Mini centrală hidraulică

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
chatdumidi
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 01/12/14, 22:42

Mini centrală hidraulică




de chatdumidi » 01/12/14, 22:48

bonjour,
tocmai începând cu electronica mă întrebam dacă este posibil să folosesc forța apei la un debit mediu de 180L / h
în conducta de scurgere a chiuvetei pentru a avea o producție constantă (timpul fluxului) pentru a furniza un aparat de 2 wați.

Sper că întrebarea mea nu este prea stupidă, vă mulțumesc pentru răspuns.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
highfly-dependent
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 757
Înregistrare: 05/03/08, 12:07
Locul de amplasare: Pyrenees, 43 ani
x 7




de highfly-dependent » 01/12/14, 23:27

Deci, să vedem:
Puterea necesară a dispozitivului:
2 W este echivalent cu 2 d / s.

Putere disponibilă:
1 joule este energia necesară pentru a crește 100 g cu 1 m.
Prin numărarea mare (fricțiune, pierderi de conversie, ...) putem, prin urmare, să sperăm să ne recuperăm în cei 6 jouli pe litru pe metru (înălțimea de cădere), deoarece este o chiuvetă, 6 j / l.

180 l / h este un debit mic de 3 l / min sau o energie recuperată de 18 j / min sau 18/60 = 0.3 j / s

Iată-ți, fluxul tău este de cel puțin 6 ori prea mic .... Ne pare rău : Lol:

edit: raționament aproximativ, realitatea este, fără îndoială, și mai crudă! : Cheesy:
0 x
„Dumnezeu râde de cei care deplâng efectele cărora le prețuiesc cauzele” BOSSUET
"Pe vede ce noi crede„Dennis MEADOWS
Avatar de l'Utilisateur
Hic
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 995
Înregistrare: 04/04/08, 19:50
x 5

Re: Mini centrală hidraulică




de Hic » 02/12/14, 07:55

chatdumidi a scris:bonjour,
tocmai începând cu electronica mă întrebam dacă este posibil să folosesc forța apei la un debit mediu de 180L / h
în conducta de scurgere a chiuvetei pentru a avea o producție constantă (timpul fluxului) pentru a furniza un aparat de 2 wați.

Sper că întrebarea mea nu este prea stupidă, vă mulțumesc pentru răspuns.

Bună chatdumidi

Ești la 50mW pe metru (180Kg / 1m / 3600s)
0 x
chatdumidi
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 01/12/14, 22:42

Nu contează




de chatdumidi » 02/12/14, 10:21

Foarte bine, vă mulțumesc că mi-ați răspuns, am văzut larg, dar, așa cum v-am spus, nu știu prea multe despre asta, nu credeam că producerea de 2 wați a fost atât de dificilă.
Bună ziua pentru tine!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 216