Dale de beton roman pozzolanice

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
pasivistă
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 17/04/09, 17:46

Dale de beton roman pozzolanice




de pasivistă » 17/04/09, 18:09

Buna !

Prima postare, dar nu ultima, pentru că suntem interesați de tehnici ecologice.

Înainte de a ne construi super-casa, încercăm câteva teste pentru a nu pierde momentul.

Am dori să facem o mică magazie de grădină. Am crezut că este timpul să încercăm placa de beton romană. Am căutat pe internet, dar nu am găsit multe informații. Ceea ce am înțeles este că, dacă vrem să fie durabil, trebuie să realizăm beton roman pozzolanic (adică cu pozzolan).

Pe de altă parte, nu suntem siguri de rețeta pe care am găsit-o și, în plus, nu știm ce caracteristici să cerem produsul potrivit (se pare că există pozzolani buni și răi).

Stie cineva ceva?
Ceva ca o rețetă precisă și de unde să obțineți materialele.

Vă mulțumim pentru răspunsurile dvs.

Pasivist
0 x
 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 85