Întrebări despre legislația privind terenurile de agrement

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
lol
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 18/08/09, 22:40

Întrebări despre legislația privind terenurile de agrement




de lol » 19/08/09, 09:35

bonjour,
Prețurile imobiliare actuale fiind destul de mari pentru mine, mă întreb despre posibilitatea de a locui într-un loc de agrement cu o familie de 4 persoane (2 copii, 2 adulți).
Poate cineva îmi poate spune despre experiența sau cunoștințele sale?
Iată deci diferitele mele întrebări.
În ceea ce privește construcția, este posibil să construiți o casă fixă ​​"în hard" la suprafața la alegere sau trebuie să puneți o casă mobilă sau o rulotă mobilă?
În ceea ce privește energia electrică, apa ..., este posibil să fii complet autonom dacă terenul nu are conexiune?
La rândul meu, mă gândisem la o operațiune similară cu rulote, adică panouri solare cuplate la 2 baterii care să aibă 12v. Acest circuit ar putea alimenta iluminatul, precum și o pompă de apă pentru a presuriza apa din conducte.
Un frigider, precum și un încălzitor de apă pe gaz (dar prețul este destul de mare pentru frigider și mă întreb despre durata de viață a aparatului în funcționare continuă).
Toalete uscate, o mașină de spălat cuplată cu un generator.
O fosa septica pentru evacuarea apelor uzate.
Un colector de apă de ploaie pentru grădină și mașină de spălat.
Dar nu știu cum să obțin apă potabilă.
Vă mulțumim anticipat pentru răspunsurile dumneavoastră.
0 x
lv13r
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 147
Înregistrare: 30/12/04, 10:09




de lv13r » 19/08/09, 11:25

salut lof
pe un loc de agrement nu ai voie să construiești din greu
altfel va fi un teren construibil
chiar și pentru o casă mobilă locuită tot anul riscați să fiți
enervat de primarul orașului (ei bine, nu plătești impozitul pe locuință sau terenul)
pe de altă parte, un camping, deoarece nici o rulotă nu poate spune nimic, deoarece le puteți muta după cum doriți
pentru apa dintr-o sursă din colț nu văd sau un cubic pe remorcă pe care îl umpleți dar trebuie să fie bucătărie
pentru fosa septica sunt si eu septica pentru ca s-au schimbat o multime de lucruri, informati-va in prealabil la nivelul municipiului pe care va aflati altfel exista toalete uscate
LV13R
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 19/08/09, 12:21

lv13: sceptic pentru fosa septică! :D

Panouri solare: trebuie spus că 8 panouri de 170-180 wați (10 m³, 7000 euro) produc doar un mic kilowatt oră pe zi în zilele întunecate, dacă totul merge bine. Este încă necesar ca totul să fie OK pentru umbrire, dar de multe ori acest tip de teren este ridicat.

Același lucru este valabil și pentru bateriile dvs.: 100 Ampere ore sub 12 volți livrează doar 1,2 kilowați-oră pe noapte (și din nou când vine vorba de reîncărcare în zilele gri, aceasta este limita)

Prin urmare, este necesar să vă evaluați consumul.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
C moa
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 704
Înregistrare: 08/08/08, 09:49
Locul de amplasare: Alger
x 9




de C moa » 19/08/09, 12:37

lv13r a scris:chiar și pentru o casă mobilă locuită pe tot parcursul anului riscați să vă supărați primarul orașului (ei bine, nu plătiți nici impozitul pe locuință, nici terenul)
Pentru impozitul pe proprietate, plătiți unul chiar dacă este ridicol în contextul unui teren neconstruibil. În contextul unei rulote, este sigur că nu va fi considerată ca fiind o clădire, dar pentru o casă mobilă ar fi necesar să verific, cred.
Pentru impozitul pe locuință, din nou, caravanele nu sunt îngrijorate, dar ce rămâne cu casele mobile ?? În fiecare an, pe coastă, oamenii sunt rectificați pentru că nu au plătit un anumit număr de impozite. Impozitul pe locuință este în cauză, nu sunt sigur, dar plătesc, printre altele, taxa pe deșeurile menajere.

Iată câteva răspunsuri:
http://www.mobile-home-en-france.com/questionsReponses0001001b.html
0 x
Este greu să fii simplu !!!
lol
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 18/08/09, 22:40




de lol » 24/08/09, 11:35

Vă mulțumim pentru răspunsuri și pentru link.
Așadar, pare foarte greu să trăiești tot anul pe un teren de agrement.
Cunoști alte soluții?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 135