Neplăcere verticală a vântului pe o casă?

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
val56
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 29
Înregistrare: 14/04/07, 12:52

Neplăcere verticală a vântului pe o casă?




de val56 » 03/02/12, 22:57

bonjour,

Mă gândesc tot mai mult la instalarea unei turbine eoliene cu axă verticală pe casa mea („cel mai bun compromis, finanțe, vecin, vegetație).
Cea mai mare îngrijorare a mea este teama de a avea un zgomot de rulare în casă cu inconvenientele cauzate.

Există vreunul dintre voi care să-mi poată spune despre experiențele lor?

Va multumesc anticipat

Val56
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 12/03/12, 01:39

principala problemă cu o turbină eoliană pe acoperiș este că nu produce mult, deoarece în prea multe turbulențe

pentru a avea un vânt bun care produce energie trebuie să puneți turbina eoliană la o înălțime de cel puțin dublă înălțimea casei ... cu un catarg de o astfel de înălțime nu veți mai auzi zgomotul sau vibrațiile
0 x
Avatar de l'Utilisateur
vinzman
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 193
Înregistrare: 01/07/09, 16:35
Locul de amplasare: Quebec




de vinzman » 12/03/12, 02:00

hi,
una dintre principalele dificultăți ale turbinelor eoliene verticale este echilibrarea rotorului. Aceasta înseamnă că, dacă persoana care a construit-o nu a avut piesele fabricate de un atelier de mașini și că nu a echilibrat-o după ce a înșurubat vreun șurub, veți auzi neapărat o vibrație și asta se întâmplă în plus, chiar și prin punerea blocurilor de cilindri , să se degradeze prematur tot ceea ce va fi servit drept punct de ancorare pentru turbina eoliană.
0 x
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 12/03/12, 20:00

În plus față de cele spuse anterior, aș spune că o turbină eoliană verticală are o eficiență maximă de doar 30%, sau o turbină eoliană cu axă orizontală va avea cel mult 70%.

Bilanțul vă păstrează banii, vă va economisi atât banii, cât și părul, nervii și timpul :) , de fapt este foarte benefic în acest caz.

Sau investiți în energie termică solară, vă va încălzi ACM și veți avea un câștig real :) , fara nici o pacoste pentru vecini sau pentru tine :) .

un plus
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 12/03/12, 20:07

Confirm în alt mod

avantajul aparent al unei turbine eoliene cu axă verticală este să se întoarcă încet: putem, așadar, să credem că va vibra mai puțin

din păcate, trebuie să fie mult mai mare să faci aceeași putere

mai mare deci mai greu: deci producător de vibrații mai mari dacă nu este perfect echilibrat
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 13/03/12, 10:59

Am, de asemenea, această teamă că va face broum-broum, ca și uscătorul, ca să nu mai vorbim de problemele legate de structura de ancorare
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 13/03/12, 15:58

boom boom și badaboomboom

Repet povestea mea despre turbina eoliană verticală care și-a tăiat catargul cu diametrul de 12 cm și grosimea de 5 mm, nu s-a întors niciodată ca să zic așa (acr foarte prost poziționat), doar s-a întors din când în când la viteză mică.
Această viteză redusă a fost suficientă pentru a mișca catargul tipat, din cauza echilibrului slab, brusc, învelișurile au fost înlocuite cu tuburi de fier vechi.
Într-o seară, când vântul suflă puternic și în direcția corectă pentru turbina eoliană s-a întors, am trecut în fața ei, se întorcea repede și am putut să-l vedem în mișcare (catargul îndoit din cauza dezechilibrului), la întoarcerea mea 2 sau 3 la câteva ore după ce a fost explodat la sol la câțiva 2 sau 3 M de catarg, iar catargul tăiat curat deasupra agățării tuburilor înlocuind învelitoarele.

Deci, există riscul de boomboom, dar și de badaboomboom și, prin urmare, economia ipotetică se va transforma în găuri în acoperiș și prefer să nu mă gândesc la riscul de vătămare corporală pe care acest lucru l-ar putea provoca.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 13/03/12, 16:39

de aceea prefer clasica turbină eoliană cu axă orizontală ... pare mai complicată din punct de vedere al numărului de piese, dar cele mai bune performanțe fac posibilă realizarea unei elice mai mici, mai ușoare, mai ușor de realizat cu precizie decât una mare. ... lucru

atunci putem face catargul mult mai solid decât elicea pentru a fi siguri că nu cade
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 189