Viitoare standarde ecologice pentru locuințe

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
Theohoho
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 12/02/10, 12:58

Viitoare standarde ecologice pentru locuințe




de Theohoho » 12/02/10, 13:19

Salut salut !
În prezent sunt pe locul 1 și TPE-ul meu (munca personală supravegheată) se referă la construcția de habitate ecologice.
O parte din fișierul meu se referă la evoluția acestui tip de construcție în viitor și, prin urmare, sunt în căutarea unor legi sau standarde care vor fi puse în aplicare în anii următori pentru a limita consumul de energie al clădirilor.
În cercetările mele, găsesc texte care vorbesc despre standardele viitoare, dar fără a le cita.
Am văzut că standardul RT 2012 al proiectului Grenelle va fi operațional în 2012, dar dacă știi de alții care mă interesează! (Am crezut, de exemplu, că în urma summitului de la Copenhaga s-ar fi putut imagina noi legi.)
Multumesc anticipat =)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 12/02/10, 13:31

Pentru 2012 nu există nimic concret în acest moment.

În caz contrar, uitați-vă la acest lucru: https://www.econologie.com/forums/normes-et- ... t9153.html

Știind că aceste etichete și standardele actuale afectează mai puțin de 1% din locuințe, viitorul ar fi deja mai ecologic dacă 100% din locuințele existente ar fi aduse la standard.

Vreau să spun că vorbind despre „standardele viitoare” nu văd prea mult interes ... având în vedere că nu sunt retroactive ...
0 x
Theohoho
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 12/02/10, 12:58




de Theohoho » 12/02/10, 14:00

Din ceea ce am găsit, toate locuințele construite în 2020 vor trebui să fie ecologice. Dacă aceste informații sunt corecte, este deja un bun pas înainte în domeniu și merită să fie menționat. Mai ales dacă lucrez la construcția habitatelor ecologice, este necesar să vorbesc despre evoluție.

Vă mulțumim pentru linkul dvs., îl voi căuta.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 12/02/10, 14:09

Da, este bine să faci standarde, dar cel mai bun standard care nu este retroactiv nu va avea un impact rapid asupra „stocului” de locuințe ... la fel ca interzicerea azbestului care nu privește decât instalațiile NOI. Există încă milioane de m² de azbest în toată Franța, dar este într-adevăr interzis!

Mai mult, veți vedea că, citind linkul și aplicând metodele de calcul, multe case VECHI pot fi considerate „pasive” cu condiția să fie un minim climatic (adică arhii nu au care nu face nimic în legătură cu mediul casei) și că locuitorii săi fac alegeri tehnologice înțelepte.

În cazul nostru, licența 1981, suntem considerați pasivi și totuși lucrăm acasă (prin urmare, consumul excesiv de energie electrică). Totul este criptat pe a 2-a pagină: https://www.econologie.com/forums/normes-et- ... 53-10.html

Adică prin asta: nu vă așteptați la toate de la standarde ... mai ales nu la ipotetice futures.

Dacă toate locuințele ar începe în 2020 la RT2005, impactul ar fi infinit mai pozitiv decât dacă 100% din locuințele noi ar fi la RT2020 ...

Știu că profesorilor nu le place cu adevărat acest tip de raționament, dar în TPE-ul tău ar trebui spus și dezvoltat ... figuri de susținere :)
0 x
Theohoho
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 12/02/10, 12:58




de Theohoho » 12/02/10, 14:25

Da, nu îl văzusem așa, este adevărat. Dar ar fi necesar să reconstruim sau să rearanjăm totul, iar cheltuielile ar fi enorme, deci nu este foarte fezabil.
Oricum voi vorbi despre asta și voi folosi rezultatele pentru a-l justifica.
multumesc foarte mult pentru ajutorul tau :D
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 12/02/10, 14:26

Sunteți binevenit și dacă ne-ați trimis raportul dvs. după ce a terminat, ar fi minunat ...

Da, nu ar fi ieftin, dar renovarea nu ar costa mai mult decât mutarea tuturor în nou ... și când vom vedea cum guvernul poate risipi banii NOI ... ar fi destui de dat pentru renovare ...

Analogia cu azbestul este foarte interesantă în acest caz cred ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
zorglub
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 501
Înregistrare: 24/11/09, 10:12




de zorglub » 12/02/10, 16:45

de aceea uneori este mai bine să distrugi și să reconstruiești decât să investești în renovarea iluzorie și costisitoare
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 12/02/10, 17:41

Da, tocmai am văzut că erau 2 zorglub pe forums.

Tu si https://www.econologie.com/forums/membre8441.html o legătură între voi 2? :?: : Cheesy:
0 x

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 91