Izolație bloc de lemn Bvb

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
TATAMI
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 32
Înregistrare: 30/05/08, 19:18
Locul de amplasare: gol

Izolație bloc de lemn Bvb




de TATAMI » 14/10/08, 21:00

bonjour,

Ce părere aveți despre performanța de izolare termică a blocurilor de lemn BVB fabricate de Kalliste?

Izolația cu blocul lor de beton de 19 cm pare suficientă pentru a locui în centrul Franței la o altitudine de 500 m?

Unde ar fi mai bine să luați un bloc de beton de 14 cm cu izolație suplimentară?

mulțumesc
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 15/10/08, 07:41

Ne-ați putea da link-uri de internet, cifre precum rezistența termică, lambda blocului de beton în cauză?
0 x
TATAMI
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 32
Înregistrare: 30/05/08, 19:18
Locul de amplasare: gol




de TATAMI » 15/10/08, 13:01

0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 15/10/08, 19:28

Bine, acum îl pot vedea mai clar; casa ta nu este izolată, rezistența termică R a pereților tăi din lemn = grosime / lambda
Prin urmare:
R = 0,19 / 0,12 = 1,58 și ar trebui să știți că în ceea ce privește standardul de izolație RT 2005, R-ul unui perete izolat din interior trebuie să fie de cel puțin 2,35 dacă îmi amintesc bine
Pentru a-l face mai semnificativ, trebuie să comparați blocul de beton gros de 19 cm cu o grosime de izolație având același R; dacă iau o izolație tradițională (lână, polistiren) sau naturală pentru care lambda este în general de 0,04, obțin aceeași rezistență termică R = 1,58 cu doar 6,3 cm.
Deci un bloc de 19 cm izolează până la 6 cm de izolație,
un bloc de beton de 14 cm (R = 1,16) până la 4,6 cm de izolație.
Deci blocul dvs. de lemn nu este suficient pentru a oferi suficientă izolație, ceea ce este păcat, deoarece este la fel de frumos la exterior, precum este la interior și este păcat să-l ascunzi.
Prin urmare, aș dori să vă atrag atenția asupra faptului că există blocuri de lemn goale care pot fi umplute cu izolație și că, în ceea ce privește izolația, trebuie să luați în calcul izolarea atât împotriva frigului, cât și împotriva căldurii.
Vă sfătuiesc cu tărie să luați informații pe acest site http://www.ideesmaison.com/Construction ... lculs.html și, de asemenea, pagina 7 pentru a calcula compoziția pereților dvs.
De asemenea, puteți vedea construcția unei case pasive din lemn
http://www.ideesmaison.com/Maison-ecolo ... oggia.html
și, eventual, schimbarea opticii pentru o altă casă din lemn ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 15/10/08, 19:36

Acesta este minunat bham!

Clar, curat, precis ... Ce mai poți adăuga ???Imagine
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 15/10/08, 19:38

Mulțumesc Greg, sperând că nu am făcut greșeli, altfel Lumberjack va cădea peste mine : Lol:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 15/10/08, 19:39

Da, într-adevăr să așteptăm și să vedem ...
În caz contrar, el va fi cu adevărat fericitImagine
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!
TATAMI
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 32
Înregistrare: 30/05/08, 19:18
Locul de amplasare: gol




de TATAMI » 15/10/08, 21:58

Bonsoir,

Iată ce am găsit despre aceste blocuri de beton pe un alt subiect al acestui site "maison-en-bois-kit-madrier"

Shai'ullud a scris:
Pot doar să dau câteva sfaturi:

-Am înțeles că vă îndreptați către o construcție din lemn masiv și personal, dacă consider că aceste construcții sunt interesante din punct de vedere al izolației (imbatabil), m-am întrebat întotdeauna cum îmbătrânesc: mai ales pentru problemele de uscare a lemn

...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 16/10/08, 09:51

Tatami Înțeleg că este dificil să-ți formezi o părere, mai ales când cineva spune ceva și altcineva spune contrariul.
Deci, în acest caz, trebuie să aflați cine este cel mai aproape de adevăr; când Shai'ullud spune „construcții interesante din punct de vedere al izolației (imbatabil)”, veți observa că el nu aduce niciun detaliu, nici o dovadă, este doar expresia convingerii sale personale, pe care, recunoașteți, nu o poate servi ca dovadă a ceea ce spune; și, prin urmare, putem afirma ceea ce dorim, fără dovezi, merită; Știu chiar și vânzători de materiale care vă vor spune că 4 cm de polistiren în izolație sunt suficienți, ei bine da de ce nu. Dacă doriți să vă consumați tot bugetul de încălzire, este o alegere ca oricare alta, este ca aceia care astăzi construiesc noi și au instalată o pompă de căldură înainte de a se gândi la faptul că TREBUIE să facă o casă pasivă în a investi 15000 € în mai multă izolație decât într-o pompă de căldură care va genera costuri anuale de funcționare.
Ceea ce vă dau sunt cifre pe care le puteți verifica cu ușurință pe linkurile pe care vi le-am indicat sau pe altele folosind un motor de căutare. Lemnul este de aproximativ 3 ori mai puțin izolant decât izolatoarele vândute ca atare, este un fapt, nu pot face nimic și nici tu nu poți; Deci, dacă doriți o casă cu lemn doar lemn și care este izolată, faceți bine o cabană de bușteni cu diametrul de 30/40 cm și acolo veți începe să aveți ceva corect în izolație (cu excepția podurilor termice desigur).

Aici te pun pe pistă, tu faci treaba de sortare a informațiilor acum.
Bine sau mai rău, dacă plătești bine, dă-mi specificațiile tale, eu mă voi ocupa să fac alegerea pentru tine. : Lol:
0 x
TATAMI
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 32
Înregistrare: 30/05/08, 19:18
Locul de amplasare: gol




de TATAMI » 16/10/08, 18:58

bonjour,
Iau act de răspunsul tău Bham. Sunt pe deplin de acord că trebuie să ne bazăm pe cifre.

Un studiu cantitativ vrea să arate că, în ciuda acestui R prea mic, în realitate aceste blocuri de beton au o performanță bună de izolare.
Acest studiu spune, de exemplu, că „RT2000 nu ia în considerare comportamentul și performanța reală a clădirilor cu izolație distribuită și inerție termică”. „că se dovedește a fi inadecvat pentru evaluarea performanței pereților grei”.

Dacă aveți un moment, raportul este acolo: http://www.kalliste-eco-foret.com/Files ... surfer.pdf
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 142