Proiectul casei mele BBC

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
Nimoi62
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 18/02/10, 17:38
Locul de amplasare: 62- Pasul Calais

Proiectul casei mele BBC




de Nimoi62 » 18/02/10, 18:17

Bună ziua tuturor, tocmai m-am înregistrat la asta forum să vă arăt proiectul meu pentru o casă unifamilială cu panou din fibre vegetale. Vă dau link-ul casei pentru a putea judeca singur:
http://www.eco-logis-innovation.com/pub/Plans/PHLOX_FACADES.PDF

Așadar, aș avea totul de făcut în afară de structura casei, dar unde mă blochez este alegerea diferitelor mijloace de încălzire. Într-adevăr, m-am gândit să pun un cazan pe pelete, dar nu știu dacă acest lucru va fi suficient și compatibil pentru încălzire (care se asigură la sol + apă caldă menajeră). Izolația casei se va face din interior cu o gips-carton + polistiren 20mm. Exteriorul va fi cu siguranță un tencuială de ciment sau o acoperire din lemn.

Modelul cazanului ganulat: http://www.chauffage-discount.fr/detail ... es/205.htm
Model de încălzire prin pardoseală: http://www.chauffage-discount.fr/detail ... nt/260.htm

Întrebările mele sunt, prin urmare, următoarele:

- Credeți că acest sistem global este coerent și economic?
- Aș putea încălzi, de asemenea, primul etaj cu o podea încălzită fără o placă de beton la etajul al doilea?
- Aș avea nevoie de un rezervor de apă caldă pe lângă cazanul cu peleți?
- Va fi bună această soluție pentru încălzire + apă caldă?
-Această soluție prin încălzire termodinamică ( http://www.chauffage-discount.fr/detail ... c./278.htm ) mai bine?

FYI, locuiesc în Pas-de-Calais deci o iarnă destul de dură, dar aproape de coastă -> Calais exact

Nu cunosc expoziția casei pentru că nu am cumpărat încă niciun teren.

Multumesc in avans pentru ajutor!


Edit: Veți găsi mai jos progresul discuției pentru a nu trebui să citiți toate postările și să reacționați mai ușor, scopul fiind proiectarea unei case BBC (în panouri din fibră vegetală cu o rată de izolare termică de 3,25, XNUMX Înainte de placarea interioară și exterioară) conform planurilor furnizate cu un sistem de încălzire ecologic și economic. Orice altă sugestie este binevenită.

Planul casei: http://www.eco-logis-innovation.com/pub/Plans/PHLOX_FACADES.PDF
Sistem de panouri din fibre vegetale și avantaje: http://www.eco-logis-innovation.com/pos ... x-naturels

Pentru moment am ales un sistem de încălzire prin plafon cu încălzire radiantă datorită unui sistem Karo mat (circulația apei la 32 ° C în conducte specifice) care ar avea avantajul de a încălzi parterul prin radiații, dar și podeaua datorită căldurii difuzat pe solul acestuia. Mai multe informații aici: http://www.karosystemes.com/plafonds-ra ... resent.htm
Prezentarea sistemului de tavan încălzit aici: http://www.travaux.com/dossier/chauffag ... RP%29.html

Datorită bernardd, în prezent optăm pentru un sistem de încălzire care utilizează colectoare solare sub vid conectate la un balon care ne-ar permite să încălzim complet aproximativ 8 din 12 luni (încălzire + apă caldă menajeră).

Rămâne să se determine modul de încălzire pentru restul de 4 luni.
O altă necunoscută este acoperirea de deasupra și dedesubtul plafoanelor de plafon de încălzire Karo: ne gândim la plăci de ipsos rezistente la căldură (placowatt) pentru tavanul de la parter. Pentru primul etaj, obiectivul ar fi ca plafonul radiant să poată încălzi și al doilea etaj, știind că nu va fi o placă de beton.

Prin urmare, așteptăm sugestiile dvs. pentru a face din acest proiect un model. :)

Vă mulțumesc tuturor!
Dernière édition alin Nimoi62 15 / 03 / 10, 10: 43, editate 6 ori.
0 x
flacără
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 11/03/10, 00:16
Locul de amplasare: pas de calais

proiect casa bbc




de flacără » 11/03/10, 00:28

hi!
Sunt, de asemenea, din pas de calais (lillers) și destul de fericit că altcineva din zonă vrea să construiască cu panouri de in anas.
Produsul arată foarte bine.
Trec printr-un arhitect care cunoaște produsul.
Bugetul meu este limitat.

Astept cotatii dar a priori bugetul ar putea fi respectat!

sistemul de încălzire planificat este o simplă sobă cu peleți, prevăzută cu încălzitoare electrice în cazul în care (prize)

Cred că acest lucru va fi suficient având în vedere calitatea rezistenței termice a pereților asociate cu o izolație foarte bună a acoperișului, geamuri eficiente și o orientare bioclimatică a casei.
încălzire sanitară termodinamică asigurată.
0 x
Nimoi62
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 18/02/10, 17:38
Locul de amplasare: 62- Pasul Calais




de Nimoi62 » 11/03/10, 18:30

Ok, vă mulțumesc pentru acest răspuns. Au trecut câteva săptămâni când mă așteptam la unul! Te-ai uitat la diferitele mijloace de încălzire pe care le găsisem pentru că încă ezit?

În caz contrar, ar fi interesant să comunicăm despre proiectul dvs. și al meu poate vom găsi câteva sfaturi suplimentare pentru a fi ecologici :) De asemenea, mă gândisem la un sistem interesant pentru încălzire, adică un balon termodinamic cuplat la un vmc cu debit dublu pe un puț canadian, deoarece aveam anumite baloane termodinamice care să accepte vmc în intrare și ieșire. Acest lucru ar putea crește semnificativ randamentul acestuia!

Mi-ar fi plăcut să știu ce ați crezut să faceți în izolarea interioară și exterioară, deoarece pentru moment nu știu pentru exterior și pentru interior, mă gândesc să iau un simplu polistiren BA13 + 40mm care ar simplifica foarte mult partea electrică pentru mine trecerea conductelor.

Un alt lucru, mă gândesc să planific instalarea unui rezervor de recuperare a apei de ploaie cuplat cu toalete + mașină de spălat + udare externă. Nu am făcut încă matematica, dar dacă se poate face pentru mai puțin de 5000 €, inclusiv instalarea cisternei (îngropate), va fi bine.

Ultimul lucru, îmi poți da câteva detalii despre modelul casei tale? Este o casă de pe site-ul de inovație eco-logis sau una realizată pe măsură de arhitectul dvs.?

Ei bine, voi opri întrebările aici, altfel voi avea mai multe în stoc :D

A bientôt
0 x
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 11/03/10, 19:35

Proiectele dvs. sunt foarte interesante, vă mulțumesc pentru aceste abordări originale.

În comparație cu încălzirea lemnului, aerul condiționat (sau toate numele învățate care le-au fost date, cum ar fi balonul termodinamic) nu au niciun interes: electricitatea care este necesară pentru ei produce la fel de multă energie, sau chiar mai multă, că nu o pot economisi. Și nu este nevoie să creșteți consumul de energie electrică iarna în situația actuală din Franța.

În ceea ce privește încălzirea prin pardoseală, am testat în copilărie: memorie proastă ...

Acum, tavanul radiant (apă, desigur, nu electric!) Pare mai interesant: http://www.karosystemes.com/plafonds-rayonnants/climatisation_douce/present.htm

Și, în cazul dvs., ar încălzi pardoseala celui de-al doilea etaj suficient pentru a avea suficient confort în dormitoare, fără a avea efectul neplăcut (pentru picioare) al pardoselii calde: o singură treabă pentru a încălzi 2 etaje.

Pe de altă parte, sunt surprins că nu vorbiți despre colectoarele solare termice: acest lucru vă poate evita orice consum de încălzire sau apă caldă cel puțin jumătate din an și acest lucru este de acord complet în plus față de o sobă cu lemne.

Și, în timp ce vă aflați în proiect, vă puteți organiza pentru a planifica instalarea panourilor fotovoltaice, de îndată ce finanțele o vor permite din nou după casă, cu panouri care vor fi căzut până atunci :-)
0 x
Un bientôt!
Nimoi62
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 18/02/10, 17:38
Locul de amplasare: 62- Pasul Calais




de Nimoi62 » 11/03/10, 20:38

Acest sistem de încălzire radiant de la tavan pare destul de interesant și foarte practic, deoarece dacă poate încălzi cu adevărat parterul + la etaj ar fi cu adevărat minunat!

Ați putea să-mi dați un interval de preț pe m² pentru ca acest sistem să studieze toate acestea? mulțumesc ! : Cheesy:
0 x
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 11/03/10, 20:46

Ne pare rău, am auzit despre această nouă tehnică acum 1 lună, fără detalii, și am căutat referințe pentru tine. Nu am mai multe detalii.

De asemenea, auzisem despre asta și vara trecută, de fapt, într-un articol din ziar despre o renovare a aeroportului, cred. Dintr-o dată, fac aer condiționat și încălzire, fără curenți enervanți.

Se pare că mai mulți furnizori pregătesc produse de acest tip.

Dar uitați-vă și la colectoarele solare termice, este în opinia mea cea mai bună soluție pentru un nou proiect.
0 x
Un bientôt!
Nimoi62
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 18/02/10, 17:38
Locul de amplasare: 62- Pasul Calais




de Nimoi62 » 12/03/10, 15:41

Problema este că colectoarele solare termice pentru producerea de apă caldă în regiunea Nord Pas de Calais seamănă puțin cu a pune un congelator în Alaska. : Cheesy:

În opinia mea, ar trebui să aflu dacă performanța colectoarelor solare ar fi suficientă și rentabilă din punct de vedere economic!

În ceea ce privește încălzirea radiantă a tavanului, nu am putut găsi nici alte informații!
0 x
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 12/03/10, 16:08

Nimoi62 a scris:Problema este că colectoarele solare termice pentru producerea de apă caldă în regiunea Nord Pas de Calais seamănă puțin cu a pune un congelator în Alaska. : Cheesy:

În opinia mea, ar trebui să aflu dacă performanța colectoarelor solare ar fi suficientă și rentabilă din punct de vedere economic!


Cu senzorii de vid, temperatura exterioară are o influență mai mică, deoarece pierderile lor prin convecție sunt minime, din cauza vidului: izolația este mai bună decât termopanul, care are un gaz neutru, nu un vid. vezi de exemplu pentru numere:
http://www.bysun.fr/Guide_des_panneaux_ ... xp_36.html

Ceea ce contează este durata expunerii. Și, în medie, trebuie să aveți 2 ore pe zi cel puțin peste tot în Franța, dar nu este normal, desigur.

De exemplu, puteți urmări:
http://www.bdpv.fr/fiche_utilisateur.php?util=kermit62
sau vecinii tăi :-)

Nu ar trebui să te uiți la producție, ci la raportul Wh / Wp, care îți oferă numărul de ore echivalent cu producția completă. Ar fi, de asemenea, numărul de ore de producție a senzorilor termici.

Aici, 3385KWh de producție în 2009 pentru o instalație de 2940Wcrete, aceasta reprezintă aproximativ 1151h de producție completă, sau 3,1h pe zi în medie: este destul de bine!

Graficul lunar vă oferă o idee despre defalcarea lunară. Există șansa ca solarul să vă ofere toată căldura de care aveți nevoie, cu excepția lunii noiembrie-februarie: doar 4 luni în lemn nu este rău.

Apoi, pe baza necesității de energie calculate și a expunerii solare lunare, calculați dimensiunea senzorilor necesari ...

Nimoi62 a scris:În ceea ce privește încălzirea radiantă a tavanului, nu am putut găsi nici alte informații!


Va trebui să ne uităm atunci ...

PS: Tocmai am apelat la linkul pe care l-am pus, am primit un răspuns, el îmi trimite mai multe informații.
0 x
Un bientôt!
Nimoi62
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 18/02/10, 17:38
Locul de amplasare: 62- Pasul Calais




de Nimoi62 » 12/03/10, 19:32

bernardd a scris:
Aici, 3385KWh de producție în 2009 pentru o instalație de 2940Wcrete, aceasta reprezintă aproximativ 1151h de producție completă, sau 3,1h pe zi în medie: este destul de bine!

Graficul lunar vă oferă o idee despre defalcarea lunară. Există șansa ca solarul să vă ofere toată căldura de care aveți nevoie, cu excepția lunii noiembrie-februarie: doar 4 luni în lemn nu este rău.


M-am uitat la o duzină de instalații situate pe Calais și producția medie este mai mare de 2600 kWh / an, chiar credeți că rămâne interesant și dacă da, ce tip de încălzire ați lua ca rezervă pentru iarnă? Ați vorbit în primul dvs. mesaj despre o sobă cu lemne, dar aceasta ar fi folosită doar pentru încălzire, dar nu și pentru apă caldă menajeră? Dacă adopt un sistem de încălzire prin panouri solare, ar fi compatibil cu soluția de încălzire prin tavan radiant despre care ne-ați spus?

Vă mulțumesc anticipat pentru ajutorul dvs., care este foarte prețios pentru noi!
0 x
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 12/03/10, 21:38

Nimoi62 a scris:M-am uitat la o duzină de instalații situate pe Calais și producția medie este mai degrabă de 2600 kWh / an


Nu trebuie să te uiți la producția absolută, ci este raportul dintre producție și puterea instalată, care îți va oferi numărul de ore de soare echivalent cu puterea maximă.

Nimoi62 a scris: Chiar crezi că rămâne interesant și dacă da, ce tip de încălzire ai lua ca armare pentru iarnă? Ați vorbit în primul dvs. mesaj despre o sobă cu lemne, dar aceasta ar fi folosită doar pentru încălzire, dar nu și pentru apă caldă menajeră?


Dacă, în acest caz, luați o sobă cu schimbător de apă.

Nimoi62 a scris:Dacă adopt un sistem de încălzire prin panouri solare, ar fi compatibil cu soluția de încălzire prin tavan radiant despre care ne-ați spus?


Da, asta este ideea.

Apropo, persoana cu care am vorbit la telefon mi-a spus despre o temperatură maximă de 40 ° pentru apa dintr-un tavan încălzit.

Sunt actualizat imediat ce am mai multe informații.
0 x
Un bientôt!

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 84