Problema solară / eoliană hibridă Skystream 3.7 în afara amplasamentului

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
stevenlou
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 09/10/11, 12:44

Problema solară / eoliană hibridă Skystream 3.7 în afara amplasamentului




de stevenlou » 11/10/11, 13:07

Bonjour un tous
Sunt pe un sit izolat cu un sistem fotovoltaic și un generator de urgență și instalez și o turbină eoliană (skystream 3.7)

Skysteam are un invertor în cap și oferă 220 v direct și vreau să îl conectez în locul grupului meu pentru a-mi reîncărca bateriile prin încărcătorul Mastevolt.
Cu toate acestea, turbina eoliană își eliberează palele doar dacă detectează 220 vac. Pot avea acest 220 doar conectându-l la ieșirea invertorului meu.
Iată întrebarea mea:
Aș dori confirmarea că skystream și invertorul meu solar vor putea să se sincronizeze și să funcționeze împreună fără a modifica sau adăuga dispozitive. Am atașat la acest mesaj o fotografie a instalației mele solare și schema electrică a acesteia. Invertorul meu este Sinus TC 20/24.
Vă mulțumesc anticipat pentru toate sfaturile dvs.
Steven
Imagine
Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 11/10/11, 13:11

Așteptăm diagrama, pcq, presupun că invertorul dvs. este conectat la bateriile dvs.: a priori este un șarpe care își mușcă coada :D
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
stevenlou
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 09/10/11, 12:44




de stevenlou » 11/10/11, 13:32

Iată diagrama. Într-adevăr, Elefant, mi-ai rezumat perfect întrebarea, mă tem că este un șarpe care își mușcă coada și vreau să știu dacă riscă ceva ...
Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 11/10/11, 13:36

turbina eoliană pare concepută pentru a trimite energie către o rețea de 220v

cu invertorul dvs., turbina eoliană va trimite energie, dar invertorul nu o va dori și se va întrerupe: va funcționa numai dacă există un alt dispozitiv în rețea care consumă mai mult decât produce turbina eoliană

am avea nevoie de un invertor reversibil, capabil să reîncarcă bateria atunci când este oprită rețeaua ... nu știu niciunul ... dar va fi posibil! nou tip de invertor de inventat

cea mai simplă soluție este de a demonta turbina eoliană pentru a separa alternatorul și invertorul său ... utilizați invertorul numai atunci când este util și faceți un circuit de încărcare a bateriei care nu trece prin invertor
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 11/10/11, 13:45

shema pe care tocmai l-ați trimis nu are suficienți pixeli: ilizibil
0 x
stevenlou
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 09/10/11, 12:44




de stevenlou » 11/10/11, 14:03

Într-adevăr, Chatelot16, această turbină eoliană este mai concepută pentru a funcționa în rețea, motiv pentru care are nevoie de zgomot de rețea pentru a funcționa. Nefiind conectat la rețea, este invertorul meu 220 care dă acest semnal pentru a elibera lamele.
faptul de a conecta producția turbinei mele eoliene în locul grupului generator generează un fel de cerere de consum de la încărcătorul meu care înghite producția. Grupul meu oferă 6000W maxim, în timp ce turbina eoliană furnizează doar 2400W. Deci, cred că sistemul meu care a funcționat foarte bine cu generatorul va funcționa cu puterea mai mică a turbinei eoliene, în plus, un contactor N / O conectat la nivelul meu de stare de încărcare a bateriilor va întrerupe turbina eoliană dacă bateriile sunt pline .
Vânzătorul turbinei eoliene mă certifică că curentul urmează un circuit care va merge de la turbina eoliană la încărcător fără a-mi deteriora invertorul. La rândul meu, nu sunt convins că faptul de a înțepa un cablu pe acest circuit să ia 220 la ieșirea invertorului meu nu eliberează o intrare suplimentară la curent, care poate merge la încărcător, dar poate reveni și la invertor. Asta mă îngrijorează în legătură cu această schemă de cablare ... Ce crezi? Care sunt legile electricității pe acest subiect. Aud sfaturile tale Chatelot16, dar nu este mai ușor decât să-mi dezasamblezi turbina eoliană? !!
mulțumesc
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 11/10/11, 14:28

chatelot16 a scris:shema pe care tocmai l-ați trimis nu are suficienți pixeli: ilizibil


+1

stevenlou, îl puteți converti în .pdf, astfel încât definiția să nu fie redusă.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 11/10/11, 14:33

dacă sistemul dvs. de încărcător invertor este deja capabil să utilizeze generatorul pentru încărcare, acesta poate funcționa și cu turbina eoliană

ar trebui să trimiteți diagrama într-un mod lizibil

Există 36 de modalități de a gestiona alimentarea pe o rețea: atunci când sursa principală este un generator, frecvența este cel mai bun semn de suprasarcină, dacă scopul este de a reduce timpul de funcționare al grupului, curentul de încărcare bateriei poate fi mărită până când frecvența grupului scade, semn al puterii sale maxime

cu turbina eoliană este altceva: se injectează la frecvența exactă a rețelei deja prezente, mai degrabă prin tensiune s-ar putea face reglarea: turbina eoliană a injectat și încearcă să ridice tensiunea, încărcătorul invertorului trebuie să preia din această rețea locală puterea necesară pentru ca tensiunea să nu crească și să o trimită la baterie ... rămâne să oferiți ceva pentru a tăia turbina eoliană când bateria este plină
0 x
stevenlou
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 09/10/11, 12:44




de stevenlou » 11/10/11, 14:42

Ei bine, îmi pare rău pentru diagramă, nu pot face mai bine, vă pot trimite un e-mail în pdf?
0 x
stevenlou
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 09/10/11, 12:44




de stevenlou » 11/10/11, 14:47

Imagine

Ultimul test în pdf ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 289