Habitat nomad și autonom

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
Avatar de l'Utilisateur
Adrien
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 72
Înregistrare: 11/11/04, 22:25
Locul de amplasare: Bretania

Habitat nomad și autonom




de Adrien » 09/12/08, 19:32

Bună seara, încerc să-mi împuternicesc duba și pentru asta m-am gândit să înlocuiesc motorul pe benzină cu un motor electric, păstrând în același timp cutia de viteze

vehiculul ar avea o masă de 1t8

Ce ar trebui să folosesc ca motor electric? Mă gândeam la un 10Kw cu o țintă de 50km / h

ce tip de motor să folosim? unde pot găsi asta?
0 x
„Un om care știe să se facă fericit cu o simplă iluzie este infinit mai deștept decât cel care este disperat de realitate”. Alphonse Allais
Avatar de l'Utilisateur
renaud67
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 638
Înregistrare: 26/12/05, 11:44
Locul de amplasare: marseille
x 8




de renaud67 » 10/12/08, 10:57

bonjour,
asta nu răspunde direct la întrebarea dvs., dar cred că este o persoană bună de contactat.
http://www.bientotelectrique.com/bientotelectrique.php?l=3&c=14&t=le+projet+en+chiffres
0 x
Absurditățile de ieri sunt adevărurile de astăzi și banalitățile de mâine.
(Alessandro Marandotti)
Avatar de l'Utilisateur
minguinhirigue
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 447
Înregistrare: 01/05/08, 21:30
Locul de amplasare: Strasbourg
x 1




de minguinhirigue » 10/12/08, 11:30

Bună, câteva întrebări pentru proiectul tău surprinzător.

În primul rând, nu prea văd de ce să păstrez cutia de viteze cu un motor electric. În mod normal, nu este nevoie: urmăriți discuția despre roata motor

Atunci, nu văd cum vei fi mai autonom? Cu siguranță veți putea să vă încărcați vehiculul cu soarele, dar într-o călătorie lungă acest lucru nu este suficient pentru un vehicul greu, în plus, terminalele electrice pentru vehicule nu sunt încă obișnuite.

În cele din urmă, dacă faceți o instalare simplă și ieftină, veți fi forțat să vă reîncărcați vehiculul la fiecare 100 până la 200 km, deoarece instalațiile care permit o rezistență excelentă (mai mult de 500 km în electricitate) sunt toate legate de optimizări extinse. lanț (arbore și curea de transmisie), baterii (ultimele generații) și motoare (performanțe foarte bune în recuperarea energiei de frânare).

Pe scurt, o instalare bună riscă costuri scumpe! Dacă insistați asupra electrificării, vă sfătuiesc să vedeți ce puteți face pentru a avea un vehicul hibrid. În acest caz, aveți mai puține griji pentru a vă încărca vehiculul pe călătorii lungi (deoarece o dubă locuibilă poate permite, de exemplu, Paris-Barcelona să meargă la un festival ... dar este posibil să primesc idei).

Puteți arunca o privire asupra electrificărilor care mi se par cele mai promițătoare:
- Mini QED în Engleză ou franceză.
- Pick-up Ford F150 Engleză.

Ideea lor este simplă, scoatem vehiculul din tot ceea ce pierde energie între motor și roată: cutie de viteze, arbore de transmisie, diferențial ... Înlocuim întregul cu un număr par de motoare pe roți ... Unii ar spune că nu este grozav să mărești masa neexprimată a vehiculului, dar este în mare parte dăunătoare pentru conducerea rapidă sau pentru drumurile foarte accidentate ...

Motoarele pe roți permit vehicule electrice cu rază lungă de acțiune și nu au nimic de invidiat pentru a încălzi motoarele în ceea ce privește cuplul și puterea, departe de ea ...
Defecțiuni: mase mari neprelungite, scumpe, feedback redus din producția în serie, necesită asistență electronică la conducere, dificil de reparat, necesită instalarea de baterii de mare capacitate sau instalație hibridă (termo-electrică) ...

Noroc pentru acest proiect frumos, dar dificil.

PS: te-ai gândit să-ți pantonezi pur și simplu motorul ... sau să îl folosești cu ulei ... (îmi pare rău, nu funcționează dacă ești în Franța, este ilegal!? :)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 72
Înregistrare: 11/11/04, 22:25
Locul de amplasare: Bretania




de Adrien » 10/12/08, 20:01

E bine, nu intenționez să am mai mult de 200kms de autonomie cu bateriile, nu am nevoie de mai mult, călătoriile lungi dintr-o singură mișcare nu mă interesează, îmi place să călătoresc bine în liniște ........ .....

M-am gândit să păstrez cutia de viteze pentru simplitatea asamblării, și faptul că nu este nevoie de bordel electronic sau altul, doar un motor electric cu curent continuu pentru a putea varia viteza și un banc de baterii.


vehiculul nu este destinat să meargă repede, ci să meargă din punctul A în punctul B fără a fi nevoie să meargă la pompă


Am deja panouri solare pe acoperiș, dar în cantitate insuficientă pentru motorul electric, am un proiect de a pune în jur de 600Wp plat + câteva turbine eoliene verticale mici între galeria care susține panourile și acoperișul vehiculului
0 x
„Un om care știe să se facă fericit cu o simplă iluzie este infinit mai deștept decât cel care este disperat de realitate”. Alphonse Allais
cyrille.monneraud
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 37
Înregistrare: 08/07/08, 09:12
Locul de amplasare: 41000 BLOIS




de cyrille.monneraud » 18/02/09, 11:22

hi,

Poți să ne postezi o poză cu duba ta?
Pentru un vehicul de 8 tone și pentru a depăși 50 km / h, este necesar să vă orientați către o soluție foarte strânsă, în 96 până la 120 volți, 12KW mini. Motorul ElectroDyane (www.bientotelectrique.com) poate fi folosit în cazul dvs., pe de altă parte, nu vă așteptați la o accelerare a tunetului, deoarece cu două tone pe scară (nu uitați bateriile), soluția dvs. va consuma foarte multă energie.

În ceea ce privește cutia de viteze: nu vă asumați niciun risc! Păstrarea acestuia este un obstacol mai puțin în calea DRIRE.

În ceea ce privește autonomia, nu văd decât un singur lucru: panourile fotovoltaice și un generator ...
0 x
Electrodyane solare
Când un vehicul termic ascunde altul!
http://www.bientotelectrique.com
Avatar de l'Utilisateur
minguinhirigue
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 447
Înregistrare: 01/05/08, 21:30
Locul de amplasare: Strasbourg
x 1




de minguinhirigue » 18/02/09, 12:09

Generator? Adică menține motorul interesant :)
0 x
cyrille.monneraud
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 37
Înregistrare: 08/07/08, 09:12
Locul de amplasare: 41000 BLOIS




de cyrille.monneraud » 18/02/09, 23:05

Cred că este foarte optimist să comparăm un generator cu un vechi 1.9D sau alt păcură ...

Pentru o instalație autonomă, este imperativ să oferim o soluție de reîncărcare de urgență, iar grupul este ideal în caz de necesitate, deși nu sunt pentru această soluție!

În caz contrar, investiți într-o cantitate bună de panouri solare + remorcă solară :)

Serios, o autoutilitară autonomă 100% ecologică, care nu va exista niciodată, dar o autoutilitară mai ecologică, este ușor de realizat, doar prin instalarea unui panou solar bun + baterie pentru sursa de alimentare de 12v și eventual 220!
0 x
Electrodyane solare

Când un vehicul termic ascunde altul!

http://www.bientotelectrique.com
Obelix
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 535
Înregistrare: 10/11/04, 09:22
Locul de amplasare: Toulon




de Obelix » 18/02/09, 23:13

bonjour,

Ne pare rău să te contrazic, dar a existat deja înainte de a te naște!
O mașină 100% ecologică: un gazificator pe lemne.
Energie complet regenerabilă și fără CO² adăugat!

În ceea ce privește panourile solare, nu trebuie să visezi!
Să punem aproximativ 15 m² de panouri la o eficiență de 15%, așezate ideal, acestea vor oferi 6750 Wh pe zi.
Cred că cu asta nu poți călări mult timp!


Obelix
0 x
În medio stat virtus !!

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 94