eco-clădire în Uganda / Africa

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
yogahmg
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 21/10/09, 16:16

eco-clădire în Uganda / Africa




de yogahmg » 21/10/09, 16:22

mă numesc Helen M. Giovanello, vă scriu pentru a afla dacă mă puteți sfătui cu privire la proiecte sau constructori / arhitecți de construcții de case „ecologice” din Africa.
Eu și soțul meu avem planuri să construim o casă în nordul Ugandei, precum și o mică grădină de legume organice, legată de un proiect de reintegrare a „copiilor soldați” și dezvoltare durabilă.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 21/10/09, 17:02

Este nevoie de arhitecți (europeni?) Pentru a construi case ecologice în Africa? Nu este habitatul tradițional local în sine ecologic?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
minguinhirigue
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 447
Înregistrare: 01/05/08, 21:30
Locul de amplasare: Strasbourg
x 1




de minguinhirigue » 22/10/09, 23:25

Ca urmare a războaielor, este posibil să nu mai existe multe case tradiționale perene în Uganda și nici constructori care să fi păstrat cunoștințele necesare. Foarte des sunt dezvoltate tehnici perene pentru a construi monumente publice și casele „șefilor” ... Acest lucru este posibil doar într-o situație de pace ...

Cu toate acestea, combinația tehnicilor „străine” și a habitatelor tradiționale rudimentare (noroi, știuleț, știuleț sau case din chirpici ... acoperișuri din paie-lut și alte tehnici) poate duce la clădiri perene (fără reconstrucție de cinci ani așa cum este cazul banco ...). Avem exemple de succes în Senegal.

Dacă există un program social și chiar doriți să îl dezvoltați, fără să cunoașteți arhitecți locali, puteți lucra cu rețeaua. Arhitecți fără frontiere internaționale, și pentru interlocutorii francezi ASF Franța (din care fac parte ...).

Dar vom căuta foarte repede să găsim parteneri locali ȘI un arhitect local cu care să colaboreze ... Soluțiile sunt acolo ... Uneori lipsește doar o scânteie.

Profesia este subreprezentată în Africa neagră ... Colegii noștri intervin aproape doar în proiecte grandilocuente. Dar sunt unii care rămân investiți în cauze sociale ... cu, printre altele, o filială recentă ASF Congo ...

Când vine vorba de proiectarea ecologică în Africa, puteți arunca o privire realizări acordate de Premiul Aga Khan 2009. Dar nu va exista nicio locuință ...
0 x

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 104