Calitatea apei recuperate

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
clasou
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 553
Înregistrare: 05/05/08, 11:33

Calitatea apei recuperate




de clasou » 13/11/11, 09:45

Bună, această întrebare poate fi destul de stupidă.
Ideea se referă la,
Apa conținută în lemn, în pământ după ploaie și în apa de mare.

Dupa o furtuna mare vara, mi-am spus, vazand viteza cu care s-a uscat pamantul din gradina, ca e pacat toata apa asta care a cazut pe gazon, si care se va intoarce de unde a venit.( desigur o parte se infiltrează).
Așa că am realizat un mic ansamblu cu folie de plastic care a fost așezat pe pământ la 10 cm și o mică pantă, ceea ce a însemnat că s-a recuperat condensul apei pe plastic.

Ideea, deși nu a fost implementată până acum, este identică pentru lemne, cu un cuptor solar potrivit, știind că un metru cub de stejar proaspăt cântărește în jur de 950 kg și 500 kg uscat.
Același lucru este valabil și pentru apa de mare.
Dar ar fi această apă potabilă (și sigură, desigur) sau ar fi necesar un alt sistem de concentrare solară pentru a o fierbe și a o condensa?
a + claude
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 13/11/11, 10:25

cel mai simplu mod este să colectezi apa de ploaie înainte ca aceasta să se murdărească prin căderea la pământ

La uscarea lemnului, cu siguranță nu ar trebui să îl încălziți prea mult pentru a grăbi uscarea, altfel lemnul emite o mulțime de substanțe chimice.

fără încălzire uscarea va fi prea lentă pentru a produce un flux de apă interesant

prin încălzire se produce deci produse volatile care nu sunt ușor de separat prin distilare simplă: trebuie adăugați reactivi chimici pentru a mineraliza aceste impurități și a le face nevolatile.

Prin urmare, puteți furniza și un cuptor solar de var pentru calcinarea calcarului
0 x
clasou
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 553
Înregistrare: 05/05/08, 11:33




de clasou » 13/11/11, 10:42

Mulțumesc pentru răspunsuri,
Ce vrei sa spui prin a nu incalzi prea mult?Ideea mea este sa merg cu un uscator solar, cu un reflector pentru a creste sau scade caldura.
Deci poate ajunge la 60 sau chiar 80 de grade, sau mai puțin dacă este necesar.
Ei bine, practic, la mine nu e pentru a-l bea, e pentru gradina, desi am deja ce imi trebuie in recuperator.
Dar în ceea ce privește apa potabilă, este pentru că, de altă dată, am văzut un reportaj despre o uzină din Australia, desalinizare prin osmoză inversă, care va consuma energia unui oraș de 120 de locuitori.
Și gândindu-mă la mlaștina sărată, m-am întrebat, ar fi posibil să facem același lucru prin îmbunătățirea evaporării, pentru țările din sud.
Desigur, randamentul ar fi mai mic, dar este mai bine să folosiți 1 litru de apă decât deloc.
a + claude
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 13/11/11, 11:29

osmoza inversă folosește mai puțină energie decât distilarea

desigur, distilarea necesită căldură care poate fi solară, ceea ce ar putea fi un avantaj față de osmoză

Am văzut acest reportaj despre această uriașă fabrică din Australia... scopul lor este să protejeze mediul ascunzând complet această fabrică de vedere... mod amuzant de a vedea mediul, într-o țară în care este mult soare! În schimb, am avea nevoie de o centrală solară uriașă care să fie clar vizibilă, dar care să nu consume energie.
0 x
clasou
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 553
Înregistrare: 05/05/08, 11:33




de clasou » 13/11/11, 12:09

Da, asta e, scopul lor este de fapt să nu denatureze peisajul.
a + claude
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google [Bot] și oaspeții 166