Baterii noi care vin în 2014: 800 Wh / kg

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
jean.caissepas
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 660
Înregistrare: 01/12/09, 00:20
Locul de amplasare: R.alpes
x 423

Baterii noi care vin în 2014: 800 Wh / kg




de jean.caissepas » 30/10/13, 00:51

bonjour,

Iată un extras din articolul de pe site-ul AVEM:
Achiziționat la începutul anului de către grupul chinez Wanxiang, producătorul american de baterii A123 Systems face noi titluri și tocmai a încheiat un parteneriat tehnologic cu SolidEnergy pentru dezvoltarea de noi baterii cu litiu care anunță un potențial de 800 Wh / kg.

Proiectul este condus de 123 Venture Technologies, o divizie a sistemelor A123 care joacă rolul incubatorului tehnologic, care va lucra alături de echipele SolidEnergy pentru a le sprijini în dezvoltarea bateriilor cu litiu de nouă generație dotate cu un electrolit solid. Și perspectivele par mai mult decât interesante pentru sector, deoarece această nouă baterie ar putea oferi până la 800 Wh / kg de capacitate energetică. Spre comparație, bateriile litiu Panasonic de la bordul modelului Tesla S afișează doar 200 Wh / kg ...

Primele prototipuri vor fi dezvoltate până la sfârșitul anului 2014 și vor permite celor doi parteneri să înceapă discuții cu clienți ipotetici.


link-ul: http://www.avem.fr/actualite-a123-systems-veut-developper-une-batterie-lithium-de-800-wh-kg-4516.html

Este de 4 ori mai mare capacitate / Kg decât Tesla care are baterii foarte bune. Vă face să ezitați cu adevărat să cumpărați un EV cu bateriile actuale ...
0 x
Obiceiurile trecutului trebuie să se schimbe,
pentru că viitorul nu trebuie să moară.
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16167
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5260




de Remundo » 30/10/13, 05:11

Mulțumesc pentru articol, dar ...

precauție, precauție. 8)
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 30/10/13, 13:02

În lumea energetică, anunțurile de acest tip sunt aproape zilnice.
Ieri am dat peste „super baterii” de grafen care pot fi reîncărcate într-un minut cu prize pentru calculatoare, telefonie, transport ...

Depozitarea energiei va fi PROVOCAREA secolului 21. : Arrowl:

Am ezitat mult timp să cumpăr prima mea mașină electrică, pe motiv că nu era gata (am crezut cu naivitate).
120.000 km și 5 ani mai târziu regret că nu am făcut-o mai devreme ...

Trecerea peste noapte la un vehicul care consumă 2 litri la 100 km te va consola în alegerea ta, dar, mai presus de toate, descoperă această altă lume care este aumobile fără zgomot, fără vibrații, fără pârghie de viteze și fără a fi nevoie să apeși frâna și dificil de intelege pana incerci. Când, în plus, descoperi că un EV poate fi foarte eficient ...

De asemenea, puteți aștepta până când mașinile zburătoare vor fi comercializate ... Ni s-a promis pentru anul 2000.
: Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 30/10/13, 14:26

chiar avem nevoie să alergăm pentru Wh / kg?

cea mai interesantă cifră este mai degrabă în euro / kWh stocate pe întreaga durată de viață a bateriei ... trebuie să căutăm în special durata lungă de viață

și în acest gen am impresia că nichelul de cadniu nu este rău

litiu sunt mult mai scumpe și am puține speranțe că durata de viață le va face mai profitabile decât nichelul cadnium

de aceea nu comercializăm în mod corespunzător aceste baterii CdNi care au fost dezvoltate de mult timp

aproape le-am interzis din motive ecologice de cadniu ... dar o baterie CdNi nu se scurge niciodată: reciclarea cadniului este ușor de gestionat

Bateriile NiCd vor fi întotdeauna fabricate, deoarece sunt esențiale în avioane ... Boing a încercat să pună litiu în ele și au existat deja incendii! deci, dacă cu luxul de a studia că cineva se permite în aviație există încă incendii, este pentru că există într-adevăr o problemă de netrecut!

Un alt mod de a-l vedea, litiul având în vedere complexitatea lor nu va fi niciodată demontat și reparat: CdNi ar putea fi demontat, deci o durată de viață chiar mai lungă!

și nu uitați de bateria plumbă veche și bună care a fost profitabilă de mult timp pentru mașină unde greutatea nu dăunează: stivuitor
0 x
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 30/10/13, 14:52

mai ales că acestea pot fi reambalate după bunul plac de către utilizator: doar deschideți-le, curățați-le manual sau chimic, apoi electric!

http://mon.danstagueule.fr.free.fr/NRJr ... enacu.html

citro a scris:Depozitarea energiei va fi PROVOCAREA secolului 21.

te referi la electricitate? pentru că pentru apa fierbinte mi se pare că am găsit cu mult timp în urmă : Cheesy:
articolul încă arată ca o invitație de a investi în piața de valori pentru 123 de lucruri, pentru că pentru propoziția ta se pare că vechiul discurs „veți vedea că energia nucleară va revoluționa lumea de mâine”! =) a beneficiat în principal de un numărul acționarilor și concediați în gura publicului ...

citro a scris:Mergând peste noapte la un vehicul care consumă 2 litri la 100 km, vă va consola în alegerea dvs.

citro, ții cont în calculul tău întregul lanț de producție nucleară (80% din energie electrică) care ia în considerare energia întruchipată cheltuită pentru extracția minereului / transportului / transformării în combustibil / dezmembrării / deșeurilor?
pentru că dacă nu îl iei în calcul, asta înseamnă: cine îl plătește în cele din urmă?
Știu că 1 litru de motorină este necesar pentru a livra în cele din urmă 0.9 litri de motorină pompei, dar „la priză”?

Spun publicitate falsă?! dacă vorbim doar despre bani, atunci ce se întâmplă cu durata totală de viață a vehiculului? legat doar de durata de viață a bateriei?

ajungem apoi la întrebarea principală care nu se află în reclamă (de aceea spun publicitate falsă sau falsitate): cât este vândut acest acumulator pentru public? care este durata sa de viață?

ahlala cu vehicule electrice de vânzare va trebui cu adevărat să fii atent la agenții de publicitate de tot felul Am impresia ...
0 x
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 30/10/13, 15:08

da, 2L la cent nu poate fi un punct de vânzare, miroase a escrocheria vânzătorului:

nu putem vorbi de consum de litru la o sută de kilometri, deoarece un vehicul electric nu consumă un litru la kilometru, ci watt / h: trebuie să adăugăm prețul pachetului de baterii!

astfel 2L la 100, redus la prețul pachetului de baterii, redus la prețul său pe atâția kilometri (cât costă?) își dă consumul real?!

asa de; un pachet de baterii care costă 5000 € pentru a acoperi 100.000 km (ceea ce este mult mai scump decât un vehicul second-hand ... cu baterii HS, găsiți eroarea): adică 100 km: 5 €!

adică mai mult de 2 litri, dacă luăm în considerare litrul de motorină la 1.3 €, asta înseamnă 3.8 litri la sută, sau aproximativ 4 litri!

este suficient să adăugați încărcătura vehiculului care face ca vehiculul să fie supraîncărcat în raport cu utilizarea acestuia (trebuie conectat), precum și pierderile de căldură, putem considera un consum de 5 litri la 100!

elementar dragul meu Citro! =)

ei bine, nimic foarte extraordinar! toate acestea pentru energie nucleară, la care trebuie să adăugăm acum toată energia cenușie (convertibilă în wați și deci în € și în km mulțumesc econologie.com) a lanțului complet fără a ține cont de factorul de risc (bateriile sunt pe lângă asigurate? ) și ajungem la 6L la suta de kilometri?
Ei bine, fac mai puțin cu vehiculul meu termic!

bineînțeles, înainte de a prelua conducerea între noi, vom lua capul pentru a rafina aceste calcule, sunt sigur : Lol:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 30/10/13, 15:25

un vehicul electric nu consumă litri pe kilometru, ci wați / oră


fără litru, dar și mai puțin watt / h! unitate absurdă care nu poate exista

greșelile de ortografie nu împiedică înțelegerea ... dar confuzia dintre W și Wh nu încetează niciodată să-i încurce pe cei care caută să înțeleagă ... dacă în plus punem W / h imposibil
0 x
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 30/10/13, 15:40

da, este adevărat, scuzați-mă Chatelot, este în furie, dar cred că în spatele izbucnirii există o adevărată înșelătorie care nu-mi place destul de mult.

mulțumesc citro pentru că ne-a făcut să fim interesați de baterii, un punct slab al vehiculelor electrice, atât din punct de vedere al prețului, cât și al duratei lor de viață, fără a mai menționa poluarea ...

„Echilibrul energetic

Pentru a face un echilibru energetic complet, este necesar să se ia în considerare alți factori decât eficiența electrică simplă a motorului. Principalul dintre acești factori este eficiența producției primare de energie electrică. Apoi, există pierderi (aproximativ 8%) în liniile de transmisie, în transformatorul-redresor de comutare care alimentează curentul cu bateria (aproximativ 10%) și în electronică și motorul electric (încă 10%). Eficiența încărcării bateriei este de ordinul 0,9 (între 0,92 și 0,85). Prin urmare, trebuie să înmulțim eficiența generatorului electric cu 0.65 pentru eficiența generală. În cazul energiei electrice nucleare, eficiența termică totală este de aproximativ 24%. Cu centralele de gaz cu ciclu combinat, ne putem aștepta la 35%. Chiar și așa, reducerea emisiilor de dioxid de carbon este semnificativă, deoarece gazul emite cu 25% mai puțin CO2 decât benzina, iar eficiența medie a unui motor de mașină depășește cu greu 15%! "
Sursa: http://sfp.in2p3.fr/Debat/debat_energie ... -elect.htm




„Unele baterii litiu-ion pot rezista astăzi la aproape 2000 de cicluri de încărcare / descărcare și pot funcționa mai mult de 10 ani”
Sursa: http://voiture-electrique.durable.com/a ... lectriques

profitabilitate peste 10 ani! după, trebuie să răscumpere: cât € €?
trebuie: depinde de ciclu, dar mai ales de ecuația utilizată, care nu este dezvăluită aici.

ah doresc să subliniez:
„Astăzi, cu litiu-ion, se estimează că costul unei baterii medii ar fi în jur de 400 € / Wh, sau pachete de baterii între 6000 € și 12 € în funcție de model și autonomia dorită.”
dar ... este mult mai mult decât cei 5000 € despre care vorbeam? !!

cât de mult atunci în consum pentru 100 km atunci? ? ? Voi păstra doar o medie de 10.000 de euro, care dublează 3L la sută, deci 6L la sută.

„Astăzi o tehnologie pare a fi esențială: bateriile pe bază de litiu. În prezent, acestea permit stocarea între 80 și 200 Wh pe kilogram de baterie. Acest lucru se traduce concret într-o autonomie de aproximativ 150 km cu un pachet de baterii de la 100 la 200 kg. cifrele pot varia considerabil în funcție de producător, de modelul vehiculului și de progresele științifice în materie. "
150km pentru un ciclu. cate cicluri?

"În ceea ce privește nivelul de trai, progresul este mai satisfăcător. Unele baterii litiu-ion pot rezista acum la aproape 2000 de cicluri de încărcare / descărcare și pot funcționa mai mult de 10 ani, păstrând în același timp mai mult de 80% din capacitatea lor de stocare."
ok, 2000 de cicluri (aș prefera să întăresc spre 1000 de cicluri) sau 300.000 km, redusă cu 80% din capacitatea de stocare: 240.000 km, termen teoretic al vânzătorului.
Aștept termenii practici, mai degrabă voi merge să-i caut.

și nu vorbim despre energia necesară pentru a șopti iarna ...


avertisment și sfaturi despre mașina electrică:
http://www.vehiculeselectriques.fr/sujet522.html


în cele din urmă, după această reclamă de lobby industrial "stocarea energiei va fi pariul secolului 21" (pentru mine este mai presus de toate aspectul social al lucrătorului, dar fiecare are centrul său de interes), aspectul ecologic:
în ceea ce privește uraniul:
ce material principal este utilizat la fabricarea sa? câți ani mai rămân pentru acest minereu, în funcție de cantitatea de producție? ce tara o are?
Va avea acest aspect geopolitic tendința de a-și crește prețul? tratamentul deșeurilor este inclus în prețul de vânzare și unde ajunge produsul?
http://www.lefigaro.fr/international/20 ... -blanc.php
http://www.consoglobe.com/fin-du-lithium-cg


ca să nu mai vorbim de problema colapsului - întotdeauna atât de revoluționar din punct de vedere tehnologic, electricitate nucleară fugă MWOUAHAHA!
fukushima acasă: ce se întâmplă când TESLA nu mai este răcit?
EXPLODĂ?!

Imagine

revoluționar, cu siguranță, ca bombă cu ceas nu este nimic mai bun! după aceea, către fiecare țintă.

alege bomba ta:
http://www.avem.fr/voiture-electrique.html
ce colecție de vehicule ridicole și inaccesibil de scumpe!

Ei bine, vreau să mă opresc, dar trebuie să joc și jocul; =)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 30/10/13, 16:36

„Astăzi, cu litiu-ion, se estimează că costul unei baterii medii ar fi în jur de 400 € / Wh, sau pachete de baterii între 6000 € și 12 € în funcție de model și autonomia dorită.”


dacă bateria durează cu adevărat 2000 de cicluri

400 € / Wh / 2000 = 0,2 euro / Wh deci 200 euro / kWh

este absurd! de unde vine această cifră?

pentru bateria cu plumb acid găsim aproximativ 100Ah 12V la 100 euro deci
0,083 euro / Wh
sau 83 euro / kWh

iar dacă bateria durează 500 de cicluri costă
83 euro / kWh / 500 = 0,16 euro / kWh, prin urmare, mai scump decât actualul tarif EDF

și uit să iau în considerare eficiența energetică a bateriei plumb-acid care este de cel mult 80%, dar care este în realitate mult mai gravă atunci când vehiculul nu este pe deplin utilizat toată ziua: numărați descărcarea automată în mai mult ... ca un rezervor de benzină străpuns!

nichel cadnium oferă un număr mai mare de cicluri ... vezi citro cu bateria sa destul de veche, dar un randament energetic mai mic / diferență mare de tensiune între încărcare și descărcare
0 x
Raymon
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 901
Înregistrare: 03/12/07, 19:21
Locul de amplasare: vaucluse
x 9




de Raymon » 30/10/13, 17:55

În opinia mea, soluția va veni de la condensatori super-grafen atunci când am reușit să miniaturizăm suficient numărul de cicluri până la 50, va fi cu adevărat interesant pentru momentul în care prefer vechea mea benzină Laguna.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 226