Un alt proiect de turbină eoliană și generator personal

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
hurl22
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 32
Înregistrare: 14/11/11, 20:39
Locul de amplasare: BZH

Un alt proiect de turbină eoliană și generator personal




de hurl22 » 16/11/11, 13:11

Salut! Nou pe acest site, îl navighez de mult timp pentru diferite proiecte. Fac joc de sobe în buteliile de gaz (vezi site-ul de informații aici: http://poeleabois.perso.sfr.fr), dar nu asta este ideea!
Încep să construiesc o turbină eoliană cu axă verticală folosind o canistră de 200 litri și, pentru asta, încep să construiesc și un generator.
Știu, subiectul este explicat pe larg, dar iată-l: toate răspunsurile sunt răspândite pe scară largă și în trei zile de cercetări intensive, recunosc că devine puțin dificil să citești totul pentru a colecta una sau două informații concrete!
Iată deci întrebările mele:

1-Ar fi posibil să reorientăm aceste informații împrăștiate?
2-Ar fi posibil să „vedem” un exemplu concret de la A la Z fără a intra în instanțele de matematică?

Calculele și alte teste electronice sunt esențiale, dar în cazul meu, proiectele mele sunt mai presus de toate o experiență de recuperare, reciclare, încerc să „reproduc” o experiență concretă!

exemple de întrebări:

1-câte rotații pe un generator de 9 rotații și 24 de magneți?
2-unde ți-ai găsit magneții (prea multe site-uri, în cine să ai încredere!)

Aici! Sper să fi fost clar și, mulțumită tuturor, să reușești în proiectul meu și datorită asta, să beneficiezi și alți oameni ...

Vă mulțumesc tuturor pentru proiectele dvs. care fac ca lucrurile să se întâmple și o zi bună tuturor ...
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 16/11/11, 13:38

1-Ar fi posibil să reorientăm aceste informații împrăștiate?
2-Ar fi posibil să „vedem” un exemplu concret de la A la Z fără a intra în instanțele de matematică

mare muncă ingrată și nesfârșit mai rău pe google !!!
Mult mai greu decât matematica simplă, esențială pentru determinarea ordinelor de mărime și evitarea greșelilor mari !!
câte răsuciri

un maxim care conține în câmpul magnetului cel mai mare posibil, în special la viteză mică și un min la viteză infinită foarte rar.
Diametrul firului fixează curentul și în direcția opusă, numărul de rotații înmulțit cu suprafața lor și viteza magneților, tensiunea

În caz contrar, copiați ceea ce funcționează identic.
0 x
hurl22
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 32
Înregistrare: 14/11/11, 20:39
Locul de amplasare: BZH

Este evident!




de hurl22 » 16/11/11, 13:53

Bănuiesc că acest mesteacăn este ingrat, vorbesc „posibil” de a rezuma concluziile anumitor experimente aici, nu de google!

Căutarea răspunsurilor poate descuraja o mulțime de oameni! Eu, eu sunt încăpățânat, breton, încăpățânat ce ... Multe pagini de citit (135 sigur!),

Un fel de pagină de concluzie ar fi interesantă!

Prea multe informații despre tine, așa cum spunem noi!

Departe de mine ideea de a reduce enormul mesteacăn al tuturor celor de aici, doar pentru a simplifica accesul la rezultate, modul în care rămâne esențial și, prin urmare, merită cercetări!

Dar la întrebarea: „funcționează?”, Ne confruntăm cu prea multe informații înainte de a găsi un răspuns!

Vă mulțumesc în orice caz să-mi răspundeți!

Principala mea problemă rămâne să obțin magneți!
Recuperarea lor în reciclare mi se pare puțin probabilă și mă înec în fața numărului de dealeri ... de pește!
0 x
Projéthée
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 77
Înregistrare: 30/10/08, 17:53




de Projéthée » 16/11/11, 16:58

Pentru magneți, am comandat câteva de la Supermagnet sau ceva similar. Raport calitate-preț bun și livrare OK.
În rest, nu te pot ajuta.
0 x
hurl22
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 32
Înregistrare: 14/11/11, 20:39
Locul de amplasare: BZH




de hurl22 » 16/11/11, 20:11

Multumesc! Cât de puternici au fost magneții tăi? Practic, mă simt eu însumi ... Am găsit 21 kg la 40 rori pentru 24 ... Ezit să iau mai puțini puteri, suntem doi în acest proiect, cu cât cheltuim mai puțin cu atât mai bine!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
AXEAU
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 197
Înregistrare: 06/10/09, 09:04
Locul de amplasare: DROME
x 7




de AXEAU » 16/11/11, 21:21

Salut hurl22.
Nu vă dau un răspuns la proiectul dvs., dar văd că avem aceleași distrageri: un pic de reciclare și diversiune a obiectelor.
Iată o fotografie făcută cu mijloacele la îndemână.
Imagine

jlg
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 16/11/11, 21:48

Multumesc! Cât de puternici au fost magneții tăi? Practic, mă simt eu însumi ... Am găsit 21 kg la 40 rori pentru 24 ... Ezit să iau mai puțini puteri, suntem doi în acest proiect, cu cât cheltuim mai puțin cu atât mai bine!

Este recomandabil să proiectați bine proiectul, înțelegându-l cu câteva calcule pentru a evita regretele:
Forța magnetului nu este puterea sa și această forță este proporțională cu aria magnetului.
Inducția caracterizează materialul și trebuie să aveți grijă să nu aveți un accident cu această forță între magneți care devin imuabili chiar și prin lipirea unui deget aplatizat sau altceva !!

Este esențial să știți cât de repede se vor roti magneții la vânt slab, altfel regrete mari cu un alternator prea mic care nu dă nimic !!
Faceți chiar și teste cu un magnet și o bobină și un osciloscop pentru a vă obține rulmenții !!
0 x
hurl22
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 32
Înregistrare: 14/11/11, 20:39
Locul de amplasare: BZH

Woo hoo!




de hurl22 » 16/11/11, 21:56

Ce se mai poate spune! După câteva testări, hacking și alte recuperări, „Sfatul fierbinte” ca să nu mai vorbim ... Era pe lista mea de bricolaj pentru iarnă!
Bravo, este magnific!
Întrebare:

1- Sticlă din plexiglas (cum ar fi scrumiera)?
2- Perete pentru dublă ardere?

Nu, sincer, ești eu, nivelul tău de coincidență, recuperare ... Tu rupi totul acolo!
Hmmm, bine după aceea îți linge cizma, dar eh! Există cei cărora nu le place arta și cei care mănâncă ...
Nu, chiar mă închin!
0 x
hurl22
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 32
Înregistrare: 14/11/11, 20:39
Locul de amplasare: BZH

Întrebați-vă cândva ...




de hurl22 » 16/11/11, 21:59

Și șarpele acela ... Boa constrictor? Prietenului meu îi place mult!
Aveți un site sau ceva?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
AXEAU
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 197
Înregistrare: 06/10/09, 09:04
Locul de amplasare: DROME
x 7




de AXEAU » 16/11/11, 23:11

Inspirația vine de la lucrurile fierbinți. Deoarece am avut toate elementele, am făcut-o acum 15 zile și funcționează bine.
Am pus o placă deflectoră înăuntru pentru a forța fumul să coboare înainte de a ieși în spate.
Baza este o sticlă mică de gaz, talpa focarului este o gaură de cheie din fontă pe care am forat-o, am lăsat inscripția APĂ. Placa superioară este fabricată din oțel inoxidabil, hubloul este realizat dintr-o flanșă de conductă de alimentare cu apă și o farfurioară Pyrex și, în rest, piese de instalații sanitare.
Nu sunt proprietarul pitonului regal, l-am luat pentru fotografie pentru că este un animal frumos și constat că culorile sale merg bine cu tigaia, altfel nu am site.
Proiectele actuale includ unelte pentru tolier, roată engleză, bender, apoi o sobă de rachete dintr-un capac de hidrant de aluminiu pe care este marcat bine la serviciul de pompieri.

jlg
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 248