Turbina eoliana multi rotor

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2

Turbina eoliana multi rotor




de bidouille23 » 09/03/12, 19:14

Pentru cei care nu știu, aici este o construcție care a început cu mult timp în urmă de Doug Selsam și care este promițătoare cred că, în orice caz, schimbă lamele mari;).

http://www.youtube.com/watch?v=P55HfnGR ... _embedded#
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 09/03/12, 19:26

bla, ce rost are să pui mai multe elice pe același copac? al doilea va fi în turbulența primului și nu va produce mult

cu excepția cazului în care este suspendat de un balon mare arborele este puternic înclinat

dar va fi nevoie de un balon uriaș ... și baloanele nu sunt niciodată perfect sigilate ... reînnoirea heliului din balon va costa infinit mai mult decât energia electrică produsă

în plus, nici măcar nu-mi imaginez pericolul în cazul unei aterizări neașteptate a acestui copac înfășurat cu o elice

sau mai rău de rupere a arborelui și a balonului cu elice care va merge oriunde
0 x
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 09/03/12, 20:06

chatelot ați încercat deja să conectați două pompe de apă de aceeași putere împreună ?? Ei bine, este același lucru cu care se acumulează puterea, pe turbina eoliană contractuală funcționează și el, iar obiectivul este de a face lame mici în care ar fi nevoie de altele mari pentru aceeași putere, deci reduceți cheltuielile de energie la trecere.

baloanele este un alt subiect care este, de asemenea, testat :), profesioniștii sunt ultimele teste, este adevărat că nu vedem producția, dar vedem și auzim că se învârte (și rapid), iar apoi un balon flipping nu este foarte grav, rotorul căzând dacă nu ești sub tot e bine, ai merge la o plimbare sub un câmp de turbină eoliană tu ??? apropo ai urmarit videoclipul pana la final ??? există mai multe baloane și nu unul mare în testul său și funcționează.

http://www.ecosources.info/dossiers/Eol ... lin_ballon

Și în cazul unei rupturi a lamei de 60 m, ați văzut deja ce oferă acest lucru
http://www.youtube.com/watch?v=8D48g2Hvgow

doar pentru că nu vezi rostul nu înseamnă că nu există.
Încă fericit că există oameni care nu se opresc la ceea ce există și care încearcă să facă altceva.
Dimpotrivă, îi urez tot succesul din lume.

Și pentru peisaj cred, de asemenea, că o linie de rotor mic este mult mai discretă decât un rotor imens.

Nu ai fi un chatelot killjoy;)

du-te în primejdie ia viața în siguranță și fii optimist și deschis :) , și nu sunt convins așa.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 09/03/12, 20:15

2 pompă de apă în serie funcționează foarte bine deoarece există o conductă: apa este obligată să treacă și prin a doua pompă

cu 2 elice, prima elice încetinește vântul și, deoarece moleculele de aer nu dispar, înseamnă că traiectoria moleculelor se abate: a doua elice are mai puțin vânt, iar următoarea chiar mai rău

vedem acest desen cu dispersia de aer din spatele turbinei eoliene cu explicația de pe limita betz
0 x
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 09/03/12, 20:47

încă fericit că există visători și oameni care încearcă și nu atât de convinși ca tine.

dar ai dreptate fără îndoială :) este o porcărie și trăiește energie nucleară : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 09/03/12, 21:22

a face turbine eoliene nebunești care nu produc mult este un mod de a face oamenii să creadă că energia nucleară este singura soluție

din fericire există turbine eoliene mari care produc! și vedem o mulțime de el în fundalul acestui videoclip

există cu siguranță lucruri de inventat, dar nu pentru a-ți pierde timpul în impasurile evidente
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 09/03/12, 22:40

Am aceleași reacții ca și Chatelot16, în special heliul care se va epuiza foarte repede pe un pământ foarte prețios, pe care îl putem face cu zmeu, dar principiul simplificării și diferitului, cu o mulțime de sisteme mici în paralel, merită să fie foarte studiat cu multe posibilități diferite.
Nu trebuie să construim turbine multi-eoliene, putem luând orice suflă în vânt ca un steag mare și montând un sistem similar cu cel folosit pentru a recupera energia undelor în el.
După părerea mea, este mult mai original, dar și mai dificil de făcut valabil.

De ce o turbină eoliană mare este mai bună decât plină de altele foarte mici care ocupă aceeași zonă împotriva vântului?
Există prețul și performanța care se îmbunătățesc, precum și rezistența la vânt în furtuni, pentru o zonă extinsă.

Dacă, pe de altă parte, acest preț pe suprafața măturată este foarte mic pentru sistemele mici, atunci acestea ar trebui luate.
În prezent, 1m în diametru se ridică la aproximativ 1000 €, ceea ce pentru suprafața unei turbine eoliene mari de 100m în diametru oferă 100x100 = 10000 de ori mai mult, sau 10 milioane €, fără a lua în calcul suporturile rețelei pentru toate aceste 10000 de turbine eoliene sau multe altele.
Dacă turbina eoliană mare cu pale fine este mai ieftină, atunci este avantajoasă. în plus, are o rezistență mai mică la vânt, ceea ce o favorizează și mai mult.

Ar fi foarte diferit dacă am avea un preț de 10 până la 100 de ori mai mic pentru un element de 1 m în diametru.

Ar fi necesar să se producă arbori OMG cu frunze care prin mișcare dau curent electric care crește pe cont propriu !!
Viața realizează acest lucru multiplicându-se pentru a face lemn gratuit !!

Am putea face un zmeu mare zvârcolind în vânt cu un fir care generează electricitate !!

Acolo, el a brevetat aripa mare care transportă zmeul, care ascendent, apoi coborâtor, se desfășoară și își înfășoară fiul pe un butuc și astfel generează electricitate !!
Poate fi ieftin să încercați cu un parapantă de ridicare automată.

De asemenea, putem face tipul de teleschi cu cabluri care se rotesc între stâlpi, purtând lame sau pânze, care se deschid în vânt, care împinge și revine la închidere.

Zmeul mi se pare simplu, ieftin și profitabil, dacă reușim să-l facem să se miște rapid.

În plus, trage la pământ dacă este furtunoasă.

Turnul ciclon de pe lacul mării mi se pare și el valabil.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 09/03/12, 23:12

zmeul ... sau mai bine zis parapanta care urcă și coboară este foarte bun pentru a obține vântul suficient de mare atunci când nu aveți mijloacele necesare pentru a construi un catarg mare, iar mai jos este plin de copaci mari

desigur, nu oferă o putere continuă, dar putem construi mai multe astfel încât producția să fie continuă: în timp ce unul trage complet pentru a-și desfășura cablul, celălalt se pliază pentru a coborî cât mai repede posibil

Nu vreau să încerc ... cu excepția faptului că în Franța nu este ușor să ai autorizația de a împiedica cerul ... mai ales nu foarte departe de aeroport ... un parapant mare ar fi vizibil pentru avioane , dar cablul ar fi o capcană periculoasă și inadmisibilă

dedeleco ai văzut un brevet pe acest principiu ... nu există nicio modalitate de a inventa nimic, există întotdeauna unul care copiază prin telepatie și chiar mergând înapoi în timp ...

dar asta nu elimină necesitatea unui catarg: parapanta trebuie să aterizeze undeva când vântul devine prea slab: ne-am putea imagina că rămâne în vârful unui catarg gata să se umfle când vântul se întoarce
0 x
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 10/03/12, 01:17

: Mrgreen: creier lent : Mrgreen: cu baloane : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
vinzman
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 193
Înregistrare: 01/07/09, 16:35
Locul de amplasare: Quebec




de vinzman » 10/03/12, 06:55

Arborele său de transmisie trebuie să fie atât de stresat din toate părțile, încât nu poate decât să condamne proiectul său de a nu vedea niciodată lumina zilei.
Un alt lucru: să fiu proprietarul turbinelor eoliene pe care le vedem în fundal, dacă îl văd pe tipul acesta apropiindu-se atât de mult de instalațiile mele cu un dispozitiv de acest gen, sun imediat la poliție.


În caz contrar, când am văzut rotor multiplu, mă așteptam să văd turbine eoliene contrarotante.

Studiile de mecanică a fluidelor prezic performanțe mai bune decât cu un singur rotor.

Am găsit o mulțime de documente despre acest subiect:

http://www.youtube.com/watch?v=8Sle8xUWtNI

http://www.youtube.com/watch?v=gcStpg3i5V8

http://www.youtube.com/watch?v=cOW80tGbEYM

https://www.econologie.info/share/partag ... JVkKcF.pdf


acesta este greșit, dar designul său este interesant:

Imagine

Sursa:

http://www.greenengineers.ca/WindLab.htm
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 220