Baia ... ce placare pentru pereți?

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
Kcenia
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 23
Înregistrare: 20/04/08, 08:30
Locul de amplasare: Scharrachbergheim - Irmstett

Baia ... ce placare pentru pereți?




de Kcenia » 12/04/10, 10:27

bonjour
Îmi pare rău, nu sunt sigur unde să-mi pun întrebarea ...
Vom amenaja mansarda casei noastre (dublăm suprafața așa) cu, printre altele, o baie

Urăsc țiglă și mă întrebam dacă există o alternativă pentru o abordare aproximativ eficientă și cel puțin nu mai rea din punct de vedere ecologic ...
Are cineva idee?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043




de Christophe » 12/04/10, 13:30

Întrebare bună, nu prea am răspuns.

Cum credeți că plăcile sunt atât de „mai proaste din punct de vedere ecologic”?

Este totuși foarte durabil dacă nu alegeți ceva prea „la modă” și dacă instalarea a fost făcută bine ...

Ești îngrijorat de energia gri? Mortarul se lipește?
0 x
Kcenia
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 23
Înregistrare: 20/04/08, 08:30
Locul de amplasare: Scharrachbergheim - Irmstett




de Kcenia » 12/04/10, 13:51

M-am exprimat prost, nu este din punct de vedere ecologic că urăsc gresia, ci materialul folosit
Mi se pare rece, greu, se rupe și rupe tot ce cade în el, sigiliile sunt greu de curățat ...
Oricum, îmi place.

partea ecologică, nu trebuie să facem nimic în schimb (cum ar fi podeaua de tec cu sigiliu pentru barcă, pe care fratele meu mi-a propus-o de râs)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043




de Christophe » 12/04/10, 14:13

În mod normal, o țiglă care este bine așezată cu materialele și metodele profesionale potrivite, durează (cel puțin) 50 de ani ...

Există acum plăci mari cu mai puține îmbinări, dar este dificil de instalat dacă se așează automat ...

O podea pe perete? Ah, atunci este un panou :)

Ei bine, iată: sugerez un panou din PVC ... ah subțire, este ecologic din PVC ... : Cheesy: ar trebui să existe unele alternative mai ecologice, cum ar fi panoul, nu?

ps: fsc sau pefc teak nu este atât de ecologic ca ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 12/04/10, 23:16

Kcenia a scris:M-am exprimat prost, nu este din punct de vedere ecologic că urăsc gresia, ci materialul folosit
Găsesc asta froid, greu, se rupe și rupe tot ce se încadrează, sigiliile sunt greu de curățat ...
Oricum, îmi place.

Cel mai plăcut (fierbinte) pe care l-am încercat vreodată este pluta (într-un fel de plăci groase).
Nu este ieftin, dar confortul este inegalabil, și de o calitate bună se păstrează foarte bine (baia pe care știu că este podea și perete acoperit, are mai mult de 20 de ani și este încă impecabilă!)

Din punct de vedere ecologic, ce se întâmplă dacă este umplut cu substanțe chimice mai mult sau mai puțin toxice și exploatat într-un mod inteligent și durabil?
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043




de Christophe » 13/04/10, 00:52

Plută peste tot? Chiar și la duș? Știam că dopul este „hidro rezistent”, dar nu atât!

Ne faci poze data viitoare dacă proprietarul este în regulă? : Idee:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 13/04/10, 21:31

Nu, cabina de duș de pe baie este „tradițională” (rășină / plastic) : Mrgreen:
Există doar pereți și pardoseli din plută.
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Kcenia
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 23
Înregistrare: 20/04/08, 08:30
Locul de amplasare: Scharrachbergheim - Irmstett




de Kcenia » 13/04/10, 21:36

Am căutat pe net și într-adevăr găsim lucruri (și mărturii mai mult sau mai puțin entuziaste)
Voi încerca să contactez companiile pentru informații suplimentare

aici nu există cabină de duș, ci cadă mare (facem baie la 3 copii în același timp, este profitabil :D)
deci partea cu adevărat sensibilă va fi limitată, cel puțin în înălțime
0 x
Hannabella
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 9
Înregistrare: 15/01/16, 15:14

Re: Baia ... ce acoperire de perete?




de Hannabella » 01/03/17, 23:02

bonjour,

În baia mea, am ales alegerea unei panouri fabricate într-o esență rezistentă la putregai: arbustul de lăcustă neagră. Într-adevăr, nu prea sunt un fan al gresiei și cât mai curând posibil, folosesc materiale din lemn pe care mi le par atât de mai calde ... Și o dată, sunt foarte încântat de rezultat, pereții mei sunt impecabili în ciuda umidității camerei!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Baia ... ce acoperire de perete?




de chatelot16 » 02/03/17, 08:53

lăcustă este la fel de rezistentă la umiditate ca și tecul și crește în Franța ... există chiar și unii care nu le place pentru că este invaziv
1 x

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 73