Câteva cifre despre digestia anaerobă?

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
mamzelo
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 14/03/12, 22:56

Câteva cifre despre digestia anaerobă?




de mamzelo » 20/03/12, 15:49

Bonjour à tous,

Sunt foarte interesat de construcția unui metanizator familial pentru deșeurile noastre organice (deșeuri de bucătărie și resturi, dar nu există toalete uscate pentru moment) conectat la o torță alimentată cu gaz pentru a ne lumina terasa.
Am văzut mai multe articole despre cum să-l construiesc și mulțumesc tuturor celor care și-au împărtășit experiența.
Îmi pun diverse întrebări practice ... poate unii dintre voi mă pot lumina?
ce dimensiune ar trebui să aibă instalația de biogaz, presupunând 3 kg de deșeuri pe săptămână?
cât de mult substrat este produs?
putem cuantifica biogazul produs și cât durează când este ars? (putem lumina în fiecare zi câteva ore, de exemplu?)

multumesc anticipat pentru raspunsuri!

elodie
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79124
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 20/03/12, 16:50

0 x
mamzelo
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 14/03/12, 22:56




de mamzelo » 20/03/12, 18:01

Bonjour Christophe,

multumesc mult pentru raspuns!
Văzusem într-adevăr anumite legături, dar putând pune doar deșeuri de bucătărie, am crezut că rezultatele vor fi cu adevărat diferite de cele două proiecte ADEME, deoarece puterile metanogene nu sunt aceleași ...
În timp ce căutam pe internet, am găsit multe documente diferite, în care puterea metanogenă a deșeurilor menajere variază de la 60 la 530 m3 de biogaz produs pe tonă de material (nu știu nici dacă acest lucru este calculat în timpul digestiei anaerobe continue sau discontinuu)
Așa că recunosc că sunt puțin pierdut ...
Nici nu găsesc informații pe substrat, se reduce în timpul digestiei anaerobe? nici pentru cât timp poate arde, dar acum cred că am de făcut calcule ... : Roll:

Elodie
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79124
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 20/03/12, 18:13

Houhouhou este o dor de economie (m-am îndoit puțin că am dat porecla, dar acest lucru este confirmat) !!!

Hei, nu o speriați (prea repede) băieți, vă rog !! : Cheesy:

Potențialul variază: deoarece natura deșeurilor menajere variază ... de exemplu, cu cât sunt mai grase, cu atât mai energice. Celuloza are, de asemenea, o putere metanogenică bună ... și, de asemenea, depinde de controlul pe care îl aducem procesului (în special T °) ... și, deoarece este biologie, nu este niciodată „perfectă” .. .

Pentru substrat nu am înțeles întrebarea ... nu o ardem ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 20/03/12, 18:29

mai degrabă doriți să vorbiți despre digestat, acesta este numele pe care îl dăm reziduurilor de metanizare

este materialul de metanizat care se numește substrat

dacă funcționează bine, digestatul este într-adevăr într-un volum mai mic decât materialul care trebuie metanizat

partea solidă a digestatului poate merge la coșul de gunoi și partea lichidă la canalizare

și vorbind de canalizare, toaletele trebuie să meargă la metanizator: m .... conține toate bacteriile necesare pentru ca metanizatorul să funcționeze corect ... cu excepția cazului în care cineva ia antibiotice

va fi necesar să se inventeze o robinetă specială pentru WC, pe care să o trimită la metanizator sau la canalizare

doar cu deșeurile proprii, cantitatea de metan produsă este foarte mică: ar trebui privită mai mult ca o experiență decât ca o soluție energetică
0 x
mamzelo
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 14/03/12, 22:56




de mamzelo » 20/03/12, 21:41

Vă mulțumim pentru răspunsuri!

ok așa că aș avea nevoie de mai multe materiale .... poate aș putea întreba vecinii! mai serios știu pe cineva care lucrează într-o cantină ... dacă ea îmi păstrează niște gunoaie s-ar putea să meargă! (Habar n-am cât de mult poate reprezenta acest lucru, dar brusc voi avea nevoie de un mare metanizator)
și cum să-l umpleți pe măsură ce mergeți? Cu excepția cazului în care nu este recomandat și este mai bine să așteptați până la sfârșitul ciclului?
Profit de această ocazie pentru a vă întreba dacă nu sunteți conștienți de un proiect de construire a unui metanizator realizat de o asociație, am un sabat din septembrie și voi fi profitat de ocazie să fac puțin voluntariat într-o țară străină ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 20/03/12, 22:49

există diferite tehnici, dar prefer tehnica diluată în apă

orificiul de introducere a deșeurilor trebuie să ajungă la rezervorul sub nivelul lichidului, astfel încât să nu lase gazul să scape

dacă introducem deșeuri întregi, bacteriile vor dura foarte mult timp pentru a beneficia pe deplin de acestea și vor rămâne bucăți solide care vor îngreuna golirea

de aceea este necesar să măcinăm tot ce intră, metanizarea va fi mai rapidă și golirea mai ușoară

dacă nu amestecăm metanul produs rămâne blocat în material și metanizarea se oprește: este necesar să amestecăm energic: de aceea, aveți un mijloc mecanic de a face acest lucru fără a pierde gazul: nu deschideți întotdeauna un capac deoarece este atunci când amestecați cu cât iese mai mult gaz

încălzirea la 35 sau 40 ° C este absolut necesară: când este prea frig este prea lent: funcționează mai bine în țările fierbinți decât acasă

pentru un metanizator mare, metanul poate alimenta un generator, iar răcirea motorului face încălzirea rezervorului ... pentru un metanizator prea mic, încălzirea necesită mai multă căldură decât metanul produs
0 x
mamzelo
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 14/03/12, 22:56




de mamzelo » 21/03/12, 14:03

Ok, mulțumesc pentru răspuns,

Cred că voi începe cu ceva foarte de bază pentru a înțelege pe deplin cum funcționează și apoi voi aborda volume mai mari ...
Nu m-am prezentat, pregătesc o diplomă în proiectarea produselor și sunt interesat îndeaproape de digestia anaerobă pentru viitorul meu proiect de absolvire ...
Acest proiect de mini-metanizator, dacă va funcționa, ar fi primul pas al altuia pe o scară mai mare, cred că opiniile tale vor fi valoroase pentru a ști dacă este fezabil sau nu.
Mă întreb dacă ar fi posibil să se creeze un metanizator pentru locurile publice / comune (într-un cartier, la baza unei clădiri) în care oamenii ar veni să-și depună deșeurile organice. Biogazul produs ar putea fi apoi ars pentru a furniza o lumină stradală cu gaz (urmând același proces ca și luminile stradale din secolul al XIX-lea, dar cu un sistem de aprindere autonom).
Un proiect ca acesta a fost deja realizat, din excremente de câine: http://parksparkproject.com/home.html
există o mulțime de constrângeri pe care nu știu cum să le rezolv pentru moment, și anume cum să goliți ușor digestatul, poate funcționa cu deșeuri organice dintr-o comunitate de aproximativ patruzeci de familii, ...
Aș dori să am părerea dvs. despre această problemă, deoarece dacă oamenii ar vedea rezultatele reciclării în mod concret, ar fi interesați de aceasta și ar recicla mai mult ... prin urmare, trebuie să creăm un produs care să le arate că reciclarea deșeurilor organice este bună. pentru planeta! este foarte simplu :D
0 x
mamzelo
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 14/03/12, 22:56




de mamzelo » 21/03/12, 14:54

Un alt punct, dacă urmărim estimările producției de gaze din deșeurile menajere, avem: 100m3 / tonă de materie primă
să ne imaginăm o familie de 3/4 de persoane, 4 kg de deșeuri organice pe săptămână ... sau 0,4 m3 de biogaz creat pe săptămână sau 400L.
O lampă cu gaz de camping consumă 1L de gaz pentru 10 ore de iluminare ...
Sunt destul de sigur că raționamentul meu nu este plauzibil, dar nu văd ce uit ....
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88




de Gaston » 21/03/12, 14:59

mamzelo a scris:Un alt punct, dacă urmărim estimările producției de gaze din deșeurile menajere, avem: 100m3 / tonă de materie primă
să ne imaginăm o familie de 3/4 de persoane, 4 kg de deșeuri organice pe săptămână ... sau 0,4 m3 de biogaz creat pe săptămână sau 400L.
O lampă cu gaz de camping consumă 1L de gaz pentru 10 ore de iluminare ...
Pentru lumina de camping, gazul din recipient este presurizat și lichid.
Aceasta corespunde unui volum mult mai mare de gaz la presiunea atmosferică (aproximativ 430 litri pentru butan).
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 309