Adeziv natural pentru tapet de vinil?

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
sam becket
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 19
Înregistrare: 27/04/08, 19:36

Adeziv natural pentru tapet de vinil?




de sam becket » 03/09/09, 22:54

bonjour,

Am nevoie de ajutorul tău cu un lucru mic...
Am o cameră al cărei decor este încă în stare foarte bună, dar din păcate pereții sunt acoperiți cu tapet de vinil.... :blushing:
Plănuiesc să o refac (cu materiale sănătoase) doar când restul casei este terminat..
intre timp, in urma unor lucrari, am de refacet decorul unui perete.....si mi-au ramas 2 role din acest tapet de vinil as vrea sa le folosesc pentru a reface acest perete...

Problema este ca as dori sa "limitez daune", folosind un adeziv ecologic, non-toxic...ca cel al lipiciului clasic pentru acest tip de hartie (clei al carui miros oricum nu-l suport). ..
Am gasit lipici natural (livos), dar este incompatibil cu vinilul..

Știți ce lipici aș putea folosi?

Vă mulțumesc anticipat.
0 x
fthanron
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 292
Înregistrare: 13/10/07, 17:56
Locul de amplasare: Loir et Cher




de fthanron » 04/09/09, 09:05

Salut Sam,

creatorul site-ului caseo.fr are cunoștințe cu adevărat asupra subiectului și cu siguranță vă va putea informa despre procesele care pot fi folosite... dacă asta vă poate ajuta.

@+
0 x
Frederic

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 113