Instalarea unei pompe

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Matrue
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 26
Înregistrare: 13/03/15, 14:04

Instalarea unei pompe




de Matrue » 13/03/15, 14:12

Bună ziua, nu știu unde să postez acest subiect, în timp ce este redirecționat în consecință ...

Sunt nou fost membru și cred că unii vor ști cum să-mi răspundă. Instalez o pompă electrică alimentată de panouri solare (nu este important) și încerc să aflu care este poziția optimă a acesteia în raport cu rezerva (rezervor de 1000l), scăzută sau ridicată în ceea ce privește pierderile de sarcini.

Mulțumesc deja celor care se vor uita la întrebarea mea!
A bientôt
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 13/03/15, 15:57

Ei bine, nu contează !!!

Cu toate acestea, trebuie:

a) verificați dacă pompa are încă un debit bun la HMT preconizat (diferența de nivel între nivelul înalt și nivelul scăzut): a se vedea „factorul caracteristic” al fiecărei pompe care dă debitul în conformitate cu HMT

b) o pompă nu aspiră mai mult de 7 metri (teoretic 9 m, dar cu căderile de presiune, în practică, este mai bine să fii precaut de la 7 m ...) ...

În afară de asta, nu contează dacă pompa „aspiră” sau „livrează”. Munca (energia) este aceeași.
0 x
Matrue
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 26
Înregistrare: 13/03/15, 14:04




de Matrue » 13/03/15, 18:33

Multumita tie. De fapt, îmi dau seama că mi-am pus întrebarea greșit. Vă explic!: Am săpat locul rezervației al cărui fund este, având în vedere panta terenului, între 1.50 și 1 m de la suprafață.
Din această rezervă începe un șanț al cărui fund este la 80 cm de suprafață, în medie.
Între cele 2, am săpat locația pompei cu ideea de a o pune la același nivel cu rezervorul și de a conecta cele 2 printr-o țeavă care iese din ieșirea de jos a rezervorului, ca aici:
http://negomixblog.files.wordpress.com/ ... =300&h=200].
Dar nu am continuat, panicat de aspectul pe care urma să-l fac și de accesul imposibil la conexiune în caz de problemă !! M-am întrebat apoi: de ce să nu fac așa:
http://negomixblog.files.wordpress.com/ ... =200&h=300
știind că nivelul poziției pompei este în prezent identic cu cel al șanțului.
În această opțiune, coatele sunt mai numeroase și o lungime a țevii ar fi aproape la nivelul solului, în gura de vizitare a rezervorului, prin urmare, poate nu îngheț.

Aici, sper că adresele funcționează pentru că nu știam cum să fac asta și că explicațiile mele sunt mai clare!

Cum te-ai descurca?

Am făcut fotografii, voi încerca să le plasez dacă este necesar. [/ Url]
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 276