Mica mea eoliană = bântuire pentru vecinii mei (justiție)

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
dudu25977
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 22/06/15, 14:26

Mica mea eoliană = bântuire pentru vecinii mei (justiție)




de dudu25977 » 22/06/15, 14:30

Prin alegerea de a instala o turbină eoliană domestică de 11m50, conformă cu standardele și cu autorizațiile de reglementare, am sperat să fac un gest pentru planetă, de asemenea, puțin curent ...
Astăzi vecinii sunt bucuroși să mă ducă la tribunal, sunt dezamăgit și descurajat, am angajat un avocat care să-mi revendice drepturile.
Ar fi posibil să obțineți sfaturi sau mărturii de la persoane cu cunoștințe despre acest subiect sau care au trecut prin el?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 22/06/15, 14:44

Bine ați venit aici!

Nu am feedback direct dintr-un astfel de caz, dar „gelozia” dintre vecini este din păcate prea frecventă ... deseori pentru prostii, copilărie ....

Pentru început: pentru ce anume te învinovățesc?

Ce vă pot spune: dacă instalarea dvs. a fost făcută conform regulilor (ați avut nevoie de autorizație de construcție? Dacă da, ei ar putea să o consulte ...), ei nu pot spune prea multe atacă-i după o procedură abuzivă)

Curajul în orice caz, procedurile legale au devenit obișnuite între vecinii din „societatea noastră care merge prost” ... în timp ce înainte am soluționat acest lucru pe cale amiabilă la o bere (sau o pastis ... în funcție de regiune). .


:|
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 22/06/15, 14:49

Nu știu fișierul.

Dar „a da în judecată” este un drept. Este chiar un drept constituțional. De îndată ce faci ceva inovator, este un risc. Am relatat pe un alt fir dificultatea pe care am avut-o în „trecerea” unui proiect de stație de metanizare.

Atacul în instanță este, de asemenea, un „sport”. Un semn serios al „depravării” morale a societății noastre, unde fiecare își vede drepturile și confortul. Și doar drepturile și confortul său. Nu mai există distribuire. Nu mai există un „consens”. Nu mai există toleranță ... Toată lumea din ecranul lor știe că are drepturi. Celălalt este neapărat un tâmpit. Că putem da în judecată ...

În munca mea, sunt amenințat cel puțin o dată pe an!

Sper că tocmai ați urmat procedurile, caz în care lăsați-i să atace! Dacă le vine să creadă că astfel se enervează mai mult, se excită mai tare!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 22/06/15, 14:50

Am postat împreună și suntem aproape de a împărtăși același sentiment!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 22/06/15, 15:03

Da didi!

Did67 a scris:Dacă le vine să creadă că astfel se enervează mai mult, se excită mai tare!


Nu v-am cunoscut o limbă atât de „crudă” 67! :şoc: :şoc:

Ah, dar trebuie să vă adaptați cu siguranță la societatea actuală ...

Hei da, adaptarea este inteligență la ceea ce pare ... chiar și atunci când te adaptezi la prostia din jur ... : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 22/06/15, 15:18

Da Da!

În acest sens forum, într-un context uneori neînfrânat, am jucat mai degrabă rolul de „bunic filozof moderator” (ceea ce și eu sunt!).

Dar, în viața reală, sunt renumit pentru formule, uneori, de tăiat cookie-uri ... să spunem semnificative!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15989
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5187




de Remundo » 22/06/15, 16:24

Did67 a scris:Sper că tocmai ați urmat procedurile, caz în care lăsați-i să atace! Dacă le vine să creadă că astfel se enervează mai mult, se excită mai tare!

Dar Didou este un urolog expert! :P

sub 12 m, turbinele eoliene nu necesită autorizație de construire ...

Cu toate acestea, „atacatorii” se pot baza pe specificul planului local și al codului de urbanism ...
această scutire de formalitate conform codului de urbanism nu înseamnă că turbinele eoliene cu mai puțin de 12 metri sunt scutite de respectarea normelor de urbanism, în ceea ce privește prevederile articolului L.421-8 din codul l urbanism. Municipalitățile și instituțiile publice de cooperare inter-municipale competente pot defini, după caz, reguli care pot fi utilizate împotriva instalării de turbine eoliene de mai puțin de 12 metri în documentul lor de urbanism.

Sursa: La Gazette des Communes

În toate cazurile, dacă a existat un raport în primărie și ea a acceptat, „vecinii” vor ataca ... primăria!

Dacă nu ați declarat absolut nimic în primărie și dacă în cele din urmă primăria se opune catargului dvs. bazându-se pe reglementările sale de urbanism, atunci veți fi forțați să demontați turbina eoliană.
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: mica mea turbină eoliană = frică pentru vecinii mei (justiție)




de Did67 » 22/06/15, 16:53

dudu25977 a scris:..... și cu autorizații de reglementare, ...


Am inteles ...

Pentru a participa la edificarea noastră:

- unde atacă? (care instanță? să vedem dacă este competentă ...)

- care este plângerea ridicată? zgomotul ? vizualizare? (pentru a vedea dacă atacul are șanse să fie admisibil? pentru că nu poți ataca doar pentru că ceva nu este plăcut!)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 22/06/15, 17:58

Did67 a scris:Dar, în viața reală, sunt renumit pentru formule, uneori, de tăiat cookie-uri ... să spunem semnificative!


Da, văd! Ca orice bun alsacian care se respectă pe sine! : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 22/06/15, 18:01

Remundo a scris:Cu toate acestea, „atacatorii” se pot baza pe specificul planului local și al codului de urbanism ...
această scutire de formalitate conform codului de urbanism nu înseamnă că turbinele eoliene cu mai puțin de 12 metri sunt scutite de respectarea normelor de urbanism, în ceea ce privește prevederile articolului L.421-8 din codul l urbanism. Municipalitățile și instituțiile publice de cooperare inter-municipale competente pot defini, după caz, reguli care pot fi utilizate împotriva instalării de turbine eoliene de mai puțin de 12 metri în documentul lor de urbanism.

Sursa: La Gazette des Communes

În toate cazurile, dacă a existat un raport în primărie și ea a acceptat, „vecinii” vor ataca ... primăria!

Dacă nu ați declarat absolut nimic în primărie și dacă în cele din urmă primăria se opune catargului dvs. bazându-se pe reglementările sale de urbanism, atunci veți fi forțați să demontați turbina eoliană.


Uh ... 12m este catargul în care pană a celui mai înalt pal?

Fragmentul din text nu este clar ... și cu un catarg de 12m ne-am putea imagina foarte bine o turbină eoliană cu diametrul rotorului de 8m sau 16m în final ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 226