Mică turbină eoliană: chestiunea catargului

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
jma
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 14/12/08, 22:11

Mică turbină eoliană: chestiunea catargului




de jma » 25/04/12, 14:17

Bonjour à tous,

Aș dori să instalez o mică turbină eoliană de aproximativ 1000w. Știu că ceea ce contează cel mai mult în acest proces este să ai grijă de expunerea la vânt. Prin urmare, ar trebui să îl așez în mod ideal la 12m deasupra solului, deasupra acoperișurilor din jur.

Constrângerile mele sunt următoarele: mediu urban mai degrabă suburban și orientare bună în raport cu vânturile predominante. În plus, suntem într-un coridor cu vânt (stradă rectilinie care duce în față) și o față din spate destul de clară (campus cu puține clădiri și câțiva copaci) ceea ce înseamnă că instalarea poate fi interesantă.

Grădina nu este foarte mare (aproximativ 100m2 disponibil la sol) ceea ce limitează utilizarea cablurilor tip. Casa are o înălțime de aproximativ 6m. Grădina este ocupată de o casă veche amenajată ca bucătărie de vară și atelier (înălțime aproximativ 3m)

Prin urmare, aș dori să așez turbina eoliană cu o înălțime de cel puțin 10m. Prima mea idee a fost să ataș stâlpul de peretele atelierului. Acest lucru ar fi posibil pentru primii 3 metri, dar pentru restul cred că soluția nu este viabilă. Acest lucru mi-ar permite într-adevăr să montez un catarg de 6 m cel mult, care nu ar fi cu adevărat eficient. Așadar, caut o soluție de catarg fără manta compatibilă cu această configurație.

Am uitat să specific că accesul unei macarale este imposibil, așa că ieșiți din catarge dintr-o singură bucată și lucrați cu fundația mare.

Soluția oferită aici http://www.aurore-energies.com/eolienne/mat_d_appui_mural_anti_vibration_pour_eolienne/mat_mural_pour_eolienne_whisper_100.html răspunde parțial la problema mea, dar nu mi-ar permite să ating o înălțime interesantă.

Iată dacă aveți idei mă interesează pentru că acolo mă usuc complet.

Vă mulțumim anticipat pentru sugestiile dvs.

Jerome
[/ Url]
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2491
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 364




de Forhorse » 25/04/12, 14:25

Cred că, dacă doriți să faceți fără un fir de tip, trebuie să vă uitați la DIY un catarg autoportant: aproximativ 3 sau 4 tuburi sau unghiuri conectate între ele prin legături, exact ca pilonii de înaltă tensiune.
poate fi asamblat direct pe șantier prin sudare sau prin șurubare. Dacă nu sunteți amețit și luați măsurile de precauție necesare (ham, cască) îl puteți asambla direct pe locul deja ridicat (barele transversale servesc drept scară pentru a accesa partea superioară)

În caz contrar, unii folosesc stâlpi de lampă: tuburile mari octogonale galvanizate de formă ușor conică.
0 x
jma
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 14/12/08, 22:11




de jma » 25/04/12, 14:35

Mulțumesc, îmi place ideea pilonului care va face posibile vizitele!
Baza pilonului poate fi fixată pe perete până la 3m, ceea ce va evita realizarea unei fundații prea adânci.
0 x
jma
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 14/12/08, 22:11




de jma » 25/04/12, 16:03

re. Găsesc stâlpi independenți de 12 m second-hand, care sunt 30cm pătrati (adesea folosiți în radio amatori). Mi se pare perfect!

mulțumesc oricum pentru idee.
0 x
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 26/04/12, 19:31

bonjour,

între a fi și a avea aer există o marjă.
Dacă această marjă este pozitivă, cu atât mai bine, altfel este un dezastru ...

Dacă vă fixați catargul pe perete și catargul dvs. este subdimensionat, nu peretele blocului de cenușă îl va ține, peretele va veni cu catargul dacă cade.

între o antenă și o turbină eoliană constrângerile nu sunt aceleași, pentru o turbină eoliană de 1Kw aș spune că am văzut din nas că vei avea un rotor de 2.4m diametru, crește tare când bate vântul ... .

ar trebui să faci puțină matematică înainte ...

Și înainte de a cumpăra turbina eoliană, ar trebui să măsurați în special vântul cu un anemometru și nu la prima vedere și să luați o măsurătoare de 5 până la 6 luni, dacă este posibil, pe scurt să cunoașteți potențialul vântului acasă, acest lucru va evita surprizele rele atunci când vine vorba de producție.

iar între noi 12 m este minim pentru a avea vânt stabil și mai ales maxim pentru a nu fi nevoit să solicitați autorizație de construire, dar în niciun caz înălțimea ideală pentru a avea o producție bună ...
0 x
jma
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 14/12/08, 22:11




de jma » 26/04/12, 19:41

Sunt de acord în principiu și nu voi ignora o bază bună. Zidul ar fi doar mai mult.

Există un model de anemometru recomandabil? Trebuie să-l plasez la 12m, cred?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
plasmanu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2847
Înregistrare: 21/11/04, 06:05
Locul de amplasare: Viaductul 07170 Lavilledieu
x 180




de plasmanu » 26/04/12, 19:47

Este același principiu ca și stâlpii EDF ai străzilor înguste pentru a nu atinge solul.
Fără giulgi.
Arată ca o montură dublă.
Cu puțin vânt se mișcă puțin în cap.
Dar este solid.
Turbina eoliană aproximativ 1kwh.
Eficace dacă nu urci mult.
În opinia mea, în spatele peretelui blocului de cenușă există, de asemenea, un pătrat interior mai mare care fixează pătratul extern.
Imagine
Imagine
0 x
„Să nu vezi răul, să nu aud răul, să nu vorbești răul” 3 maimuțe mici Mizaru
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 26/04/12, 20:09

pentru a alege înălțimea nu trebuie să faceți maximul autorizat deci 12m ... și ar fi chiar de dorit să faceți mai mult ... păcat că autorizația este dificil de obținut

pentru un catarg de 12 m, fixarea pe un perete de 3 metri nu este foarte utilă: fundația de pe sol trebuie să se țină oricum și, în cel mai rău caz, dacă nu se ține, nu are rost să demolați jumătate din casă cu

soluția de înaltă tensiune în stil pilon este cea mai practică: seturi de construcții unghiulare din fier tăiate și găurite cu precizie, asamblate cu șurub, partea deja montată servind drept schelă pentru a urca mai sus

cu cât stâlpul este mai lat, cu atât putem reduce cantitatea de fier pentru aceeași rezistență totală

stâlpii de fier rotunzi sunt mai puțin voluminoși, dar mai groși și mai grei ... și mai dificil de construit, deoarece este necesară o macara

Un alt detaliu, coloana încrucișată nu este doar ușor de construit, ci ușor de demontat pentru a o reconstrui în altă parte, dacă asta nu dă satisfacție

anemometru, folosim deseori anemometru cu 3 bile: are un mare inconvenient: funcționează prea bine cu toate direcțiile vântului: sunt, prin urmare, prea optimiste cu vânturile vortex, care nu suflă niciodată suficient de mult pentru a beneficia o turbină eoliană reală: este, prin urmare, necesar nu numai pentru a înregistra viteza vântului la anemometru, ci și pentru direcție și pentru a face calcule pentru a scădea toate orele sau schimbarea direcției prea repede

fundație pentru un pilon încrucișat: trebuie să fie greu: nu este neapărat cea mai bună idee pentru a risipi betonul sub nivelul solului: prefer să fac o clădire pătrată din beton în zidărie solidă a cărei greutate servește pentru a asigura stabilitatea pilonului

o casă poate servi și ca fundație, dar nu o fixați în partea superioară a peretelui, care nu este foarte solidă: fixați-o în partea de jos a peretelui pentru a profita de întreaga greutate a peretelui

vedem salteaua păianjen triunghiulară cu 3 poli pentru antena GSM: face unghiuri ciudate și complică construcția: pilonii pătrati în stil de înaltă tensiune sunt mai ușor de făcut în unghi
0 x
Avatar de l'Utilisateur
plasmanu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2847
Înregistrare: 21/11/04, 06:05
Locul de amplasare: Viaductul 07170 Lavilledieu
x 180




de plasmanu » 26/04/12, 20:29

Acesta este principiul structurii fagure de miere.
Este cel mai bun compromis, materiale, greutate, rezistență.
Natura supradotată.
Apoi: bază largă, spre punctul fin: este gol în interior. Bine văzut pentru acces.
Și, ca și păianjenul, facem centrul și apoi întindem cablurile în jur. Rezistă la picăturile de apă. La scară largă.
0 x
„Să nu vezi răul, să nu aud răul, să nu vorbești răul” 3 maimuțe mici Mizaru
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 26/04/12, 20:37

În ceea ce privește catargul rotund, nu este nevoie de o macara, mai presus de toate aveți nevoie de un picior de catarg articulat cu o bară de pârghie la unghiul drept al catargului, iar la capătul barei un inel pentru a putea atârna o mașină sau un extragător.
Putem tăia catargul în jumătate (oferim un șurub pentru a atașa din nou cele două piese), articulăm cele două părți între el și, în partea de sus, punem și o bară de tracțiune, brusc odată ce prima secțiune a fost montată și fixată. bara celei de-a doua și trageți puternic;), se rotește și apoi boltim cele două părți împreună, bingo are un catarg rotund ridicat fără macara;).

în caz contrar, iată un exemplu de ceea ce puteți face:

http://www.fieldlines.com/index.php/top ... #msg928142

mergi la mijlocul subiectului și deschide pdf-ul vei avea un plan;).
În plus, am înțeles mai bine ceea ce tocmai am explicat ...

aici altfel

http://www.deanbennett.com/tower_instructions.htm

și în cele din urmă

http://www.fieldlines.com/index.php/top ... #msg914848

există, de asemenea, calculele necesare pentru a fi explicate și desenele care merg bine în pdf-ul numit

http://www.kkn.net/dayton2005/KE1IH-Dayton-2005.pdf

un plus
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 249