Udare: Caut un sfat ...

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Udare: Caut un sfat ...




de Grelinette » 06/06/14, 10:02

... pentru a verifica funcționarea corectă a unui sistem de udare automată!

Iată problema: am instalat udări automate pe mai multe grădini comune, în principal picurare prin picurare și am avut unele dezamăgiri cu programatorii care declanșează udările:

- programare proastă, manipulare proastă.
- contact fals (aleatoriu) al unui fir de electrovalvă
- hs stack
- programator defect
- țeavă blocată
etc ..

Udările vin noaptea și putem vedea dimineața dacă pământul este umed, dar este dificil de verificat dacă udarea a început așa cum a fost planificat de program.

Idealul ar fi să existe o metodă de verificare, pentru fiecare rețea de irigații:

1) timpul de declanșare
2) durata
3) cantitatea de apă

Pentru cele 3), voi încerca să pun un recipient sau o sticlă conectat la un micro-sprinkler, astfel încât să văd dacă cantitatea de apă este în conformitate cu datele materiale (debitul anunțat al micro-sprinklerelor) și programarea .

Pentru oră și durată, este mai complicat!
Ar necesita un sistem electronic care să înregistreze timpul efectiv de declanșare și durata în funcție de umiditate.

Ai vreun sfat?
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 06/06/14, 10:49

Ceea ce mi se pare important este într-adevăr că a existat udare și aproximativ cantitatea necesară de apă. Picăturile „publicului larg” sunt destul de aproximative ...

Deci aș fi procedat ca tine: o sticlă pe un picurator de control, pe linie ...

Timpul și durata sunt de mică importanță din punctul de vedere al plantelor. Pra iallers, dacă sistemul a funcționat (a livrat cantitatea așteptată) și dacă ceasul este la timp, de ce ați dori să nu fie respectat programul de elaborare a ei?

Pe de altă parte, dacă sticla este goală sau insuficient umplută sau prea plină, unul dintre parametri s-a „înșurubat”.

Marea variație va veni de fapt din contribuțiile ploii. Și acolo, programatorii sofisticați integrează un pluviometru. L0, se joacă ... Sistemul care se declanșează imediat după o udare frumoasă, deci degeaba ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 06/06/14, 19:16

soluție simplă: contor de apă: aceasta indică cantitatea de apă distribuită în timpul nopții, dacă este citită în fiecare zi
http://www.bricodepot.fr/angouleme-cham ... /prod8358/

pentru a face automat există senzori magnetici pentru a pune pe contor atunci când există un magnet prevăzut pentru asta
0 x
Raymon
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 901
Înregistrare: 03/12/07, 19:21
Locul de amplasare: vaucluse
x 9




de Raymon » 06/06/14, 19:56

Controlul unuia sau mai multor picuratoare mi se pare, de asemenea, cea mai bună soluție, contorul mai scump nu va lua în considerare scurgerile de pe un accesoriu.
Ceea ce nu-mi place cu stânga la dreapta este că udați doar o parte foarte mică a terenului, astfel încât rădăcinile sunt în principal în această zonă. Îmi place o dată pe săptămână să alerg zece ore continuu să ud o zonă mai mare.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 07/06/14, 11:08

„Picurarea” nu este neapărat câteva picături la fiecare 24 de ore!

Este într-adevăr necesar să se determine durata fiecărei udări (și, în consecință, sintervalele), astfel încât să formeze, sub pământ, un „bulb” de teren umed corespunzător etapei de dezvoltare vegetativă a plantei, deci a rădăcinile sale!

Pe plantele mele de roșii, nu pun înapoi înainte de a apărea la sfârșitul zilei, prima isgnes de stres hidric: ultima lasă puțin "flappy" ...

Zmeura, stresez puțin mai puțin, altfel nu mai produc (am „pick-up-uri”) ... Nici „salatele”, nu mă stresez prea mult altfel accelerează creșterea fără sămânță ...

Dar, altfel, regula este să mergi la primul semn de stres hidric ...

Dar, în caz contrar, favorizez picurarea: culoarele rămân uscate, partea aeriană rămâne uscată, doza adaptată fiecărei linii de legume în funcție de nevoile lor (dimensiune, dezvoltare), care este mai dificilă prin pulverizare sau mai rău, prin "garou"
0 x

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 248