Cum să configurați un windmaster pentru un 600 negru?

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
coccigro
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 89
Înregistrare: 19/08/12, 22:55
Locul de amplasare: Loiret, pădurea din Orleans
x 2

Cum să configurați un windmaster pentru un 600 negru?




de coccigro » 22/08/12, 22:56

bonjour,

M-am instalat un black 600 cu un modul de frână BR3 și un soladin wind 500. Am descoperit doar că invertorul ar putea să nu fie configurat pentru turbina eoliană de către furnizor așa cum credeam.

Am primit software-ul wizard soladin 600 pe care l-am pus în modul vânt. Încă trebuie să găsesc cablul potrivit.
Am găsit parametri pe site-ul mahnecke german, explicat mai clar pe:
http://www.avi-plus.com/images/fbfiles/ ... urbine.pdf

acești parametri dau cele 5 valori ale curbei de putere a turbinei eoliene, precum și cele 3 valori al căror nume l-am uitat. Mi-ar plăcea să fiu pe aceste valori înainte de a începe.

ar avea cineva experiență cu acest tip de configurare?

în prezent, turbina mea eoliană produce la vânturi scăzute, dar când viteza vântului crește, producția nu pare să crească proporțional.

multumesc anticipat.
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 23/08/12, 15:08

Bine ați venit la Coccigro Econologie!


Ce valori de tensiune (U 0-4) și amperaj (I 1-3) ați introdus în programarea dvs.?
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.
Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.
Alain
ruteană
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 318
Înregistrare: 02/11/05, 15:22




de ruteană » 23/08/12, 23:49

Salut tuturor.

Mina va fi operațională în 4 săptămâni.
A priori, am găsit multe curbe pe internet.
Cred că va trebui să faceți la Taton în funcție de site-ul dvs.

Cât de mare v-ați cocoțat mașina
La ce viteză a vântului începe să producă?
0 x
coccigro
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 89
Înregistrare: 19/08/12, 22:55
Locul de amplasare: Loiret, pădurea din Orleans
x 2




de coccigro » 02/09/12, 10:12

bonjour,

multumesc Alain

Încă nu am reușit să intru în mașina mea, deoarece adaptorul USB pe care l-am comandat nu a ajuns la comerciant. Prin urmare, nu știu dacă acestea sunt setările din fabrică sau dacă furnizorul (care nu mi-a răspuns) a returnat ceva.

turbina mea eoliană se află pe un catarg de 7 m într-o deschidere a terenului meu, cu fața vântului predominant. este la 30m de casa mea, care este 8m. Nu am vrut să-l pun mai sus (turbina eoliană) din motive estetice.

Nici un anemometru nu am, deci nu pot da o valoare exactă pentru viteza vântului. dar am fost deja întrebat de mai multe ori dacă trimit curent pentru a face să se transforme atunci când nu există vânt ...
S-ar putea să investesc ...

încă este faptul că atunci când începe producția, invertorul trimite 0,252 A, adică cu 229V din rețea, aproximativ 57W.

mai târziu aș dori să adaptez, dacă este posibil, curba de putere la vânturile de iarnă și de vară, pentru a obține cât mai mult din mașină fără a mă limita cu siguranța.
dar pentru asta, trebuie să înțeleg cum funcționează curba de putere și ceilalți parametri.

pe ce site-uri ai găsit curbe de putere, rutină?

cordial.
0 x
ruteană
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 318
Înregistrare: 02/11/05, 15:22




de ruteană » 05/09/12, 12:01

bonjour,

Pe site-urile germane nu mai am adresele, dar există una destul de activă:

http://translate.google.de/translate?pr ... l=de&tl=fr

Nu înțeleg nimic în germană, ceea ce mi-am amintit este că programarea se bazează pe site-ul tău (turbulență ...).
Puteți pleca cu programul furnizorului dvs. și îl puteți modifica treptat.

Nu aveți cablul și convertorul pentru a vă conecta la vânt?
0 x
dugorene
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 04/09/12, 18:34

Cum să configurați un windmaster pentru un 600 negru?




de dugorene » 06/09/12, 19:26

bonjour
Am avut o turbină eoliană Black 600 (sau Schwartz 600) și un invertor Windmaster 500 instalat în urmă cu aproximativ 10 luni.
Am încărcat software-ul și parametrii pe Internet, deoarece nici vânzătorul, nici producătorul invertorului (Mastervolt) nu au știut să mă informeze. Astăzi, acesta rulează cu acești parametri:
Pt V A

0 20 0,0
1 30 0,5
2 40 1,5
3 50 2,5
4 60 8,0
Atasat este un site din forum Germană (tradusă în franceză).
http://translate.google.fr/translate?hl ... %3Dimvnsfd
Sper să te fi ajutat puțin.
Ne vedem mai târziu.
0 x
coccigro
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 89
Înregistrare: 19/08/12, 22:55
Locul de amplasare: Loiret, pădurea din Orleans
x 2




de coccigro » 07/09/12, 22:11

Bună seara,

ah, mulțumesc, acest lucru este concret.

Am primit împreună cu windmaster-ul un cordon rj 11 și un adaptor rs232. Nu am o priză rs232 pe laptop, așa că am cumpărat un adaptor usb-rs232 pe care nu îl pot instala ... dar va veni. Mă mișc încet, asta e tot.

Dugorené, știți numărul de Kw / h produs de mașina dvs.? Modulul dvs. de frână este un BR3? ești pe un site foarte expus vânturilor?

buna seara
0 x
ruteană
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 318
Înregistrare: 02/11/05, 15:22




de ruteană » 08/09/12, 00:22

coccigro, aveți grijă, am descoperit că vrăjitorul Soladin 600 nu funcționează cu toate convertoarele RS232-USB !!! I-am spus Windmaster despre asta, ei știu despre asta. Nu au nicio soluție. Trebuie să găsiți un convertor bun cu driverul potrivit și componenta potrivită.
Pentru computerele cu un port RS232 nativ, acesta funcționează de fiecare dată.

Acesta:
http://cgi.ebay.fr/Cable-Adaptateur-Con ... 25734297ce

Am cumpărat 7, funcționează. Cele pe care le-am cumpărat acum 4 luni.
Am testat sub Win 7 Starter, Win XP, Win Vista și mă așteptam cu vrăjitorul Soladin600 ...
0 x
dugorene
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 04/09/12, 18:34




de dugorene » 08/09/12, 12:29

bonjour
Turbina mea eoliană este fixată pe un catarg de 7m ca al tău (timp de doar 2 luni, înainte să fie pe portonul casei, dar zgomotul vibrațiilor era prea enervant), este bine expus vântului predominant.
În ceea ce privește sistemul de frânare, nu știu, o să-l întreb pe vânzător, ar trebui să-l cunosc curând.
pentru cablare, am preferat să-l conectez la un laptop vechi, fără a fi nevoie de un adaptor. în ceea ce privește producția (dacă cred că software-ul) este de 15 Kw (lamentabil, știu, de aceea voi întâlni vânzătorul!).
Atașat este un raport de laborator (dacă funcționează pentru că nu sunt obișnuit cu acesta)
https://www.econologie.info/share/partag ... ER1ypm.pdf
ne vedem mai tarziu
0 x
coccigro
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 89
Înregistrare: 19/08/12, 22:55
Locul de amplasare: Loiret, pădurea din Orleans
x 2




de coccigro » 09/09/12, 21:53

Bună seara,

asta e, în sfârșit am reușit să intru în mașina de vânt. o istorie bestială a com portului.

Am schimbat curba existentă cu cea a site-ului pe care îl transmit în primul meu mesaj, adică:
IVA
0 35 0,0
1 50 1,5
2 58 3,0
3 65 5,0
4 70 7,8 (automat)

această curbă începe puțin mai sus decât precedenta și se termină puțin mai jos. pe vânturi slabe, deja văd o diferență. Invertorul meu începe întotdeauna producția la 0,252 A, dar trece imediat peste 0,260 și deseori 0,300 în loc să stagneze cel puțin ca înainte. nu a existat încă un vânt mai puternic. desigur, va dura timp pentru a confirma toate acestea.
Aș fi sigur în continuare să știu la ce corespund aceste valori și cu ce modificări aduc acestea dacă le modificăm mai precis.

mulțumesc pentru raportul de laborator, Dugorené. provine de pe site-ul SEPEN, nu? nu este foarte încurajator. Aș dori să știu cum vă măsurați producția. Personellemnt, am instalat un contor EDF recuperat în cutia mea de lucru, dar nu este suficient de sensibil și nu ține cont de producția minimă. cu toate acestea, contorul casei vede diferența!
dacă cred contorul site-ului, producția ta mă face să visez ...

buna seara
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 214