Perete solar sau perete trombe în casă pasivă?

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
mimidelobbes
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 27/10/09, 15:39

Perete solar sau perete trombe în casă pasivă?




de mimidelobbes » 27/10/09, 16:04

bonjour
Postez acest subiect pentru a avea puțin ajutor.
După ce am construit o casă bine izolată cu paie, încerc să o certific ca „casă pasivă”. După ce am completat tot fișierul, obțin prin programul PHPP un K pentru clădirea 14.5. Strălucitor îmi spun.
Tocmai am primit o scrisoare de la platforma casei pasive care este responsabilă de certificarea de către RW. Ei nu doresc să țină cont de contribuțiile din peretele senzorului, deoarece nu există un standard care să le permită calcularea.
Dacă toate aceste contribuții sunt eliminate, trec de la un K de 14.5 la un K de 18. Casa mea, prin urmare, teoretic nu mai este pasivă.
Prin urmare, aș dori să mă apăr și caut un rezultat de testare mai mult sau mai puțin oficial, care să-mi permită să justific cel puțin o parte din contribuții.
Aici te sun pe tine. După ore de cercetare pe internet, sunt cu mâna goală.
Dacă vreunul dintre voi are ceva la îndemână, m-ar ajuta.

Vă mulțumesc anticipat.
http://mimidelobbes.skyrock.com/
0 x
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 28/10/09, 10:02

hi,
ai avea poze cu peretele tău și detaliul acestei imagini?

Imagine

merci!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
minguinhirigue
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 447
Înregistrare: 01/05/08, 21:30
Locul de amplasare: Strasbourg
x 1




de minguinhirigue » 28/10/09, 11:11

Lupta împotriva modelelor de calcul nu este un câștig.

Există două posibilități:
- joacă-te cu variante echivalente cu un perete de tornadă: pereții duble din sticlă, cu al doilea perete opac și având o bună izolare și o bună inerție. Poate aborda câștigurile zidului tornada și să fie recunoscută de modelele de calcul.

- se bazează pe calcule mai detaliate cu un modul de calcul termic cu element finit: Comfies, Ecotect (mai ușor). Dacă nu mă înșel, această metodă de calcul este folosită atunci când modelele lipsesc din textele de reglementare. Pe Comfies, îmi amintesc că am modelat peretele tornadei ca o zonă foarte fină, ținând cont de schimburile de fluxuri de aer cu celelalte zone.

Ei bine, voi vedea o ultimă posibilitate, punând presiune pe cercetătorii care au lucrat la acest sistem, astfel încât să susțină certificarea:
- regretatul Felix Trombe a stabilit modele de calcul pe acest subiect ... Și unele laboratoare de inginerie climatică le-am urmat pe partea de Montpellier.
- cartea solară Mazria oferă dimensiuni, verificați dacă unele nu pot fi adaptate pentru a fi recunoscute.
- în sfârșit, Bruno Peuportier, designerul Comfies și Pleiades a desfășurat campanii de măsurare a comportamentului diferiților pereți solari (variante în jurul zidului tornadei) pentru Minele din Paris și în parteneriat cu ADEME.

Studiile din Bruno Peuportier fiind relativ recent și legat de o organizație precum ADEME. Există șanse mari să te poată ajuta pe acest subiect, cu excepția faptului că eticheta pasivă este Elveția ...

Mult noroc.
0 x
mimidelobbes
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 27/10/09, 15:39




de mimidelobbes » 28/10/09, 14:00

jonule a scris:hi,
ai avea poze cu peretele tău și detaliul acestei imagini?

Imagine

merci!



Puteți accesa site-ul web BIOSPEEDHOME pentru a afla detaliile construcției.
http://www.biospeedhome.be/index.asp?ru ... Techniques
0 x
mimidelobbes
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 27/10/09, 15:39




de mimidelobbes » 28/10/09, 14:15

minguinhirigue a scris:Lupta împotriva modelelor de calcul nu este un câștig.


Multumesc minguinhirigue,
O să merg să sap în acest colț acolo.
Deja rezultatele căutării ar fi deja pozitive.

Certificarea se bazează pe un set de calcule pur teoretice. Doar testul de infiltrometrie reprezintă o verificare practică. Dacă aveți un dosar bun, chiar dacă implementarea este ruptă (în afară de impermeabilizare), clădirea dvs. este declarată pasivă. Știu că verificarea practică nu este evidentă, dar ... În practică, știu că casa noastră este pasivă, deoarece am petrecut deja iarna trecută în casă și că consumul nostru a fost mai mic decât cel așteptat, în timp ce temperaturile nopții au scăzut cu mult sub mediile folosite.
Vom lupta și apoi vom vedea.

Mulțumesc pentru ajutor.

Imagine
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 08/01/10, 16:17

0 x
fthanron
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 292
Înregistrare: 13/10/07, 17:56
Locul de amplasare: Loir et Cher




de fthanron » 08/01/10, 16:33

Buna ziua mimidelobbes,

Principalele ateliere din Lyon au efectuat un sondaj / experiment raportat aici: http://www.lesgrandsateliers.fr/echange ... tachedFile

Lucido este o companie care pare bine conștientă de acest tip de calcul: http://www.lucido-solar.com/index_ger.htm

Poate contactați aceste entități și faceți o întoarcere a comunicării pe forum ar fi interesant pentru toți?

A ta
0 x
Frederic
Avatar de l'Utilisateur
minguinhirigue
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 447
Înregistrare: 01/05/08, 21:30
Locul de amplasare: Strasbourg
x 1




de minguinhirigue » 08/01/10, 19:42

Pentru lucido, sunt de acord ...

Pentru concursul marilor ateliere, mai puțin, este o lucrare a studenților la care particip și eu (am prezentat un perete de tornadă cu celule de parafină) ...

Analizele termice în conformitate cu COMFIES sunt frecvente (vezi sfârșitul pdf-ului Grands Ateliers), sunt doar pur digitale.
Cu toate acestea, realizate de un birou de proiectare competent, acestea pot fi utilizate pentru a obține o etichetă.
0 x
mimidelobbes
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 27/10/09, 15:39




de mimidelobbes » 09/01/10, 13:28

bonjour,

Am sunat la un birou de proiectare. Trebuie să mă întâlnesc curând pentru a vedea ce pot face pentru mine. A priori ar trebui să fie posibil să facă un calcul dinamic.

Imediat ce am mai multe informații, mă întorc la tine.

a+
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Peretele colector solar sau peretele de tornadă într-o casă pasivă?




de Christophe » 12/03/16, 19:04

Schema unui perete solar:

solar-pasiv-schemă-perete-bang-o-parte-orizontală-pic292.jpg
solar-pasiv-diagramă-perete-apepout-cu-orizontal-obturator-pic292.jpg (18.58 KiB) Consultat de 20071 de ori
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 114