Dimensionarea unei mici baze de beton pentru turbine eoliene

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
ruteană
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 318
Înregistrare: 02/11/05, 15:22

Dimensionarea unei mici baze de beton pentru turbine eoliene




de ruteană » 27/07/12, 23:07

Bonsoir,
Îmi sap groapa pentru baza mea de beton.
Mașina mea este un negru 600. Pe document, vorbesc despre montarea unui catarg care rezistă la 3250Nm.
Sau pentru o înălțime de 12 metri, 3.9 tone.
Esti de acord cu asta?
Prin urmare, pentru bază am planificat cel puțin 1,6 m 3 de beton.
O adâncime de 1,2 până la 1,5 m (dacă pot să o gestionez pentru că sunt în stâncă) pe o parte de 1 m.
Va rezista catargul?
Este un catarg armat tip petitjean de 12 metri.
Mă întreb ce coeficient de siguranță aplică acești producători de echipamente deoarece, având în vedere caracteristicile, voi fi la limită dacă turbina este în ștergere sau în modul de siguranță. Dacă nu este. Hye.

A făcut cineva acest tip de fundație?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
plasmanu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2847
Înregistrare: 21/11/04, 06:05
Locul de amplasare: Viaductul 07170 Lavilledieu
x 180




de plasmanu » 28/07/12, 05:43

:P
Nu încă, dar este în cutii.
Ești articulat la bază?
Micii blugi fac totul: pentru iluminat pentru EDF pentru supraveghere video, semnalizare, pentru energie eoliană ... Foarte grav
Catargul meu este mai greu, dar mai puțin înalt decât al tău: constrângerea va fi aproape. Cred că un metru pătrat în diagonală pentru bază este mai mult decât suficient.

Catargul turbinei eoliene care s-a rupt la bază
Imagine

Blugi scurți articulați
Imagine

În general (aluminiu pentru iluminat)
Imagine

În această fotografie am înțeles doar cum să-mi fixez cele 4 cârlige în beton (care au o lungime de 60 cm)
0 x
„Să nu vezi răul, să nu aud răul, să nu vorbești răul” 3 maimuțe mici Mizaru
ruteană
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 318
Înregistrare: 02/11/05, 15:22




de ruteană » 28/07/12, 10:08

Bună Plasmanu.
Da, va fi articulat la bază pe un cilindru hidraulic cu acțiune dublă de 570-970mm pentru 2.5T (în mare parte suficient). Nu este un petitjean, dar și producția franceză echivalentă (ghm) puțin mai puțin castaud pe hârtie (cu 20% mai puțin). Candelabre întărite. Este cam 180 kg. Am renunțat la fabricatul din China pentru că era prea scump (și da).
Sunt în proces de a face planuri pentru piese pentru prelucrare și tăiere. Gaura fundației este în curs de desfășurare (greu în piatră). De îndată ce este terminat, înlănțuirea, cofrajul, turnarea betonului și uscarea betonului minim 3 săptămâni.
Apoi prelucrarea pieselor și adaptarea candelabrelor. Vopsirea acestuia și la sfârșitul lunii septembrie mașina va fi funcțională. Mă gândesc să pun anenometrul la 50 cm sub capătul lamei turbinei eoliene pentru citirile mele de vânt (dacă cineva ar putea confirma locația pentru mine, ar fi grozav).
0 x
rândunicii
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 77
Înregistrare: 25/01/09, 00:11

baza de beton a turbinei eoliene




de rândunicii » 18/10/12, 00:25

bonjour
din partea mea, am optat pentru o altă alternativă:

- bază de beton în formă de cruce cu ramificație de aproximativ 1 ml fiecare (reduce furtul de beton și crește interfața beton / sol)

- stâlp de iluminat public din oțel zincat conic octogonal înălțime de 7 până la 10 m cu posibilitatea de a urca până la 12 m prin sudarea cap la cap a unui stâlp întreg + 1 secțiune a unui alt stâlp) și apoi conectați catargul mic care susține partea superioară turbină eoliană (până la 50mm diametru posibil), cu aliniere axială reglabilă datorită celor 8 șuruburi superioare originale de 10mm de pe stâlpi
Sudarea unui știft de 20 mm (tijă filetată sau netedă M8,8) pe o parte a bazei pătrate a stâlpului. Această axă pivotează în unghiuri de 2 L (60x60x6 zincate), ele sunt sigilate în beton fiecare cu câte 2 tije filetate de 16 mm.
+ 4 tije filetate de 20 mm etanșate vertical în beton, blocând catargul în poziție verticală cu 4 piulițe de 20 mm.

Toate acestea pentru 40 €, dacă găsiți nu departe de casă o companie de rețea de electricitate, care asamblează și demontează în mod regulat liniile de joasă tensiune și veți găsi și cablu de aluminiu 4x70mm2 sau 4x25mm2 (150 ml în cazul meu de la 30 € soc :) la un pret ridicol .....

Ghidarea permite, de asemenea, reducerea considerabilă a inerției bazei de beton necesare, iar una dintre linii este utilizată pentru ridicarea sau coborârea stâlpului cu un mic troliu mecanic.
Când anemometrul (realizat cu un contor de sârmă pentru biciclete și mingea de ping pong tot = 15 €), l-am așezat la 70 cm sub vârfurile lamelor pe un stâlp pentru a-l ține departe de turbulența rotorului și a stâlpului , cu dezavantajul unei vibrații a senzorului (rezonanță) numai la viteza vântului.
Urmăriți 3 fotografii cu realizarea neterminată la momentul respectiv.

Imagine
Imagine
Imagine

Cu siguranță nu este gătit deloc, dar este imbatabil din punct de vedere financiar, cu satisfacția echipamentelor de reciclare destinate fierului vechi ...
:
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 18/10/12, 00:56

Lucrare foarte frumoasă, simplă și ieftină, bine făcută cu o metodă foarte bună, cu un troliu mic !!!

Numai copacii cu probleme atât de înalți și nu departe, care deranjează făcând vârtejuri ????
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 18/10/12, 01:20

Este puțin ușor ...

Dacă aveți 3.8 T x 12 metri + forța vântului, aceasta vă va face câteva zeci de tone (forța x brațul pârghiei .... = 50t?)

Deci, dacă fundațiile se vor ține până la catarg, în cazul unui risc de colaps, veriga slabă va fi solul care riscă să cedeze! Mai ales dacă se slăbește după ploi abundente și sol ud.

Mai ales că nu pare „fără îngheț”, așa că s-ar putea să slăbiți totul cu temperaturi foarte negative ... deoarece coeficientul de retragere / expansiune al oțelului nu este La fel ca betonul, poate exista o pierdere a aderenței armăturii, care nu își va mai face treaba bine, ceea ce va slăbi ansamblul.

Nu voi comenta calculul momentelor și calculul structurii - s-a făcut, s-a făcut ... - dar cel puțin aș încărca deasupra, cu 1m de pământ, pentru a acoperi toate aceste fundații și Le-a pus fara gheata. Cu un metru bun de revărsare în jur și de formă circulară => posibil cu un mortar format din pământ și ciment la bază și o zonă de atașare la cimentul existent, superficial, folosind un perforator și burin (există câteva la 50 € la reducere), cu excepția spre fixarea catargului desigur ....

http://lidl.dofollow.be/?id=33732
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 18/10/12, 02:05

Giulgiile esențiale dublate au fost uitate de Obamot !!
Nu au pârghie de sprijin.

Verificați dacă sunt suficient de elastice cu amortizoarele, astfel încât să nu se rupă de șocurile repetate ale vântului prin inerție, ca un ciocan, care le poate rupe.

Greutatea stâlpului este mică și, prin urmare, efectul înghețului este lipsit de importanță, chiar dacă soclul se mișcă puțin.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 18/10/12, 14:27

Practic: Poate Dedeleco să spună că aceste fundații sunt „fără îngheț”:

Imagine

Bineînțeles că nu, așa că ne spune câteva povești mari pentru a se prezenta, ca de obicei!

A făcut legătura între lățimea mică a acestor fundații în comparație cu înălțimea catargului și calculul momentelor? Întotdeauna nu! Știe secțiunea cablurilor și cât pot lua? Nu inca ...

Este cel puțin necesar pentru a acoperi acest lucru, nu este o treabă mare: bara de puncte!
Nu va garanta că nu-și va rupe gura, dar va elimina un punct slab foarte evident.

In detalii

- aceasta este dovada că nu am făcut-o "uitat"!
- Am spus deja că nu am intrat în calculele structurale în detaliu (nu am făcut-o niciodată și nu o voi face niciodată într-un forum, mai întâi pentru că, în calitate de proprietar de proiect, legea îmi interzice în colțul meu și apoi pentru că atunci când nu controlez toate datele unei probleme, mă abțin să spun decat "este bine"Laugh out Loud)
- Nu trebuie să comentez despre giulgi, având în vedere cele de mai sus. Dar aș vrea să văd gura acestora după o furtună după o împingere de 50t, cu un teren slăbit și ud și o pierdere a aderenței oțelurilor în beton, după ce a suferit înghețul ...
- când spun că este „ușoară”, este pentru că este ușoară! Nu mi-am făcut toate lecțiile de staticitate și rezistență a materialelor pentru a oferi buze. În plus, toată lumea poate face o multiplicare!
- Am explicat deja de ce învelișurile nu au fost considerate o soluție satisfăcătoare (vânturi rotative sau laterale ... o barcă se poate întoarce cu fața la vânt, acolo facem cum să rotim planeta ... lol) O explicasem deja în firul Plasmanu. Mă voi opune faptului că turbina eoliană se rotește pe axa sa, nu știu, nu am parametrii de la care mă abțin: dar mai bine să previn decât să vindec: înghețul este o problemă de rezolvat, fără a fi făcut calcule, este esențial!

Pe de altă parte, Dedeleco, da, EL "poate face orice»:
- fără a fi verificat nimic la fața locului (secțiunea de întăriri, calculul momentelor etc.);
- fără a fi măsurat comportamentul solului cu un densitometru;
- nici nu au suficiente date tehnice pe catarg;
- și, desigur, fără a fi tehnician BAT ...

El "el poate", orbește, dă o opinie informată judecând această construcție: "bine făcut și cu o metodă foarte bună " laugh out Loud.

: Mrgreen: : Cheesy: Dédé este cu adevărat regele castanului ... Dar în BA e de rahat!
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 18/10/12, 16:58

Nu ne pasă de pământ pentru un stâlp care nu este mult mai greu decât turbina eoliană, cu cablurile de ședere cu arcuri, se poate mișca foarte mult, fără risc !!!

Greutatea soclului este mai mare decât stâlpul. Acest tip de stâlp de iluminat, l-am văzut deja bine înclinat pe drum, cu pământul deplasându-se sub camioane alături și cu vântul, asta fără giulgi !!!

Deci, Obamot confundă acest post ușor și tipat cu case cu o greutate de 30 până la 100 de tone pe fundații și care se rup la mai puțin de 1cm de sol.

Apropo, unde este frumoasa casă de tip Turnul înclinat din Pisa în mijlocul unui orez chinezesc ???

Dacă nimic din minimul pe care l-am propus ieftin nu a fost făcut, trebuie să continue să se scufunde în orez ???

Postarea nu pare a fi plasată într-un orez, el !!!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 18/10/12, 17:32

Hei, este ciudat, Dedeleco, confundă greutatea unui bec cu o turbină eoliană : Mrgreen: : Cheesy:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 215