Proiectul HQE House din nord

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
.az.
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 11/05/09, 13:31

Proiectul HQE House din nord




de .az. » 11/05/09, 14:16

bonjour,

În prezent stagiar într-o companie de construcții, șeful a decis să se lanseze în aventura HQE, iar aici mă ocup de dosar. După ce am descris o politică de mediu și nivelul obiectivelor, am pariat un nivel foarte ridicat în impactul redus al sitului, controlul apei și energiei.

Cu toate acestea, „liderul” nu urmărește o țintă eficientă 2 (Alegerea integrată a proceselor și produselor de construcție). Mai bine zis, nu va fi niciodată posibil. :?
Dacă am înțeles corect, vrea să facă pereți din lemn și să toarne beton în golul din mijloc, izolând în același timp din exterior. Deci, am avea din exterior în interior:
lemn / izolație / beton / lemn.

Când vedeți energia gri cheltuită pe producția de ciment, constat că nu există nimic HQE în el. Pentru a depăși această problemă, am propus un cadru de paie cu tencuială de var / lut, dar m-am trezit cu un nr rapid și definitiv. Acum, nu prea știu unde să mă întorc, știind că își dorește cu adevărat un exterior din lemn, cu o izolare termică și fonică bună.

Acesta este motivul pentru care mă bazez pe dvs. pentru a mă ghida asupra posibilelor alegeri.
Includerea lânii (de exemplu: cânepă) între "buiandruguri" este inacceptabilă (riscul de incendiu), pluta este prea scumpă, iar vata de sticlă / stâncă ar avea un impact negativ cu producția de praf și reducerea RT peste orar.

Dacă ai avea niște idei economice pe care i le-aș putea prezenta, ți-aș fi foarte recunoscător, pentru că, nefiind un profesionist în domeniu și având cunoștințe limitate, am căutat aproape o lună pentru o soluție viabilă, dar nimic nu pare să se potrivească .
Vă mulțumim anticipat pentru răspunsurile dumneavoastră.

PS Vă voi ține la curent cu evenimentele care continuă, sperând că toată lumea poate beneficia de experiența mea.
0 x
aerialcastor
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 865
Înregistrare: 10/05/09, 16:39
x 21




de aerialcastor » 11/05/09, 14:56

bonjour,

La prima vedere nu pare atât de rău ... ar trebui să ne spuneți ceva mai mult:
Este pentru o casă, o clădire?
Există posibilitatea de a avea contribuții solare?
În ce regiune este aceasta?
Ce grosime și tip de izolație este planificată?


Desigur, betonul nu este cel mai ecologic, dar permite o inerție foarte puternică, care permite stocarea câștigurilor solare și netezirea variațiilor de temperatură.
Dar nu transpira, vai, vezi dacă nu poți avea în schimb un beton de var sau cărămizi de noroi (dar acolo bugetul va zbura). Acest lucru este valabil numai dacă izolația este în mod evident respirabilă.
Creșterea grosimii izolației este întotdeauna benefică (cu excepția cazului în care „bucătarul” a furnizat deja 25cm, dar asta m-ar surprinde).

Nu ar trebui să ne concentrăm asupra energiei încorporate a materialelor, nu cântărește foarte mult în comparație cu energia necesară funcționării clădirii (încălzire, aer condiționat, iluminat) dacă este prost concepută. Deci mai întâi un design bun. Materialele cu impact redus asupra mediului sunt cireașa de pe tort.

Oamenii sunt prea înclinați să creadă că o casă ecologică este o casă standard în care înlocuim blocul de beton cu lemn și vata de sticlă cu cânepă, în timp ce rămâne o prăpastie energetică. Îmi repet mai întâi un design bun (nu costă mult mai mult) și apoi dacă mai există un buget pentru materiale cu impact redus.
0 x
.az.
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 11/05/09, 13:31




de .az. » 11/05/09, 15:25

În primul rând, vă mulțumesc pentru acest răspuns rapid.

Apoi, analiza amplasamentului (în nord (59), la 15 km de mare, arată soare bun și potențial eolian semnificativ. În plus, având o bază cretoasă, energia geotermală își va găsi tot atracția. Aici, nivelul energiei , va exista deci energie geotermală + eoliană (pentru moment, solarul nu pare a fi una dintre priorități).

Viitoarea casă va consta dintr-un parter + etaj superior, profitând de soare maxim cu deschideri spre sud pentru a profita de energia solară pasivă.
Fiind într-o companie de construcții, s-au făcut deja eforturi în ceea ce privește izolația (de exemplu ruperea podurilor termice) și par a fi destul de bine dobândite. Numai că, la acest proiect, „bucătarul” vrea să lucreze cu o căptușeală din lemn laminat lipit, dar nu știu mai multe despre tipul de izolație și nici grosimea. Aștept cu nerăbdare o întâlnire pentru a afla mai multe. Singurul lucru cunoscut este că vor exista izolații exterioare la pereți, dar și izolație la nivelul fundației, pentru a păstra caloriile din energia geotermală.
Acoperișul va consta dintr-un rezervor (zincat?) Potrivit pentru colectarea apei de ploaie. un acoperiș verde ar putea fi luat în considerare (rețineți dublul condițional :? )

Datorită răspunsului dvs., ideea mea preconcepută despre beton s-a schimbat, deoarece, pe lângă faptul că are o putere tampon pentru difuzia căldurii, pare să aibă o capacitate termică și acustică bună, dar confortul higrometric din casă nu riscă să să nu fie văzut de dezavantaj?
Cred că va fi folosit un CMV cu flux dublu, dar din nou cunoștințele mele despre calitatea aerului sunt insuficiente. Cu toate acestea, temperatura interioară ar trebui să fie destul de bine controlată pentru a fi mult sub RT 2005. Mi se pare că va fi inclus un încălzitor suplimentar pentru lemn (pelete) pentru un confort termic ideal iarna.

Dar tot vorbind despre izolație, care ar fi recomandabil pentru o placare din lemn? (pe langa asta voi intreba ce esenta va fi folosita)
Este cu adevărat o idee bună un perete din lemn / izolant / beton / lemn?

Vă mulțumesc din nou pentru aceste răspunsuri care mă ajută să văd mai clar în abordarea economică.

PS: îmi pare rău să nu spun mai multe despre localizare, dar fiind în stagiu, mă tem că abordarea mea în acest sens forum ar putea fi interpretat greșit și să fie discriminatoriu în nota mea finală. Prefer să folosesc principiul precauției ^^
0 x
aerialcastor
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 865
Înregistrare: 10/05/09, 16:39
x 21




de aerialcastor » 12/05/09, 22:50

Bonsoir,

Nu știu cu adevărat clima din nord, dar, din moment ce este aproape de mare, îmi imaginez că este destul de temperat, nu prea cald vara, nu prea cald iarna.
Și acolo, cu o izolație bună din exterior, o bună inerție și o bună gestionare a câștigului solar, trebuie să putem face fără încălzirea centrală.
Deci, energia geotermală (care cred că este mai mult un pachet sol / aer) + CMV cu debit dublu este mult. Voi abandona capacul și voi pune cei 15000 de euro pe care îi va costa în izolație.
CMV cu debit dublu, care este mai interesant în climele dure, are meritul de a distribui uniform căldura. Cred că gestionează și higrometria, dar pentru a verifica.
Dacă am înțeles corect, vrea să facă pereți din lemn și să toarne beton în golul din mijloc, izolând în același timp din exterior. Deci, am avea din exterior în interior:
lemn / izolație / beton / lemn.

Trebuie să recunosc că nu înțeleg pe deplin principiul constructiv. Fațadele interioare și exterioare servesc drept cofraj? În acest caz, izolația trebuie să reziste la compresiune și acolo, în afară de PU, nu văd.
Dar, oricum, deoarece betonul nu este respirabil, nu contează ce izolație se află în spatele acestuia, atâta timp cât este suficient de gros.

Căptușeala de lemn din interior are o efuziune redusă, ceea ce implică o suprimare a senzației de perete rece, care este foarte benefic. Dar, de asemenea, este puțin izolant, crește timpul de transfer al caloriilor în beton, ceea ce este mai enervant, în funcție de grosime.
0 x
.az.
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 11/05/09, 13:31




de .az. » 18/05/09, 11:57

bonjour,

Iată-mă după câteva zile de absență deliberată, pentru că am vrut să aflu ceva mai multe despre construcție.

Pentru început, este adevărat că clima din nord este temperată, prezența mării în apropiere înseamnă că avem o iarnă blândă și o vară destul de rece. :) (nu ca la bun venit la ch'ti, iarna, suntem și singura regiune în care nu ninge niciodată :D ). Oricum, este sigur că o izolare bună din exterior este esențială și acesta este unul dintre primele puncte pe care am insistat.

Este adevărat că izolația + solara pasivă + inerția termică ar trebui să fie suficientă, dar mi se pare că alegerea materialului va împiedica această inerție. Într-adevăr, bucătarul s-a orientat către un polistiren expandat + zid de beton, urmând sistemul euromac2 (îmi pare rău dacă fac publicitate: s), deoarece este un principiu relativ simplu, care corespunde bine cu izolarea termică și fonic și, în plus, betonul este o resursă produsă la nivel local (ceea ce este interesant să punem împreună cazul).
Singura problemă este că polistirenul expandat (EPS) nu este foarte ecologic, dar raportul calitate-preț este încă interesant, iar metoda de fabricație a EPS rămâne printre cele mai puțin poluante cred, cu o lovitură la emisiile atmosferice și puține.

Sughițul va fi pentru calitatea higronomică a aerului, iar ventilația poate fi locul pentru a regla acest lucru. Un VMC 2F corespunde cu logica, cu recuperarea caloriilor care vor fi întotdeauna utile iarna.

În ceea ce privește CMV și energia geotermală, cred că ambele se vor face, în cele din urmă bucătarul o dorește. Poate pentru ca această operațiune pilot să fie bine urmată și pentru a determina în mod direct potențialul acestor instalații.
Știu că compania are echipamentele necesare pentru efectuarea forajului, sau altfel are o bună subcontractare la un preț bun, așa că se va face fără greș, iar scopul este de a face apă caldă menajeră + încălzire prin pardoseală, totul depinde de anotimp.

Voila, cu toate acestea, vă mulțumesc aerialcastor, pentru că m-ați învățat multe într-un singur răspuns, mult mai mult de o săptămână să navighez pe site-urile de internet care sunt adesea neclare și / sau contradictorii. Mulțumesc mult !!

Edit: Am uitat să mă ocup de exterior, mi se pare că va mai exista o pardoseală din lemn pentru vizual, pe de altă parte nu știu ce va fi în interior. poate lemn, sau poate un tencuială de finisare. Am citit pe forum că un utilizator a vrut să elimine stratul interior de EPS, să lase cimentul vizibil pentru a avea o inerție mai bună, ideea este interesantă, dar nu există un finisaj mai bun? aplicați un strat de cărămidă sau ceva similar, fără a deteriora peretele și nici nu adăugați costuri excesiv de mari. Îmi continu cercetările în acest domeniu. Multumesc din nou.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 92