Înregistrator de temperatură fără fir

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
cortejuan
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 254
Înregistrare: 01/12/10, 19:34
Locul de amplasare: Franche-Comté
x 6

Înregistrator de temperatură fără fir




de cortejuan » 30/01/14, 16:28

bonjour,

Nu știu dacă putem promova un produs pe forum. Dacă nu, îl veți șterge.

Căutam de ceva timp un aparat de înregistrare a temperaturii pe distanțe lungi pentru a înregistra temperaturile pe parcursul mai multor zile acasă, în aer liber și în sere. Toate produsele în cauză erau mai mult sau mai puțin profesionale și foarte scumpe. Tocmai am găsit unul pe care îl folosesc de aproximativ două luni. Este fabricat de AREXX și costă în jur de 83 de euro cu o unitate de detecție și doi senzori cu o rază de acțiune de 50 de metri.

Documentul este foarte scurt și destul de prost realizat, deoarece incomplet, trebuie să accesați internetul pentru a găsi informațiile, dar stația de detecție are o memorie internă de 2 MB (dacă nu mă înșel). Astfel, putem înregistra 110 zile cu un singur senzor și 10 zile cu 10 senzori.

Punctele forte sunt

- posibilitatea conectării și deconectării senzorilor fără nici o resetare a unității de comandă; un nou senzor (până la 5O se pare)? Punem bateriile și se vede imediat.

- temperaturile sunt înregistrate autonom. De îndată ce cablul USB de la stație este conectat la computer, memoria flash este golită și salvată într-un fișier ASCII de pe computer. Cablul USB este apoi deconectat și următoarea conexiune a fișierului este finalizată. Acesta din urmă conține, prin urmare, datele tuturor sondelor.

- precizia este de 0.5 grade, ceea ce este suficient.

- existența unor senzori de distanță mare (90 de metri) și a unor senzori de sondă la distanță.

- existența senzorilor de umiditate

- fișierele fiind ASCII, pot fi luate cu un openoffice sau alt tip de foaie de calcul.

- este furnizat un software pentru vizualizarea curbelor, simplu dar funcțional

- deși funcționează pe baterie, este prevăzut un conector jack pentru a alimenta unitatea de control cu ​​o sursă de alimentare externă (ceea ce fac eu).

Punctele slabe:

- materialul plastic utilizat, care este cu adevărat junk,
- neimpermeabilizarea senzorilor, ceea ce înseamnă că trebuie să fie montați într-o cutie impermeabilă dacă sunt în exterior.
- prețul senzorilor care este în jur de 25-30 de euro.

Deci, un produs minunat care oferă multe informații despre schimbările de temperatură în timp.

Cordialement




L
0 x
 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bing [Bot] și oaspeții 262