Faceți un cazan de biomasă ... fără flacără

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
marc91
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 30
Înregistrare: 09/11/08, 13:18
x 2

Faceți un cazan de biomasă ... fără flacără




de marc91 » 12/02/13, 21:35

document în format word despre fabricarea unui cazan pe biomasă :D

https://www.econologie.info/share/partag ... hfShqs.doc

Fișă de fabricație a unui cazan pe biomasă

Acest cazan se bazează pe munca lui Jean Pain, care a descoperit că un morman de deșeuri vegetale de câțiva m3 în descompunere emite o temperatură de până la 75° timp de câteva luni, a fost încălzit în acest fel.
Acest cazan nu emite CO2 pentru că nu consumă materiale, recuperează căldura din descompunerea plantelor.

De fabricație:
ideal ar fi inoxul dar scump si greu de sudat, (putem recupera si un rezervor dintr-un rezervor de incalzire din inox vechi), altfel ne vom multumi cu otel de incalzire de calitate, sudura cu arc, protejat impotriva coroziunii prin tratament.

Pentru a începe, obțineți:
un tub cu diametrul de 300 de 1,5 m lungime (îl puteți găsi la deșeuri)
două capete bombate diam 300
două tuburi de 26x34 lungime 50cm
două bucăți mici de 15x21 și 20x27
U fier (gros) patru bucăți de 50cm
două flanșe de sudură 26x34 DN 50

îndoiți fiarele de călcat U la 90° până la aproximativ 35 cm (încălziți-le roșu cu o torță) pentru a face picioarele

găuriți capetele cupolate în centrul lor (unul la 15, celălalt la 20)
sudați fundul rotunjit perforat la 15 la un capăt al tubului 300 (partea superioară a cazanului)

se face un turbulator * (trebuie sa incetineasca circulatia apei in cazan), se strecoară în tubul 300 și se sudează celălalt fund rotunjit sudează o bucată de tub filetat (15x21 pe latura străpuns la 15 pentru purjare) și (20x27). lateral perforat la 20 pentru scurgere)
sudați picioarele de-a lungul părții inferioare a cazanului (asigurați-vă că sudați TOATE părțile)

găuriți corpul cazanului la aproximativ 10 cm de marginea superioară la 26, îndreptați un tub de 26x34 drept și îndreptați flanșa de sudat (verificați cu atenție perpendicularitatea) faceți același lucru la 10 cm de marginea inferioară (țeavă de retur) și sudați întregul

puneți cazanul pe verticală, trebuie să stea foarte stabil
puneți plăci perforate cu garnituri pe flanșe, supape pe scurgere și purjare, umflați cu aer (cel puțin 4 bari) și testați sudurile folosind un produs pentru scurgeri de gaz
în cazul unei scurgeri, reluați sudurile (slefuire și relucrare), altfel umpleți-o cu apă, luați o pompă de testare de la un instalator și puneți-o sub presiune de apă la 20 de bari timp de 4 ore.

Pune un strat bun de vopsea antirugina pe intregul cazan (si picioarele), lasa-l sa se usuce cel putin o saptamana inainte de a aplica vopsea epoxidica.

Puneti centrala la loc si conectati la circuitul de incalzire cu supape de izolare (aveti grija sa puneti in amonte un robinet de 3 bar)

centrala trebuie ținută în poziție verticală în timpul încărcării (se fixează pe sol sau se sprijină de un perete la o distanță minimă de 50 cm de perete), se acoperă cu 3m3 de deșeuri vegetale mărunțite fin (lemn, perie, mărăcini) apă cu 5 găleți de apa de ploaie, se lasa trei zile, apoi se acopera cu 10 cm de pamant.
Reacția începe între 15 și 20 de zile și durează mai mult de 8 săptămâni, după care temperatura scade, când nu este mai mare de 30°, putem îndepărta amestecul care a compostat și îl folosim ca atare sau amestecat cu Pământul.
Verificați în fiecare an starea tratamentului antirugină, periați cu atenție și refaceți vopseaua.

NOTA: mai multe cazane pot fi introduse intr-o baterie si functionate pe rand, in acest caz deseurile trebuie depozitate uscate sau produse treptat cu ajutorul unui concasor.


Imagine

Imagine
0 x
hrănit cu ecolo de gogo
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 13/02/13, 09:47

Când am văzut prima diagramă mi-a luat câteva secunde să înțeleg despre ce vorbim pentru că nu era o boiler, ci un rezervor...

În cele din urmă am redenumit titlul subiectului tău pentru a fi mai clar și a stârni curiozitatea.

În ceea ce privește conceptul, este mai mult, cred, un încălzitor (de amplasat în amonte de un cazan) decât un cazan autonom.

În plus, cantitățile de plante trebuie să fie semnificative. stiu puterile metanogene ale majorității plantelor dar nu cunosc potentialele de descompunere termica (neaparat mai slabe decat puterile metanogene... nu?). De aici ar trebui să începem...

A fost deja construit un model full-size?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88




de Gaston » 13/02/13, 11:03

Extragerea căldurii din materialul în descompunere dăunează descompunere? :?:

Mormanul de compost din spatele grădinii nu-i place deloc să fie răcit ...
0 x
cortejuan
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 254
Înregistrare: 01/12/10, 19:34
Locul de amplasare: Franche-Comté
x 6




de cortejuan » 13/02/13, 17:34

Bonsoir,

aceeași remarcă ca și Gaston, extracția căldurii încetinește acțiunea bacteriilor și o zonă mai puțin fierbinte se va forma în jurul mingii deoarece nu este foarte activă, căldura ei va proveni din restul grămezii care îi va transmite (prost) caloriile, așa că Sunt uimit că sistemul funcționează ca orice altceva decât un mijloc de a crește ușor căldura lichidului de răcire.

Acestea fiind spuse, este, fără îndoială, principala sursă de căldură care este elementul determinant: dacă revenirea încălzirii principale ajunge la 30-40 de grade, această căldură va activa bacteriile care vor ridica temperatura grămezii, apa poate apoi să iasă. cu un castig de cateva grade fata de intrare.

Dar câți m3 este nevoie pentru a menține activitatea microbiană?

Ce tip de deșeuri?

Ce izolație a grămezii?

Există încă o mulțime de întrebări pe această temă.

Cordialement
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12306
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2967




de Ahmed » 13/02/13, 19:40

Am răspuns deja la acest subiect, după ce am urmat experimentele emulatorilor de Ioan Pâine.

Pe scurt:
- exista confuzie intre masa calorica a gramezii de fermentare si fluxul de caldura produs;
- efectul de perete, la interfata dintre substrat si schimbator, determina uscarea materialului macinat care apoi devine izolator.

Observ, de asemenea, două erori în cazul particular considerat aici:
1- volumul de lemn este foarte subestimat;
2- afirmația că descompunerea lemnului exclude eliberarea de CO2: această eliberare este mai lentă, dar egală cu cea a arderii (pentru partea de material care se transformă, întrucât, contrar celor afirmate, există într-adevăr o reducere). în masa vegetală).

Experiențele anterioare au demonstrat în mare măsură impasul acestui proces chiar dacă condițiile de implementare au fost foarte favorabile: masă de material măcinat și suprafață mare de schimb (prin înfășurarea unei țevi Socarex)...

Pentru a face ecou mesajului cortejuan, nu este nevoie de un aport caloric pentru a începe activitatea bacteriilor...
Dernière édition alin Ahmed 13 / 02 / 13, 19: 47, editate 1 ori.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
marc91
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 30
Înregistrare: 09/11/08, 13:18
x 2




de marc91 » 13/02/13, 19:44

Christophe a scris:Când am văzut prima diagramă mi-a luat câteva secunde să înțeleg despre ce vorbim pentru că nu era o boiler, ci un rezervor...

În cele din urmă am redenumit titlul subiectului tău pentru a fi mai clar și a stârni curiozitatea.

În ceea ce privește conceptul, este mai mult, cred, un încălzitor (de amplasat în amonte de un cazan) decât un cazan autonom.

În plus, cantitățile de plante trebuie să fie semnificative. stiu puterile metanogene ale majorității plantelor dar nu cunosc potentialele de descompunere termica (neaparat mai slabe decat puterile metanogene... nu?). De aici ar trebui să începem...

A fost deja construit un model full-size?


Da, Jean Pain construise o grămadă de 3m înălțime și 6m diametru, dar avea în centru, un rezervor etanș care producea Biogaz, pentru încălzire înconjura rezervorul cu 200m de furtun de grădină în jurul lui. să iasă din apă la 60°
0 x
hrănit cu ecolo de gogo
marc91
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 30
Înregistrare: 09/11/08, 13:18
x 2




de marc91 » 13/02/13, 19:53

Ahmed a scris:Am răspuns deja la acest subiect, după ce am urmat experimentele emulatorilor de Ioan Pâine.

Pe scurt:
- exista confuzie intre masa calorica a gramezii de fermentare si fluxul de caldura produs;
- efectul de perete, la interfata dintre substrat si schimbator, determina uscarea materialului macinat care apoi devine izolator.

Observ, de asemenea, două erori în cazul particular considerat aici:
1- volumul de lemn este foarte subestimat;
2- afirmația că descompunerea lemnului exclude eliberarea de CO2: această eliberare este mai lentă, dar egală cu cea a arderii (pentru partea de material care se transformă, întrucât, contrar celor afirmate, există într-adevăr o reducere). în masa vegetală).

Experiențele anterioare au demonstrat în mare măsură impasul acestui proces chiar dacă condițiile de implementare au fost foarte favorabile: masă de material măcinat și suprafață mare de schimb (prin înfășurarea unei țevi Socarex)...

Pentru a face ecou mesajului cortejuan, nu este nevoie de un aport caloric pentru a începe activitatea bacteriilor...

izolația a fost, mi se pare, asigurată de un strat de pământ de 10 cm, este într-adevăr un diagramă schematică iar si masa materialelor mi se pare insuficienta pentru a asigura o astfel de productie.
acestea spuse, copil fiind cand bagi mana in siloz (furaj tinut in gramada umeda) te puteai arde grav!!!
0 x
hrănit cu ecolo de gogo
marc91
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 30
Înregistrare: 09/11/08, 13:18
x 2

puterea calorică a unei grămezi de deșeuri vegetale




de marc91 » 13/02/13, 20:14

1. Recuperarea energiei:

Acest sector, foarte puțin cunoscut astăzi, s-a dezvoltat odată cu criza energetică din anii 70 și 80. După cum am văzut anterior, compostarea eliberează căldură datorită acțiunii microorganismelor. Această căldură are două „destine” posibile: 1. o parte este utilizată pentru progresul procesului de fermentare prin ridicarea temperaturii interne a grămezii și prin evaporarea apei; 2. restul, excedent, se pierde în exterior. Principiul recuperării energiei din compost va fi recuperarea acestei energii eliberate fie la nivelul grămezii, fie la nivelul fermentatorului (dacă compostarea are loc într-un sistem închis). Pentru a face acest lucru, putem:

- instalați un schimbător de apă-compost în masa de fermentare (țeavă de polietilenă sau polipropilenă) și circulați apa care se încălzește treptat la acest contact. În 1980-82, asociația SOLEIL VERT din Saint Aulaye (Dordogne) a experimentat astfel încălzirea dușurilor dintr-un stadion prin compostarea lemnului zdrobit. Se calculează în acest scop că o grămadă de aproximativ 25 de tone de material măcinat (adică 80 m3), cu o temperatură internă medie de 65 ° C, a permis să crească 22 litri de apă în 473 de zile de temperatură media de 225 ° C (apă de oraș) la o temperatură medie de 12 ° C (apă fierbinte la contor). S-a calculat astfel că grămada a furnizat un total de energie de 45,5 kilocalorii, sau 1 kW.ora. Puterea medie instalată pe 426 de zile este, prin urmare, de 810 wați, sau 1 W / tonă, cu o putere maximă de 659 W / t (vârfuri de fermentație). Alte experimente au fost efectuate în această direcție, în special de CEMAGREF.
0 x
hrănit cu ecolo de gogo
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12306
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2967




de Ahmed » 13/02/13, 20:18

Marc91Tu scrie:
...in copilarie cand bagi mana in siloz (furaj tinut in gramada umeda) te puteai arde grav!!!

Această observație relevantă este la originea erorii dintre masă și flux!
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
cortejuan
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 254
Înregistrare: 01/12/10, 19:34
Locul de amplasare: Franche-Comté
x 6




de cortejuan » 13/02/13, 20:22

Bonsoir,

pentru a răspunde lui Ahmed cu privire la abilitatea de a începe fără aport de energie, suntem de acord, mecanismul de fermentare a grămezilor de iarbă care se ridică la 70 de grade și recăpătarea umezelii care dă foc la magazie. Ceea ce spun este că trebuie menținută o temperatură minimă și explicația dată merge în această direcție, deoarece revenirea la grămadă trebuie să fie de aproximativ patruzeci de grade (deoarece căldura disponibilă este de 45 de grade). Acest feedback permite menținerea fermentației la cel mai bun nivel.

Cordialement
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google [Bot] și oaspeții 135