La revedere EdF, Areva și Total ...

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Gwenved
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 27
Înregistrare: 16/10/07, 11:07
Locul de amplasare: Finistère de Nord

La revedere EdF, Areva și Total ...




de Gwenved » 24/05/12, 18:33

Bonjour à tous,

asta este ! În cele din urmă m-am hotărât, am investit într-o turbină eoliană pentru autoconsum.

în aceeași ordine, îmi schimb cazanul de păcură, în vârstă de 35 de ani, pentru un cazan de bușteni, deoarece am un hectar de lemn pe această parte, voi fi independent.

Pentru autonomie electrică, va trebui să învăț să urmez producția.

luând ipoteza unei creșteri medii a prețului energiei de 5%, în 12 ani ansamblul este profitabil.
0 x
Încet, dar sigur
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Re: La revedere EdF, Areva și Total ...




de moinsdewatt » 24/05/12, 18:39

Gwenved a scris:Bonjour à tous,

asta este ! În cele din urmă m-am hotărât, am investit într-o turbină eoliană pentru autoconsum.
.....


bonjour,

ce putere și cost pentru turbina eoliană?

Și de ce la revedere Total, ai abandonat și tu mașina?
0 x
Gwenved
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 27
Înregistrare: 16/10/07, 11:07
Locul de amplasare: Finistère de Nord




de Gwenved » 24/05/12, 18:51

este o turbină eoliană de 900W pentru aproximativ 15000 €, cazanul pentru 11000 €. Anul trecut am cheltuit în jur de 500 de euro pe electricitate și 1000 de euro pe combustibil.

inițial, titlul era „Goodbye Areva”, dar Christophe (?) l-a schimbat. Este sigur că, dacă ne uităm în detaliu, voi avea nevoie de benzină pentru ferăstrău cu lanț și poate că EdF va prelua dacă bateriile scad la mai puțin de 30% încărcare și nu mai există vânt.
0 x
Încet, dar sigur
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 24/05/12, 19:32

Îmi place titlul .... :D

Gwenved a spus:

Am cheltuit în jur de 500 € pe electricitate și 1000 € pe combustibil.


Este foarte puțin. Casa este mică? Locuiți singur ? Ești vreodată acolo? Mănânci rece? Soția și fiica ta au plecat atât de puțin încât te încălzești?

Oricum, spune-ne mai multe.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
plasmanu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2847
Înregistrare: 21/11/04, 06:05
Locul de amplasare: Viaductul 07170 Lavilledieu
x 180




de plasmanu » 24/05/12, 20:06

Ola la prețul turbinei eoliene. :şoc:
La acest preț aveți mult mai mult de 3000w vârf cu montare solară dublă.
GTi (invertor de rețea) pentru jumătate de zi
iar cealaltă jumătate pe baterie asigurând noaptea.

http://cgi.ebay.fr/PANNEAU-PANEL-SOLAIR ... 0598936635
Este 97 € pentru vârful de 80w.
Am avut-o pe a mea la 99 € pentru 90w.

Am luat doar 2. Am nevoie de 5 pentru GTI-ul meu de 500W (150 €).

Rata de scădere a cantității pentru port.
0 x
„Să nu vezi răul, să nu aud răul, să nu vorbești răul” 3 maimuțe mici Mizaru
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 24/05/12, 20:17

Voi avea nevoie de benzină pentru ferăstrău cu lanț

dar nu, trebuie să văd cu mâna, exerciții fizice foarte bune pentru sănătate, brațe și plămâni ale inimii !!!

În plus, încălzit de exerciții, vei fi mai puțin rece și vei arde mai puțin lemn și vei evita o mulțime de răceli !!

E distractiv să toci manual cu un ferăstrău, un copac întreg ca un pin sau un stejar, ceea ce am făcut !!!

În cele din urmă, chiar și un ferăstrău modern este un instrument foarte puternic, în comparație cu strămoșii noștri cu topoare de piatră !!

Încercați cu un topor de piatră, perfect, ecologic, vei măsura diferența reală, epoca fierului față de epoca pietrei !!!


Ca și când am face un foc fără chibrituri, măsurăm apoi cât de mult au avut merit vechii noștri strămoși !!!
Suntem total incapabili să facem ca ei, supraviețuind în aceleași condiții ecologice !!!

Și, putem vedea cum este total imposibil să revenim la anumite progrese !!!

Cu o bicicletă pentru a pedala cu picioarele, dacă nu este vânt și pentru a face electricitatea necesară la lumină, cu un ferăstrău pentru brațe, vei face exercițiul complet, brațele și picioarele, perfect pentru sănătatea ta !!
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 24/05/12, 21:34

dede a scris:
Și, putem vedea cum este total imposibil să revenim la anumite progrese !!!

Există o contradicție în această propoziție: dacă nu mai suntem în stare să facem ceea ce au făcut strămoșii noștri, există regret din partea noastră și nu progres!Imagine
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 24/05/12, 21:57

Ahmed a scris:dede a scris:
Și, putem vedea cum este total imposibil să revenim la anumite progrese !!!

Există o contradicție în această propoziție: dacă nu mai suntem în stare să facem ceea ce au făcut strămoșii noștri, există o regresie din partea noastră și nu un progres!Imagine


da, chiar și creierul lor, de la strămoșii noștri, acum 50000 până la 30000 de ani, era mai mare decât al nostru !!!
Chiar și creierul lui Neanderthal era și mai mare !!!!!!

Creierul nostru a regresat cel puțin în volum !!!

Chiar să trăiești ca pentru Koh Lanta, într-o zonă foarte caldă, și să poți face focul și să mănânci, este foarte greu !!!

Pogrésul se datorează câtorva genii, pe care le uităm, dar folosind descoperirile lor în mod constant, fără a putea face fără ele, ca și în cazul celor care au descoperit focul, în urmă cu 400000 până la un milion de ani, esențial existenței noastre, dezvoltarea creierului nostru etc.

Acesta este motivul pentru care admir cunoștințele noastre colective, știința și citez wikipedia foarte mult.
0 x
Gwenved
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 27
Înregistrare: 16/10/07, 11:07
Locul de amplasare: Finistère de Nord




de Gwenved » 25/05/12, 10:27

elefantul a scris:Este foarte puțin. Casa este mică? Locuiți singur ? Ești vreodată acolo? Mănânci rece? Soția și fiica ta au plecat atât de puțin încât te încălzești?

Oricum, spune-ne mai multe.


Casa are 110 m² la parter cu pivniță, parter și etaj. În primii ani am avut aproape 1700 € de păcură, dar între timp am pus un regulator de temperatură setat la 18.5 °, am schimbat geamurile pentru termopan, am izolat mansarda cu vată de celuloză.
Înainte, la mansardă, aveam două straturi de lână de sticlă cu grosimea de 5 sau 7.5 cm, dar benzile erau rupte și desparte: vedeam cărămizile roșii !! În târâtoare, lâna de sticlă era presată pe șiragă, așa că erau curenți de peretii camerelor !! Acum totul este umplut cu vată de celuloză și 35 cm în pod.
Temperatură și nivel de consum, am văzut diferența, regulatorul se află într-o cameră la etaj și pentru a avea 18.5 ° parterul era la 21 °, acum avem doar 18 ° (păstrăm puloverul și este bine).

Locuiesc cu soția și cei 2 băieți ai mei (4 și 6 ani) fără să-mi fac griji pentru confort.
0 x
Încet, dar sigur
Gwenved
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 27
Înregistrare: 16/10/07, 11:07
Locul de amplasare: Finistère de Nord




de Gwenved » 25/05/12, 10:36

Plasmanu a scris:Ola la prețul turbinei eoliene. :şoc:
La acest preț aveți mult mai mult de 3000w vârf cu montare solară dublă.
GTi (invertor de rețea) pentru jumătate de zi
iar cealaltă jumătate pe baterie asigurând noaptea.

http://cgi.ebay.fr/PANNEAU-PANEL-SOLAIR ... 0598936635
Este 97 € pentru vârful de 80w.
Am avut-o pe a mea la 99 € pentru 90w.

Am luat doar 2. Am nevoie de 5 pentru GTI-ul meu de 500W (150 €).

Rata de scădere a cantității pentru port.


Prețul turbinei eoliene este odată cu instalarea și renovarea completă a instalației electrice datând din 1977. Există 3 plăci de siguranțe. Cazanul, mașina de spălat, uscătorul și un dormitor sunt pe aceeași siguranță. Nu am găsit conexiunea la sol ...

Pentru panourile fotovoltaice, casa este orientată la 150 ° (orientată spre sud cu 30 ° est) cu pătrate de coșuri și obloane. Am avut mai multe contacte pentru a vedea fezabilitatea și se pare că nu ar fi suficient de profitabil ...
0 x
Încet, dar sigur

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 243