Bateria viitorului ar putea fi fabricată din fibre vegetale

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
jean.caissepas
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 660
Înregistrare: 01/12/09, 00:20
Locul de amplasare: R.alpes
x 423

Bateria viitorului ar putea fi fabricată din fibre vegetale




de jean.caissepas » 02/07/13, 10:13

bonjour,

Cercetătorii au găsit o baterie mai ecologică din lemn, sare și metal.

Pentru a citi aici: http://www.enerzine.com/603/15959+la-batterie-du-futur-pourrait-etre-fait-de-fibres-vegetales+.html
0 x
Obiceiurile trecutului trebuie să se schimbe,
pentru că viitorul nu trebuie să moară.
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 02/07/13, 22:55

acestui tip de futurist îi lipsește cunoașterea trecutului!

gaston plantat a inventat bateria plumb-acid cu separatoare de lemn în acid sulfuric

mai târziu, când am vrut să facem separatoare de sticlă, crezând că se descurcă mai bine, a funcționat mai puțin bine, lemnul produce lignosulfonat cu acid, care au un posibil efect asupra duratei de viață a bateriei

umpluturile de substanță activă din plăci conțin întotdeauna rumeguș!

o altă problemă: înlocuiți litiu cu sodiu? sodiul este incompatibil cu apa: nu are electrolit apos, deci electrolit din sare topita si baterie care functioneaza la temperatura ridicata ... de aceea nu exista separator din lemn
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 242