Instalație hidro PICO

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Nonosch
x 17

Instalație hidro PICO




de Nonosch » 01/01/11, 18:02

bonjour,

Am cumpărat teren, la fundul acestui teren este un râu (magelul din Mollkirch), am un proiect de instalare a unei mici turbine care să-mi asigure puțină energie electrică. Am 600L / S, precum și 10L / S în perioadele cu apă scăzută. Am doar o mică diferență de înălțime pe pasarela mea (mai puțin de 2 M). Cu toate acestea, sunt norocos că am o cabană tare în apropiere pentru a instala echipamentul electric. Ce credeți că este posibil să instalați? O cădere este esențială sau este suficientă derivarea apei? mulțumesc mult

Nonosch
0 x
Nonosch
x 17




de Nonosch » 01/01/11, 18:15

O altă mică întrebare, cum să adăugați o fotografie? Am primit un mesaj de eroare Eroare fatală: dimensiunea memoriei permise ....
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16090
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5232




de Remundo » 01/01/11, 18:21

Bună Nonosch

diferența de înălțime este foarte mică ...

Mă întreb dacă a roata deasupra cu un diametru de puțin sub 2m nu ar fi cel mai simplu și cel mai eficient.

După aceea, puteți încerca un Banki Mitchell, dar înălțimea utilizabilă va fi foarte mică (aportul de apă și evacuarea vor mânca cu ușurință 50 cm) și este mult mai scump de construit ...
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16090
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5232




de Remundo » 01/01/11, 18:23

Nonosch a scris:O altă mică întrebare, cum să adăugați o fotografie? Am primit un mesaj de eroare Eroare fatală: dimensiunea memoriei permise .... [/ img]

Cod: Selectați toate

[img]urldetonimage.jpg[/img]

Puneți imagini ușoare în gif sau jpg.
0 x
Imagine
Nonosch
x 17




de Nonosch » 01/01/11, 18:40

Imagine


Mulțumesc remundo
0 x
Nonosch
x 17




de Nonosch » 01/01/11, 20:25

Imagine
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79292
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 04/01/11, 15:38

A)
Nonosch a scris:O altă mică întrebare, cum să adăugați o fotografie? Am primit un mesaj de eroare Eroare fatală: dimensiunea memoriei permise ....


Limitați la 10 MB maxim / fișier.

Iar 10 MB pentru o imagine sunt deja IMENI!
Oricum, serverul se redimensionează la 640 px lățime, deci mai bine să reduceți înainte de a nu încărca kb „degeaba” ...

B) Răspunsul meu la aceeași întrebare despre celălalt subiect:

Christophe a scris:aveți dreptul să modificați fluxul / terasamentele fluxului dvs.?

Dacă se întâmplă să urci un baraj 2m, vei avea ceva de făcut!
0 x
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202




de phil53 » 04/01/11, 16:20

Dacă este în Franța, există un regulament.
Folosirea forței apei prin schimbarea debitului duce la teme.
Trebuie să aplicați la prefectură.
La vremea când am vrut să o fac, a fost, de asemenea, necesar să mențin râul în amonte timp de 1 km, cred că îmi amintesc
etc ..
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79292
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 04/01/11, 16:24

Da, nu râdeți cu asta, de aici întrebarea mea ...

Trebuie să vedeți cum este clasificat fluxul și dacă vă aparține 100% ...

Avem aproape aceeași configurație hidraulică: Imagine

Ceva de-a lungul drumului, l-am încercat, dar nu va produce mult, vezi:
https://www.econologie.com/forums/tambour-de ... t6303.html
(dar am pus proiectul între paranteze din alte motive)
0 x
Nonosch
x 17




de Nonosch » 04/01/11, 17:42

bonjour,

Da, aproape aceeași configurație. Dacă aș înființa un baraj de 2 M, aș putea să mă asigur aproape pentru o casă? Altfel îl pot vedea pe vecinul meu să meargă un stâlp până la vârful pământului său, nu?! se poate ridica în zig-zag un penstock care urcă pe un râu? Fac pașii pentru un drept de apă. A încercat deja cineva să aibă un astfel de drept, este complicat?

Vă mulțumim pentru ajutor : Cheesy:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 134