Frigider Stirling Twinbird

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
netshaman
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 532
Înregistrare: 15/11/08, 12:57
x 2

Frigider Stirling Twinbird




de netshaman » 03/05/11, 15:08

Asta l-am găsit!
Celebrul frigider de la Coleman cu motor stirling care nu mai era făcut, bine este încă fabricat, dar de marca japoneză Twinbird.

http://fpsc.twinbird.jp/en/products_app ... l#portable

Arată ca două picături de apă „fratelui” său;)

Până la -40 ° C!
Utilizează heliu ca gaz.
Toate datele tehnice se găsesc pe linkurile PDF din site.
Funcționează la 12 volți.
Se roca!

: Mrgreen:


Editează: CTS îl distribuie în Franța.

http://www.cts-ec.com/demandeinfos/index.html
0 x
Benoît
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 09/06/20, 09:08

Re: frigider Stirling Twinbird




de Benoît » 09/06/20, 09:53

Bună!
terminăm construcția unei case neconectate la rețeaua de energie electrică, vom avea trei kw de panouri fotovoltaice și ne îndreptăm către o turbină eoliană cu aceeași valoare; stocarea va fi cu baterii și poate o rezervă de aer comprimat . Vom avea și solare termice.
Aș dori să găsesc un frigider care folosește sistemul Stirling și nu înțeleg engleza (cu atât mai puțin japoneza).
Există vreo speranță?
mulțumesc
Benoît
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13704
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1518
A lua legatura cu:

Re: frigider Stirling Twinbird




de izentrop » 09/06/20, 11:28

bonjour,
Benoît a scris:Există vreo speranță?
Da, dacă doriți să o construiți singur sau dacă vă convine un congelator de 25 € 2000 : Wink: http://fpsc.twinbird.jp/products/list.php
0 x
Benoît
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 09/06/20, 09:08

Re: frigider Stirling Twinbird




de Benoît » 11/06/20, 09:23

nu, prietena mea este în pericol de a fi concediată dacă îi ofer acest preț, așa că ar mai exista autoproducție, există un ghid de găsit?
0 x
Bardal
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 509
Înregistrare: 01/07/16, 10:41
Locul de amplasare: 56 și 45
x 198

Re: frigider Stirling Twinbird




de Bardal » 11/06/20, 17:15

Benoît a scris:nu, prietena mea este în pericol de a fi concediată dacă îi ofer acest preț, așa că ar mai exista autoproducție, există un ghid de găsit?

Totuși, 2000 € nu este scump, pentru un lucru atât de interesant și util !!!

Dacă blonda ta nu înțelege asta, schimbă-o pentru o roșcată înflăcărată și pasionată ...
Strilrling ...
0 x
Peter
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 587
Înregistrare: 15/09/05, 02:20
x 312

Re: frigider Stirling Twinbird




de Peter » 11/06/20, 19:48

Dacă nu sunteți pasionați de stirling, 2000 de bile pentru un răcitor de 25l, a fost puțin scump.
Pentru utilizarea utilității, un model clasic de compresor de 12 V va face treaba cu mult mai puțin (430 € pentru 35 l).
0 x
Benoît
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 09/06/20, 09:08

Re: frigider Stirling Twinbird




de Benoît » 12/06/20, 09:22

„schimbarea de iarbă bucură boii” cu vocea lui Ricet Barrier, este și mai bine, desigur, o roșcată ar fi un foc, cu toate acestea, blonda este viața mea, sfârșitul parantezei.
Deci, operațiunea mea nu este să acorde prioritate portofelului, ci mai degrabă promovarea unei soluții alternative la ceea ce poluează.Un exemplu: de treizeci de ani, am fost agricultori ecologici, mi-am dat seama că nu mai folosim motorina pe care fermierii non-ecologici și m-a șocat, timp de patru ani, am trecut la semănatul direct sub acoperire vie, am redus motorina cu 6 și randamentul cu zece (pe de altă parte, începem să trecem în revistă gândacii. .) Am rezistat consilierului sălii care dorea ca eu să cânt discurile să se rescuze și de atunci, inovăm și testăm (îmi dau zece ani, rămân șase pentru a arăta că este reproductibil fără greș).
Pentru a reveni la Stirling, același principiu, a răci (un lux?) Fără a fi nevoie să treci prin baterii, doar prin administrarea unei surse de căldură, consider că este un obiectiv care nu ar trebui să coste mai mult decât un compresor conectat la o baterie.
Deci, orice sfat este binevenit.
Va multumesc anticipat
Benoît
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13704
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1518
A lua legatura cu:

Re: frigider Stirling Twinbird




de izentrop » 12/06/20, 14:11

bonjour,
Dacă profiturile negative nu vă deranjează: http://www.moteurstirling.com/froid.php
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 243