Exploatarea energiei mecanice a rocii

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
galic
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 18
Înregistrare: 15/11/10, 10:23

Exploatarea energiei mecanice a rocii




de galic » 22/11/10, 16:08

Bonjour à tous,

Aș vrea să vă povestesc despre o idee care mi-a trecut prin minte nu demult, când am văzut o centrală electrică cu cădere ridicată în munți.

Suntem cu toții conștienți că este necesar astăzi să diversificăm cât mai mult posibil sursele noastre de energie regenerabilă. Acesta este motivul pentru care aș dori să vă prezint un proces care vizează exploatarea energiei potențiale a rocii prin intermediul unei centrale electrice pe care o vom numi „petraptosică”.

Prin urmare, ideea mi-a venit în timp ce observam o centrală electrică cu cascadă înaltă care traversa Pirineii. Principiul acestor plante este acela de a utiliza energia potențială a apei conținute între punctul înalt (punctul de colectare a apei) și punctul inferior (turbina). Atunci mi-am spus: „de ce să nu folosesc și energia potențială a rocilor?”

Prin urmare, principiul este de a exploata energia potențială a stâncii, făcând-o să treacă de la un punct înalt (vârful muntelui) la un punct inferior (vale), trecând printr-o mașină rotativă care să permită transformarea acestei energii potențiale în electricitate. energie.

Stâncile au mai multe avantaje semnificative:
- densitatea lor și, prin urmare, volumul lor de energie potențială, sunt mult mai mari decât cele ale apei
- rocile, ca metodă de stocare a energiei potențiale, sunt mult mai puțin critice decât apa (apa este folosită mult în afara centralelor electrice, roci cărora le pasă)

Principalul defect este legat de problemele de mărime a boabelor. Utilizarea așa-numitelor turbine hidraulice „convenționale” (Francis, Pelton etc.) ar fi posibilă în cazul unei dimensiuni foarte mici a particulelor, unde fluxul de rocă poate fi asemănat cu un fluid. Din motive de autoconsum, acest lucru este imposibil: energia necesară pentru a reduce roca în praf ar fi mult mai mare decât ceea ce s-ar putea obține. Prin urmare, trebuie să găsim o modalitate de a putea tolera o dimensiune a particulelor de ordinul unui centimetru, chiar și a unui decimetru, sau chiar mai mult mult mai mult ...

O posibilitate ar fi să folosești un fel de roată cu palete uriașă, cam ca o roată de târg mare și distractivă:
- încărcăm blocurile de piatră în cupele din partea de sus a roții
- greutatea cupelor încărcate determină rotirea roții
- descărcăm gălețile o dată în partea de jos
- gălețile goale cresc

Evident, pentru a maximiza puterea plantei, trebuie să maximizați:
- fluxul de roci
- dimensiunea plantei

De exemplu:
- o centrală electrică cu o cădere verticală de 250m care permite evacuarea a 5 m3 de roci cu o densitate de 5 pe secundă ar face posibilă producerea:
E = rho xvxgx dz = 5000 x 5 x 9.81 x 250 = 61 MW excluzând autoconsumul
- o centrală electrică cu o cădere verticală de 500m care permite evacuarea a 10 m3 de roci cu o densitate de 5 pe secundă ar face posibilă producerea:
E = rho xvxgx dz = 5000 x 10 x 9.81 x 500 = 245 MW excluzând autoconsumul

Evident, este dificil să treci dincolo de aceste dimensiuni, ar putea fi cu adevărat imens, chiar colosal dincolo de ...

Acum, unii pot obiecta că, cu forța de a ciuguli vârful, dimensiunea muntelui va scădea. Ba nu !! Prin reducerea masei de la talie la vârf, presiunea exercitată pe bază este redusă. Drept urmare, și conform legilor fizicii, stânca principală care constituie muntele ar trebui să urce și să compenseze prin aceeași ronțăitul vârfului !!

În plus, blocurile de piatră scoase de pe vârf pot fi folosite, de exemplu în construcția de clădiri !!

Două probleme:
- reușește să construiești roți cu palete de dimensiuni colosale (500 m nu este nimic !!)
- găsiți munți inutili pentru instalarea plantelor noastre petraptozice

Ce crezi?

Econologiquement,

galic
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 22/11/10, 16:25

Houla vastă dezbatere ... și o idee „interesantă” pentru gândirea tehnologică!

Măcinarea pietrelor este, în opinia mea, nerealistă (costul măcinării este cu siguranță mai mare decât ceea ce putem câștiga).

Și dacă a fost (de verificat), principala problemă este că, spre deosebire de apa care vaporizează, piatra nu este regenerabilă la scară umană: vom „ronța” deci ansamblurile? Nu sunt de acord cu montajul tău care crește la scară umană (nu am văzut niciodată o mină cu carieră deschisă care să crească din nou!)

Pe de altă parte, ne putem imagina senzori piezo în subsol ... care ar exploata opusurile enorme ale plăcilor tectonice!

Dar cred că este destul de impracticabil din același motiv că nu exploatăm energia termică a vulcanilor ... care este totuși foarte importantă (mai multe GW).

Dar îmi place ideea acestui subiect pentru formular! Abia aștept să citesc opiniile altora ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88




de Gaston » 22/11/10, 16:52

Această idee îmi amintește cu furie de un articol apărut în Science & Vie acum câțiva ani.

În numărul din aprilie, mai exact : Lol: :D
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 22/11/10, 16:53

Nu, nu-mi spune că sunt prea naiv? : Mrgreen:

ps: rocile cu densitate 5 sunt încă destul de rare, suntem mai aproape de 2 până la 3, nu? Asta împarte puterea la 2 ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 22/11/10, 16:55

Gaston scria:Această idee îmi amintește cu furie de un articol din Știință și viață acum câțiva ani.


Trebuie să fie "Science & Vie Junior!" : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
Cheval
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 21
Înregistrare: 23/09/10, 16:16




de Cheval » 22/11/10, 16:58

De ce să nu înlocuiți motoarele scaunului cu alternatoare, iar schiorii cu pietricele?
0 x
Trăiască știința GRATUITĂ!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 22/11/10, 16:59

Eu sunt eu sau începe să miroasă a troll aici? :?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 22/11/10, 17:00

Imagine Da!
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 22/11/10, 17:03

Distracție pentru a recupera energia tectonicii de plăci care fac munții !!
Câtă energie costă să zdrobești o piatră ????
Puteți utiliza blocuri mari cu pârghie pentru a colecta energia pentru a ridica apa sau orice lucru util.
Dar ulterior stânca din partea de jos este greoaie, cu excepția construirii de case sau drumuri !!
Util pentru un operator de carieră !!!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 22/11/10, 17:03

Christophe a scris:Eu sunt eu sau începe să miroasă a troll aici? :?

Si aici:

https://www.econologie.com/forums/post184339.html#184339
0 x

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bing [Bot] și oaspeții 302