O nouă formă de perimare planificată? ...

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

O nouă formă de perimare planificată? ...




de Grelinette » 25/12/14, 13:40

Desigur, devin puțin paranoic ... dar tot simt o nouă versiune a perimării planificate! (nu atât de nou până la urmă, deoarece unele mesaje de pe net referitoare la acest subiect datează înainte de 2010!).

Tocmai mi-am schimbat operatorul de telefonie și tocmai am primit noua mea cartelă SIM. Îl introduc în telefon (motorola defy +) și, ... mesaj pe ecran: „Schimbarea cartelei SIM, vă rugăm să vă conectați la contul dvs. MOTOBLUR pentru a vă reactiva telefonul”. :şoc: :şoc: :şoc: :şoc:

Nu contează, păstrez toate documentele echipamentului meu și găsesc de fapt numele de utilizator și parola serviciului MOTOBLUR pe care l-am introdus la începutul contractului meu acum 2 ani. (MOTOBLUR fiind un serviciu de securitate în cazul pierderii sau furtului telefonului, pentru a bloca telefonul de la distanță și, cireașa de pe tort, pentru a geolocaliza de la distanță cu un computer și internet).

... și acolo este începutul unei călătorii în neant, absurd și isteric: mesaje incorecte de nume de utilizator și / sau parolă, mesaje de eroare interne de la site-ul conexiunii, proceduri care trec de la un ecran de intrare la altul pentru a reveni la primul, etc., etc., ... Anumite intrări afișează un mesaj de confirmare „Cererea dvs. a fost luată în considerare ...”, cu un e-mail din confirmare care lasă speranța de a ajunge cumva la sfârșitul frazelor sale apoi reveniți la un mesaj de eroare! ...

Chiar dacă doriți să recreați un cont nou, primiți mesajul: „Acest cont există deja cu acest telefon, vă rugăm să vă conectați” ...

Din păcate, căutarea unei soluții pe internet îmi spune că sunt departe de a fi singurul care se confruntă cu această strategie de luptă și că serviciul MOTOBLUR este la fel de vorbăreț ca un pește auriu fără minte pentru a răspunde la întrebările și sosii utilizatorilor!

Concluzia mea cea mai logică este, prin urmare, că această poreclă „Serviciu de securitate” este folosită pentru a forța utilizatorii să schimbe telefonul la cea mai mică modificare a contractului de tel. !

Înălțimea cinismului, este o învechire programată activată de utilizator însuși, fără cunoașterea propriului său arbitru!
(puteți găsi și software pe net pentru a dezactiva acest software trap).

Chiar și după o resetare completă a parametrilor producătorului telefonului, MOTOBLUR rămâne înfundat, ca un cancer, și redirecționează către aceleași proceduri de preluare a capului.

Nu vreau să arunc telefonul în centrul de reciclare sau să-l aduc înapoi vânzătorului fără să știu dacă toate datele personale sunt șterse (*), trebuie doar să-l aplatizez cu un baros, să-l arunc în foc sau în larg, sperând o balenă o înghite pentru a se asigura că intimitatea mea nu este preluată de un rechin de marketing!

Reciclare de lungă durată.

La mulți ani la toți.

(*) Vă sfătuiesc să fiți foarte atenți cu vechile dvs. cartele SIM și cu vechiul tel. : când mi-am deschis linia acum 2 ani, cartela SIM a noului meu telefon s-a prăbușit după 15 zile.
Am dus telefonul la un magazin specializat de calculatoare pentru a încerca să recuperez niște date personale, iar când mi-am recuperat telefonul, agentul de vânzări a fost mândru să-mi spună: „Am putut recupera totul din cache! ...”. Într-adevăr, au fost recuperate numărul de telefon, sms-urile, fotografiile, videoclipurile și alte date personale, ... pe lângă cele ale unui utilizator anterior de, se pare, aceeași cartelă SIM !!!!
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 280