Alegere conexiune Aragaz cazan - Cazan de gaz

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
hello2005
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 15/10/13, 23:39

Alegere conexiune Aragaz cazan - Cazan de gaz




de hello2005 » 16/10/13, 00:06

bonjour,
Locuiesc într-o casă de aproximativ 120 m² în anii 1980, cu geam termopan dotat cu 10 calorifere.
În prezent, un cazan de gaz montat pe perete cu ventuză este utilizat pentru alimentarea caloriferelor. Reglarea se face printr-un termostat de cameră care taie cazanul.
Producția de apă caldă este imediată cu ajutorul cazanului de gaz.
Mă gândesc să cuplez cazanul la un cazan de lemn pe care îl voi instala în locul șemineului actual, situat în camera de zi de aproximativ 25 m²

Am două / trei întrebări.

Ezit între o sobă tip aquaflam 12 (2 kw în aer și 10 kw apă) și încă 14 sobă (4 kw în aer și 10 kw apă).
Vi se pare suficientă puterea de 10 kw în apă?
Dacă iau o putere de 4 kw în aer, nu va fi prea cald în camera (25 m²) unde se află soba.

În ceea ce privește conexiunea, ezit să pun un rezervor tampon de 600 litri, deoarece acest lucru va provoca o mulțime de schimbări în reglarea termică a încălzirii (Obligația unei supape cu trei căi, nou modul de reglare, ...) . Mă îndrept spre un sistem mai simplu, fără balon.
Ce părere aveți despre aceste două ansambluri simplificate, care vi se par cele mai judicioase (eficiență, funcționare inconsistentă, risc, ...).
M-am inspirat din diferite montaje găsite pe WEB

Imagine
Montajul 1

Imagine
Montajul 2

In avans iti multumesc pentru sfaturi.
0 x
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 17/10/13, 09:01

0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 270