Instalație geotermală pe apele subterane în 2013?

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
helgdb
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 16/12/13, 22:53

Instalație geotermală pe apele subterane în 2013?




de helgdb » 16/12/13, 23:21

Bună tuturor,

Tocmai am cumpărat o casă construită în 2003 pe un singur nivel, 210 m², a cărei cazan pe gaz cu temperatură înaltă tocmai a eșuat. Fără noroc. În același timp, este o oportunitate de a pune întrebări despre modernizarea producției de energie în noua noastră casă dulce.
Întrucât dorim să construim o piscină (este în curs de desfășurare), ne-am spus prin urmare: de ce să nu găsim o sursă de producție de energie capabilă să furnizeze încălzire centrală, apă caldă menajeră și încălzirea piscinei?

Prin urmare, dorim să achiziționăm o instalație geotermală pe apele subterane.

Este un rezumat, ne gândim la asta de 3 luni și credem că cea mai bună soluție este aceasta:
    pentru că avem deja o fântână
    deoarece radiatoarele sunt fabricate din aluminiu și sunt aparent potrivite pentru temperaturi scăzute,
    deoarece aparent pompele de căldură Geo sunt suficient de puternice și durabile astăzi pentru a încălzi toate acestea și pentru a dura 20 de ani.

Așa că am fost la târgul Bordeaux (da, locuiesc în Merignac în Gironde) și am găsit 2 meșteri buni (cred) dintre cei 12 sau 13 pe care i-am consultat.

Ambele îmi oferă (aproape) aceeași soluție:
    o pompă de căldură Geo în aer liber (într-o cameră mică pe care o construiesc și o izolez bine)
    un rezervor tampon pentru încălzirea centrală, pentru a nu rula prea multe cicluri scurte pe pompa de căldură
    un rezervor tampon de 300 litri pentru ACM
    un schimbător de căldură între puț și pompa de căldură
    un schimbător de căldură din titan pentru încălzirea piscinei


Diferentele :

Primul oferă un NIBE PAC de 13 kw (F1145) și rezervoare tampon (ACM și încălzire) în interiorul casei
Al doilea oferă o pompă de căldură WATERKOTTE Ai1 Eco Touch Geo 18kw și rezervoare tampon (ACM și încălzire) lângă pompa de căldură, deci în exterior. De asemenea, oferă 2 rezervoare mici de 15 litri de apă caldă menajeră cât mai aproape de cele 2 băi, astfel încât apa caldă să ajungă mai repede.

Între pompa de căldură și prizele de încălzire și apă caldă menajeră din casă, există 10 m în exterior (prevăzut pentru intrarea la 80 cm) și aproximativ 10 m în pod, în conducte izolate.

Ambele sunt la același preț după negociere: în jur de 2 EUR, cu excepția forării puțului de reinjecție și a tranșeelor. Și fără credit fiscal.

Deci, iată-l, acolo blochez, iar alegerea mea nu reușește să iasă:
NIBE este mai bun decât WATERKOTTE?
Baloanele de afară au sens? (eu am cerut-o pentru a economisi spațiu în casă)

Dragi prieteni noi, aveți o părere în această privință?
Vă mulțumim pentru răspunsurile dvs.
0 x
Raymon
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 901
Înregistrare: 03/12/07, 19:21
Locul de amplasare: vaucluse
x 9




de Raymon » 17/12/13, 08:42

Bine ati venit.
Constat că 25 de euro + tranșeele și altele asemenea sunt ruine. O unitate de aer condiționat aer-apă de bună calitate costă 000-5 de euro, plus instalarea cu aproape 6000 la 4,3 ° în loc de 7 pentru dvs.
Diferența de consum de energie electrică nu este pe cale să fie amortizată.
Cu diferența de cheltuieli, aveți suficient spațiu pentru a instala o inserție pentru vreme foarte rece atunci când unitatea dvs. de aer condiționat cade.
0 x
helgdb
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 16/12/13, 22:53




de helgdb » 17/12/13, 10:02

Desigur, dar pentru mine dezbaterea nu este despre economiile de energie sau profitabilitatea unui astfel de sistem.
Dacă asta ar fi, aș fi continuat cu un cazan simplu pe gaz la 900 €.

Casa noastră într-adevăr „consumă” DOAR 1400 € de energie pe an (900 € de gaz + 500 € de energie electrică).

Ridicol.

Întrebarea schimbării sursei de energie provine din 2 surse:
    raționalizarea producției de energie pentru încălzire, apă caldă menajeră și piscine: de ce aveți 2 producții de energie când puteți avea doar una?
    dorința de a face parte dintr-o abordare ecologică pe termen lung


Aș fi putut să-mi încălzesc piscina cu o pompă de căldură aer-apă, dar atât de mult consum de energie electrică pentru a schimba pompa de căldură la fiecare 10 ani !! Și de ce să continui cu energia fosilă, când am toate resursele pentru a folosi energie regenerabilă, verde, care este inepuizabilă pe scara noastră de viață?

Mi-am dat seama că, pentru a fi eco-responsabil, trebuie să investești bani și, prin urmare, că este o adevărată voință politică.

Deci, dacă eliminăm partea de rentabilitate financiară, care este în orice caz învechită în cazul meu, rămâne alegerea tehnică de făcut

:D

Nu?
0 x
cortejuan
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 254
Înregistrare: 01/12/10, 19:34
Locul de amplasare: Franche-Comté
x 6




de cortejuan » 17/12/13, 10:57

bonjour,

Nu am înțeles totul, spuneți că aveți o fântână, dar cum veți exploata căldura acestei fântâni trăgând apă și respingând-o în altă parte sau instalând acolo, așa cum pare a indica explicația dvs., un schimbător de căldură?

Vă pun întrebarea pentru că m-am confruntat cu aceeași problemă acum 30 de ani, deoarece aveam o fântână, am crezut că pot exploata energia geotermală, dar un studiu rapid mi-a arătat că fluxul fântânii era incompatibil cu o extracție (regenerabilă) de calorii . Fântâna ar fi înghețat pur și simplu. Am optat pentru o pompă de căldură aer-apă de 15 kW (a durat 23 de ani) și o sobă Jotul pentru zile foarte reci. În prezent, am un nou PAC cu același principiu.

Dar, desigur, o slick este grozav, deoarece sistemul devine independent de condițiile climatice.

Cordialement
0 x
Raymon
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 901
Înregistrare: 03/12/07, 19:21
Locul de amplasare: vaucluse
x 9




de Raymon » 17/12/13, 11:39

Aveți o idee despre prețul total al instalației dvs.? Este sigur că echilibrul total de mediu este mai bun decât ceea ce spunem noi. O piscină poate fi încălzită cu panouri solare sau cu un capac solar sau cu panouri solare care funcționează cu pompa de filtrare, de exemplu:
http://www.distripool.fr/produit-1684-C ... tAod33YA8Q

De asemenea, este important să se ia în considerare deprecierea materialului în calculul costurilor.
0 x
DanielJ
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 93
Înregistrare: 17/10/12, 18:18

PAC bine




de DanielJ » 17/12/13, 16:17

Salut. Atenție la escrocherii. Recuperarea caloriilor din apa unei fântâni este foarte rar posibilă. Totul este despre fluxul de apă. Apa din fântână este în general la 15 ° C. Pacientul poate recupera numai la cele mai bune calorii între 15 (temperatura de intrare) și 7 ° C (temperatura de ieșire). La mai puțin de 7 ° delta T, COP al capacului scade la unul sau chiar mai puțin. Toate celelalte discuții sunt o minciună. În plus, nu vă vom oferi niciodată valoarea polițistului pentru o diferență atât de mică de temperatură. Uneori ți se dă, dar cu un mic asterisc mic, care te referă la o notă aproape imposibil de găsit, care îți spune că măsurarea nu ține cont de cheltuielile de energie pentru dezghețarea schimbătorilor. Adică, cheltuim în acest moment atât cât recuperăm! Vorbesc cu bună știință, este viața reală. M-am săturat de toți escrocii. Nu putem respinge returul de apă din capac la mai puțin de 7 ° C (+ -), deoarece sub riscul de a îngheța schimbătoarele. Deci, pentru o fântână, un Delta T maxim de 7 ° C, sau 7 calorii pe gram de apă extrasă, este foarte puțin.
Un kilowat într-o oră este echivalent cu 860000 de calorii, sau 860 litri x ° C de delta t. ! Deci, pentru 7 ° C, 122,85 litri de debit pe oră! Și pentru un singur Kwh! Pentru recuperarea a 10Kwh este nevoie de 1228,5 litri de debit pe oră. imposibil cu o fântână simplă. Ai nevoie de un flux. Și din nou, un flux în timpul iernii este de 10 ° C, deci aproape imposibil de recuperat calorii. Ei bine, dacă vă aflați pe o fântână termală, acesta este un alt lucru. Altfel este imposibil să recuperezi caloriile dintr-un puț simplu. Pentru a cunoaște debitul unei puțuri, este necesar să o atingeți cu o pompă și să măsurați debitul limitativ care epuizează puțul. Al meu face aproximativ 100 de litri pe oră și am noroc ... Rețineți că o municipalitate a avut o mică centrală geotermală construită cu două
100m (cred), care s-a încheiat într-un fiasco. Nu este profitabil, totul este abandonat ...
ATENȚIE ATENȚIE DE ÎNȘELĂTOARE PE ORIZON ... A +
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 17/12/13, 17:44

Helgdb, când scrii:
dorința de a face parte dintr-o abordare ecologică pe termen lung

este o formă de umor sau luați în serios propaganda până la punctul de a-i recita mantrele? : Cheesy:

Vă mulțumim pentru mărturia și avertismentele voastre utile, Danielj ; Pentru ca o pompă de căldură apă-apă să funcționeze corect, este într-adevăr necesar un debit considerabil, ceea ce rareori este posibil.

Am văzut unele care au fost satisfăcătoare, deoarece și-au luat caloriile direct din acvifer (nisipuri) de pe malurile Loarei ... dar acesta este într-adevăr un caz foarte special.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
helgdb
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 16/12/13, 22:53




de helgdb » 17/12/13, 21:55

@Cortejuan : dacă am înțeles totul corect, căldura se ia în apa de foraj, care iese în regiunea mea la 13 ° C și care iese din schimbătorul de căldură la aproximativ 9 ° C, adică o deltă T de 4 ° vs. Cu această căldură, pompa de căldură este capabilă să producă apă fierbinte la temperatura maximă de 60 ° C, cu o rezervă electrică.

Nu acesta este principiul oricărei PAC?

@DanielJ : dar atunci NICI o instalație geotermală pe apele subterane nu funcționează în Franța atunci? Și dacă îți urmez corect raționamentul (delta T> 7 °), nu funcționează nici în Suedia? Sau altfel nu am înțeles nimic despre demonstrația ta. Dar cum pot explica cei 250 de clienți ai furnizorului meu care sunt prospecționați doar în Bordeaux și în regiunea sa, toți instalați în pompe de căldură apă-apă pe apa subterană ??? Acolo nu înțeleg ...

@Ahmed : pentru debit, conform calculelor mele simple cu un container de 200 litri, debitul pompei este mai mare de 5 m3 / h. Dacă nu mi-am uitat lecțiile de matematică, sunt 5000 de litri pe oră, nu? Dacă urmez calculele de DanielJ, pentru un delta T de 4, ar lua un debit de 3 sau 4 m3, deci trecerea lui?

Sau nu trăim în aceeași regiune?
0 x
helgdb
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 16/12/13, 22:53




de helgdb » 17/12/13, 22:00

@Raymon : Ei bine, prețul total al instalației mele este de aproximativ 28 €.

În ceea ce privește mediul, dacă admitem că îmi voi schimba pompa de căldură la fiecare 30 de ani (optimist) și că, în acest timp, consumul de energie electrică este redus la 600 € pe an (adică nu departe de 5 Kwh pe an), și că nu degradez în nici un fel pânza freatică pentru că injectez apa înapoi în ea, așa că consider că da, echilibrul de mediu este mai mult decât pozitiv, nu-i așa?
0 x
Raymon
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 901
Înregistrare: 03/12/07, 19:21
Locul de amplasare: vaucluse
x 9




de Raymon » 17/12/13, 22:30

30 de ani este optimist, dar de ce nu. O aer condiționat cu apă de aer va dura la fel de mult timp pentru mai puțini bani, investind mai puțin, fiind în același timp puțin mai eficient.
Încălziți apa la 60 ° cu o pompă de căldură în opinia mea, performanța nu va fi foarte bună.

Pentru informații, aparatul meu de aer condiționat toshiba are o copie de 4,7, unele modele ajung până la 5,3!
Dar nici lemnul nu este rău!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 177