Sortarea selectivă în Belgia, este o mizerie!

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4

Sortarea selectivă în Belgia, este o mizerie!




de lejustemilieu » 22/03/13, 12:31

Încep subiectul pentru că este important.
Astăzi (în Belgia), am fost la centrul de deșeuri, cu o remorcă plină cu tot felul de deșeuri nesortate.
Managerul m-a evacuat, sub pretextul că deșeurile mele nu sunt sortate în remorcă.
Soția mea explodează și îmi spune că înțelege oamenii care își aruncă deșeurile în pădure.
Eu, răspunsul meu: „au dreptate”
dar după 15 minute de discuții, întrebarea este „unde se oprește sortarea?”
De exemplu, umbrela de grădină din lemn, metal și pânză ... trebuie să demontez totul?
Fotoliul din sufragerie, trebuie să demontez lemnul din țesături?
borcanul cu maioneză, trebuie să desprind eticheta?
Cred că mentalitățile trebuie să evolueze și că sortarea începe cu achiziția. :D
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: Sortare selectivă




de sen-no-sen » 22/03/13, 13:21

lejustemilieu a scris:Managerul m-a evacuat, sub pretextul că deșeurile mele nu sunt sortate în remorcă.


Și managerul avea perfectă dreptate.
Cum este posibil să se efectueze o sortare eficientă dacă nu există un tratament de bază în amonte?
Există două lucruri unul, fie sortarea se face într-un mod serios, fie va trebui să plătim mai mult pentru ca acesta să fie realizat de companii specializate ... alegerea este a ta.


De exemplu, umbrela de grădină din lemn, metal și pânză ... trebuie să demontez totul?


În mod ideal, da! Dar este într-adevăr exigent.



Cred că mentalitățile trebuie să evolueze și că sortarea începe cu achiziția


Destul!
Și, de asemenea, rămâne la latitudinea producătorilor să nu ne mai vândă rahatul și alte produse învechite.
Dar problema este întotdeauna aceeași: bucla de consum retroactiv:
Pentru a garanta funcționarea sistemului de piață și logica sa exponențială, producătorii au înțeles rapid că un produs care durează este un produs rău (pentru economia totalitară).
Produsele îmbătrânesc prost, așa că cumpărăm altele noi, care îmbătrânesc și mai rău ... procesul accelerând cu fiecare ciclu.


Prin urmare, produsele nu durează sau nu mai sunt în „modă” (moda creată de aceiași producători prin intermediul rețelelor media), deci trebuie să cumpărați altele, ceea ce face posibilă funcționarea aparatului industrial.
Urmează un efect „bulgăre de zăpadă” care generează profituri gigantice și al cărui consumator este cel mai mare ratat: plătim cu achiziția, dar și în coșul de gunoi (prin impozite, taxe etc ...).

Ideea de bază este de a genera un profit maxim, permițând dezvoltarea activității economice în lume și oferirea de locuri de muncă și fericire tuturor, dar aceasta, desigur, este doar mitologie ultra-liberală, întrucât realitatea este cea a canibalismului planetar.
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Sortare selectivă




de chatelot16 » 22/03/13, 16:28

lejustemilieu a scris:dar după 15 minute de discuții, întrebarea este „unde se oprește sortarea?”


și mai ales unde ar trebui să se facă sortarea?

putem ajunge cu remorca lui plină de mizerie și sortare, golind în diversele tomberoane ale deșeurilor

Ce se întâmplă dacă centrul de deșeuri necesită acum o călătorie separată pentru fiecare categorie de deșeuri? devine absurd

acasă dezmembrăm totul, dar după o sortare completă nu mai sunt deșeuri: devine materie primă comercializabilă la un preț zero, sau combustibil ... sau materie inertă care face o grămadă într-un colț al grădinii ... gata cu risipa

anumite materiale, cum ar fi fierul, avem un preț atât de mic, încât avem un preț atât de mic, încât nici nu merită transportat: îl păstrez în timp ce aștept să se schimbe

înainte de decheterie existau muncitori din fier vechi care își câștigau existența dezmembrând și sortând și revândând ceea ce era de valoare

astăzi decheteria, nu câștiga nimic din reciclare și reușește să coste bani publici

daca in plus nici nu presteaza serviciul pentru care sunt platiti ????
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79292
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 22/03/13, 17:22

Lejuste nu spune că are de gând să-și arunce remorca fără să o sorteze ... ci că a căzut pe un idiot!

Așa că nu înțelegeți problema: important este că este sortată în tomberoanele parcului de containere ... restul nu îi pasă responsabilului !!!

De ce managerul face o prostie nervoasă? Raționamentul său este fals și dacă îl împingem la extrem ar fi necesar să facem o călătorie cu mașina după tipul de deșeuri? Indiferent de...

În colțul meu din Belgia, acesta este un parc de containere: https://www.econologie.com/forums/reportage- ... t2273.html

Dacă nu pentru întrebarea dvs. cu privire la dezmembrare: reciclatorii pot lucra un pic și dacă nu aici avem un tomberon „voluminos” pentru cazul pe care îl descrieți ... merge la depozitul de deșeuri.

Pe de altă parte, un pic dezgustător: aici cu cât sortăm mai mult, cu atât crește mai mult impozitele... ar trebui să nu mai batem joc de lume: există mulți bani în recuperarea deșeurilor și se fac voluntar de către „cetățean” ...
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 22/03/13, 17:33

Așa că nu înțelegeți problema: important este că este sortată în tomberoanele parcului de containere ... restul nu îi pasă responsabilului !!!

Soția mea a avut același răspuns ca și tine ...
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
roly
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 112
Înregistrare: 22/02/13, 11:50
x 1




de roly » 22/03/13, 18:14

o altă sortare se face și în fiecare lună în Franța: o dată pe lună sunt articole voluminoase. Am pus „obiectele voluminoase” pe trotuar. Există o mulțime de oameni care vin să răsfoiască, căutând metal, lemn, mobilier nu prea deteriorat etc. Dacă puneți un foc vechi de fontă pe trotuar, acesta va apărea în decurs de jumătate de oră! Pentru frigidere, sobe cu gaz și altele, asociațiile le recuperează, le repară și le dau o a doua viață. Tot ce trebuie să faceți este să îi sunați și să vă programați sau să le dați atunci când cumpărați un dispozitiv vechi reparat de la ei.
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 22/03/13, 19:40

culbuto a scris:o altă sortare se face și în fiecare lună în Franța: o dată pe lună sunt articole voluminoase. Am pus „obiectele voluminoase” pe trotuar. Există o mulțime de oameni care vin să răsfoiască, căutând metal, lemn, mobilier nu prea deteriorat etc. Dacă puneți un foc vechi de fontă pe trotuar, acesta va apărea în decurs de jumătate de oră! Pentru frigidere, sobe cu gaz și altele, asociațiile le recuperează, le repară și le dau o a doua viață. Tot ce trebuie să faceți este să îi sunați și să vă programați sau să le dați atunci când cumpărați un dispozitiv vechi reparat de la ei.

Ha, la noi, obiectele voluminoase au fost eliminate.
Există încă românii, care colectează vechile metale.
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79292
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 23/03/13, 11:03

Ah Despre idioțenia gestionării deșeurilor în Belgia; alt exemplu.

Cred că în zona noastră nu mai avem dreptul să ardem deșeurile vegetale în grădina noastră ...

Trebuie să aduci totul în parcul de containere ...

Deci un argument de mediu real, idiotism sau presiune din „lobby-urile” deșeurilor? Tu alegi...

Am parerea mea! : Evil:

Și, în același timp, afacerea locală continuă să ardă deșeurile de ambalaje din plastic și altele ... este curat ... :| :|
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jlt22
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 414
Înregistrare: 04/04/09, 13:37
Locul de amplasare: Guingamp 69 ani




de jlt22 » 23/03/13, 12:28

Christophe a scris:Cred că în zona noastră nu mai avem dreptul să ardem deșeurile vegetale în grădina noastră ...


Și în Franța, o circulară a fost trimisă tuturor prefecților pe 18 noiembrie 2011:

http://www.actu-environnement.com/ae/news/dechets-verts-brulage-interdiction-circulaire-14247.php4

Acasă, reciclez compostând sau mulcind gazonul și aduc deșeurile mari verzi la centrul de reciclare, unde sunt zdrobite și merg la stația de compostare.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 23/03/13, 13:05

O circulară interministerială amintește principiul interzicerii arderii deschise a deșeurilor verzi


dacă este ars într-un incinerator?

și așa cum vedem întotdeauna la vânzare incineratoare de staniu, se datorează faptului că este autorizat să le folosească

iar acest tip de gunoi străpuns din tablă poate face un foc la fel de poluant ca în aer liber

este păcat să arzi pentru a distruge fără a folosi energie ... risipirea energiei pentru transport la centrul de gunoi, care va cheltui apoi bani pentru a scăpa de aceste deșeuri nu este mai bine

interzicerea arderii pentru a nu polua? ar fi mai util să vindem cazane capabile să ardă aceste deșeuri atunci când avem nevoie de încălzire ... întreaga problemă este să uscăm aceste deșeuri verzi pentru a le păstra până în iarna următoare

Încerc o metodă care ar putea fi practică: amestecați deșeurile verzi zdrobite cu așchii deja uscați ... amestecul nu putrezește și se poate usca încet și va fi combustibil pentru așchii pe tot parcursul anului Următor →
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 155