Revizuirea turbinelor eoliene FuturEnergy Windup 1000W

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2486
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 360

Revizuirea turbinelor eoliene FuturEnergy Windup 1000W




de Forhorse » 15/11/10, 11:10

Bonjour à tous,

Mă gândesc serios să cumpăr o turbină eoliană de acest tip.
http://www.futurenergy.co.uk/turbine.html
Se găsește în Franța la aproximativ 1200 €, ceea ce nu este nimic.
Deci, înainte de a începe o astfel de achiziție, aș dori, eventual, să am feedback de la utilizatori.

Evident că nu este fabricat în China, ci fabricat în Scoția, ceea ce justifică prețul, dar sper că calitatea este acolo.

Daca cineva cu acest model de turbina eoliana ne-ar putea da cu parerea... calitate, durata de viata, productie, zgomot, vibratii etc...

Va multumesc anticipat
0 x
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 15/11/10, 11:14

Ele seamănă foarte mult cu aceste modele făcute pentru vânt ușor și care sunt mai puțin costisitoare și există cu mai multe palete:
http://www.missouriwindandsolar.com/800 ... bines.html

Cineva de pe site a dat linkul si a cumparat unul pentru testare, dar am uitat postarea :-(
0 x
Un bientôt!
Obelix
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 535
Înregistrare: 10/11/04, 09:22
Locul de amplasare: Toulon




de Obelix » 15/11/10, 11:46

bonjour,

Trebuie să te uiți cu atenție la instrucțiunile tehnice pentru a vedea că puterea anunțată este......
Prefer Air-X care este de aceeași clasă și care costă doar 600 de euro livrat.
Am unul la un punct culminant care rulează de trei ani fără probleme, în ciuda a două lovituri directe de fulgere! (alt 600m lângă Toulon).

Obelix
0 x
În medio stat virtus !!
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 15/11/10, 11:54

Pentru o variantă cu 9 pale, teoretic mult mai eficientă în vântul mic, am primit următorul preț:

Lame de raptor Rebel 9 + Patriot PMA 800W 60V AC #MW60PD9 - 569.95 USD
Guler de blocare se potrivește cu țeava de apă 1-1/2 LC11516 - 12.98 USD
PMA COATING-CLEAR CPMA2 29,00 USD
ACKIT KIT RECTIFICATOR DE IEȘIRE ACKIT - 34,00 USD
Expediere în Europa - 110.00 USD
total: 755.93 USD

azi 552 €.

Este pentru o versiune în care curentul alternativ natural la 60V este rectificat doar înainte de baterii, la sol, ceea ce scade pierderile din cablu, precum și prețul cablului și, în plus, face posibilă măsurarea cu ușurință a vitezei cablului. turbină eoliană de la sol, măsurând frecvența semnalului.
0 x
Un bientôt!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028

Re: Recenzii ale turbinei eoliene FuturEnergy Windup 1000W




de Christophe » 15/11/10, 11:57

Forhorse a scris:Evident că nu este fabricat în China, ci fabricat în Scoția, ceea ce justifică prețul, dar sper că calitatea este acolo.


a) Visezi, la prețul ăsta, cu siguranță e fabricat în China pentru componentele de bază (generatorul arată exact ca cel pe care l-am cumpărat la mâna a doua...), după ce se fac poate câteva adaptări în Scoția.

b) 1200€ sunt foarte ieftini pentru 1000W, mai ales cu covorașul.

c) Problema va fi să verificăm slăbiciunea pe termen mediu și lung pentru că ar trebui să producă cel puțin 10 kWh pentru ca acesta să fie profitabil... la 000/1 din factorul de încărcare mediu (optimist) să zicem care o face la fel. ..4 * 8760/1 = 4 kWh pe an, sau aproximativ 2190 până la 5 ani pentru a-l face profitabil dacă plătiți 6 EUR pentru kWh.

Sunt și pe cale să testez un model asemănător (1KW la 1800€) dar tot trebuie să o conving pe doamnă...și asta nu e un dat... :strigăt: :strigăt:
0 x
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 15/11/10, 11:59

Unul dintre argumentele pasionatului de turbine eoliene din SUA este îmbunătățirea AirX cu paletele sale :-)

ACTUALIZAȚI-VĂ AIR X / AIR BREEZE / BLADES
http://www.missouriwindandsolar.com/Home_Page.html

Voi testa cât de repede pot, dar nu am reușit încă :-(
0 x
Un bientôt!
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2486
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 360




de Forhorse » 15/11/10, 12:03

Conform instrucțiunilor, puterea anunțată este realistă
https://www.econologie.info/share/partag ... hVnNye.pdf
1000W la 12.5m / s (45Km / h)
cu o putere de vârf de 1100W

Am citit adesea că Air-x are tendința de a vibra și de a face zgomot, ceea ce nu este niciodată un semn foarte bun în cazul unui mecanic care rulează cu viteză susținută.
În plus, dacă nu mă înșel, Air-x este dat pentru o putere de 400W
Dacă ne uităm la raportul putere/preț, nu este sigur că Air-x este mai economic și, în orice caz, puterea sa prea limitată nu este potrivită pentru aplicația mea (am plănuit să încălzim apa cu surplusul de energie)
Dernière édition alin Forhorse 15 / 11 / 10, 12: 12, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2486
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 360

Re: Recenzii ale turbinei eoliene FuturEnergy Windup 1000W




de Forhorse » 15/11/10, 12:10

Christophe a scris:c) Problema va fi să verificăm slăbiciunea pe termen mediu și lung pentru că ar trebui să producă cel puțin 10 kWh pentru ca acesta să fie profitabil... la 000/1 din factorul de încărcare mediu (optimist) să zicem care o face la fel. ..4 * 8760/1 = 4 kWh pe an, sau aproximativ 2190 până la 5 ani pentru a-l face profitabil dacă plătiți 6 EUR pentru kWh.



Fiabilitatea este cu adevărat ceea ce mă îngrijorează... este adesea dezavantajul turbinelor eoliene.
Acum profitabilitatea nu este chiar o problemă în cazul meu, atâta timp cât fiabilitatea este acolo. Este pentru a electrifica un site izolat (grajdul meu... vezi subiectul corespunzător)
Deci dacă nu instalez o turbină eoliană înseamnă că nu există putere în lunile de iarnă, tocmai perioada în care am cea mai mare nevoie de ea.
Oricum, pentru a rezuma: nu caut să economisesc bani, pur și simplu caut să am electricitate într-un mod simplu și fiabil 24 de ore pe zi - 24 de zile pe an.

Oricum, indiferent dacă aleg acest model sau nu, veți avea feedback cu privire la achiziția mea.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 15/11/10, 12:11

În ceea ce privește puterea eoliană: cu cât mai multă putere/suprafață măturată de elice, cu atât mai bine...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 15/11/10, 12:16

Forhorse a scris:Conform instrucțiunilor, puterea anunțată este realistă
https://www.econologie.info/share/partag ... hVnNye.pdf
1000W la 12.5m / s (45Km / h)
cu o putere de vârf de 1100W


Hei ForHorse, pdf-ul este exact copia / lipirea documentului generator pe care l-am cumpărat folosit prin intermediul forum: https://www.econologie.com/forums/vends-gene ... t8569.html

Imagine

Am generatorul, dar mi-e dor de toate celelalte ... : Mrgreen:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 145