Prezentarea unei case din lemn masiv cu energie scăzută KLH

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043

Prezentarea unei case din lemn masiv cu energie scăzută KLH




de Christophe » 15/12/09, 00:45

O casă din lemn masiv (arată ca nu?) Făcută din panouri KLH care arată ca laminate lipite:

Imagine

Document sumar destul de complet, în special cu curbele de schimbare a fazelor termice de vară / iarnă / mijlocul sezonului: https://www.econologie.com/photos-et-per ... -4212.html
Dernière édition alin Christophe 20 / 01 / 10, 11: 35, editate 1 ori.
0 x
boubka
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 950
Înregistrare: 10/08/07, 17:22
x 2




de boubka » 15/12/09, 01:52

ok si pretul?

capac, fotovoltaic, solar termic, perete din lemn, orientare ... etc
Dacă aș echipa echipa mea, aș putea să fiu aceleași caracteristici.
cu excepția faptului că ... a mea va rămâne încă într-un secol, nu sunt sigură pentru asta :?
pentru mine nicio veste :strigăt:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 15/12/09, 09:39

Document interesant!
Lignatec KLH este o companie Vosges care comercializează panourile de lemn ale companiei austriece KLH http://www.klh.at/produkt-brettsperrholz-klh.html?L=4. Studiul unei case este realizat de biroul de proiectare al acestora, care apoi plasează o comandă la KLH Austria> livrare directă către șantier (doar cadrul, nu izolația).

Pentru preț, cereți un studiu.

Vezi de asemenea și:
http://www.maisoneco.com/spip.php?article69
http://maisoneco.over-blog.com/
Dernière édition alin bham 15 / 12 / 09, 10: 41, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 15/12/09, 10:37

: Arrowu: Dacă fotografia a fost făcută la prânz, văd deja defecte grave de proiectare. : Evil:

„Gablul” decorativ orientat spre sud nu are o copertină folosită în mod tradițional pentru a împiedica soarele să lovească ferestrele spre sud.
La sfârșitul zilei, același „pinion” generează umbră pe panourile fotovoltaice și degradează în mod CONSIDERABIL performanța lor. Amintiți-vă că doar un singur panou la umbră și întregul curea nu mai produce.
:şoc:

În caz contrar, panta semnificativă a acoperișului este ideală pentru colectarea solară (unghiul zenital apropiat de 90 ° într-o mare parte a anului).
8)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043




de Christophe » 15/12/09, 11:42

Ei bine, cred că am găsit prima calitate (implicit?) A tuturor ecologilor:

SUNTEM VILARI ȘI NICIODĂȚI NICIODATĂ!

Poate asta este ambiția (a unui habitat mai bun)? : Lol:

bham a scris:Pentru preț, cereți un studiu.


Conform acestui link, nu este chiar așa de ieftin, 199 € pentru F000:
http://www.lamaisondedemain.com/index2. ... 5-a_vendre

Deci performanțe bune datorită lemnului: da, dar cât timp? Sunt de acord cu un pic de boubka asupra acestui punct așa că ...

Pentru mine, acest tip de construcție din lemn „pre-asamblată” în comparație cu zidăria dură ar trebui să fie cu 30 până la 40% mai scumpă pe m² la o performanță termică echivalentă ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 15/12/09, 12:32

Christophe a scris:Ei bine, cred că am găsit prima calitate (implicit?) A tuturor ecologilor:
SUNTEM VILARI ȘI NICIODĂȚI NICIODATĂ!
Poate asta este ambiția (a unui habitat mai bun)? : Lol:
Este adevărat. : Mrgreen:
După examinarea detaliată a documentului ... încă este FOARTE BUN. : Mrgreen:

Sunt uimit de suprafața generatorului fotovoltaic; 36m² este mult, cu siguranță depășește 3 kWp. :?:

Susțin că gestionarea umbririi ar fi trebuit să fie tratată diferit. Din partea mea, aș fi solicitat crearea unui singur câmp fotovoltaic în partea superioară a acoperișului, lipsit de umbrire. Aș fi putut așeza panourile termice sub PV, ceea ce nu ar fi avut un impact mare asupra producției de apă caldă solară. Când examinez propria producție, de asemenea, în colectoarele plate, observ că pompa solară se oprește de îndată ce soarele scade, în timp ce în fotovoltaică putem continua să producem ...
:?
0 x

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 95