de Azur), balonul actual se referă la toată Franța.

0 x

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 131