Turbină eoliană: regulator MPPT sau PWM?

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Avatar de l'Utilisateur
vinzman
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 193
Înregistrare: 01/07/09, 16:35
Locul de amplasare: Quebec

Turbină eoliană: regulator MPPT sau PWM?




de vinzman » 11/03/12, 16:14

Bună, totul este în titlu.

Practic, caut un regulator de încărcare pentru turbina mea eoliană de 300 de wați și așa că acum caut să cumpăr unul, dar nu știu ce tip să merg.
Ce ar fi cel mai potrivit?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 11/03/12, 18:09

nu există de ales: un MPPT conține în general un PWM

PWM este o modalitate de a varia o tensiune

MPPT este o metodă de control PWM (sau alt tip de unitate) pentru a căuta puterea maximă

atentie, metoda de cautare a puterii maxime este diferita pentru un panou fotovoltaic si pentru o turbina eoliana

cu un panou fotovoltaic schimbarea puterii este instantanee cand schimbi tensiunea... iar curba fotovoltaica este monotona

comportamentul turbinei eoliene va fi o capcană pentru un MPPT solar: atunci când scade tensiunea, puterea începe prin creștere pentru că există inerția rotorului, apoi puterea scade pentru că asta scade viteza... și poate chiar să blocheze complet dacă MPPT-ul nu reduce curentul suficient de repede

este posibil ca un MPPT solar să nu găsească niciodată o funcționare stabilă

deci ai nevoie de un MPPT facut pentru o turbina eoliana si chiar ma intreb daca nu ar trebui sa fie facut exact pentru un anumit model de turbina eoliana

soluția mea preferată este să pun un anemometru pe turbina eoliană și să găsesc experimental la ce viteză sau ce tensiune să pun turbina eoliană la fiecare viteză a vântului
0 x
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 11/03/12, 21:17

Citește :

http://www.fieldlines.com/index.php?sujet=138135.0

Cred că te va ghida destul de mult în alegerea ta :) .
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bing [Bot] și oaspeții 210