Provocarea energetică

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Pierre-Yves
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 37
Înregistrare: 03/12/07, 13:36
x 3

Provocarea energetică




de Pierre-Yves » 16/07/15, 15:43

Teranii sunt din ce în ce mai numeroși; de aceea consumă din ce în ce mai multă energie.
Teranii sunt din ce în ce mai puțin săraci, veniturile lor cresc; de aceea consumă din ce în ce mai multă energie.

Prin urmare, suntem condamnați să producem din ce în ce mai multă energie și să o folosim mai eficient. Este posibil înainte ca planeta să ardă? Pot energiile regenerabile, economiile de energie, să răspundă nevoilor uriașe ale mulțimilor uriașe din țările sărace imense și emergente? Sunt suficiente pentru ca ei să se dezvolte și să trăiască în demnitate? Va fi viitorul roz pentru toată lumea, dacă totul este verde?

Pierre-Yves
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 16/07/15, 16:08

Excelentă întrebare. Întrebare uriașă. Întrebare infinită.

Începe cu necesitatea de a defini care este „nivelul consumului de energie” care este considerat „normal”: stilul american? fericită scădere? Există un factor de la 1 la 10!

Așadar, pământul riscă să se supraîncălzească cu 2 miliarde de oameni care trăiesc în stil american, deoarece poate rezista cu 15 miliarde cu o „viață rezonabilă, puțin în scădere, care nu este Evul Mediu”!

Ne supraîncălzim deja. Trebuie să o știți!

Apoi, a doua întrebare „fierbinte”: nucleară, nu nucleară? fuziune, nu fuziune?

Riscăm să avem un fir arzător, fără a găsi un răspuns!
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963




de Ahmed » 16/07/15, 16:13

Nu va exista un răspuns posibil atâta timp cât raționamentul se bazează pe premise false.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Pierre-Yves
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 37
Înregistrare: 03/12/07, 13:36
x 3




de Pierre-Yves » 16/07/15, 16:30

Did67 a scris:Excelentă întrebare. Întrebare uriașă. Întrebare infinită.

Începe cu necesitatea de a defini care este „nivelul consumului de energie” care este considerat „normal”: stilul american? fericită scădere? Există un factor de la 1 la 10!

Așadar, pământul riscă să se supraîncălzească cu 2 miliarde de oameni care trăiesc în stil american, deoarece poate rezista cu 15 miliarde cu o „viață rezonabilă, puțin în scădere, care nu este Evul Mediu”!

Ne supraîncălzim deja. Trebuie să o știți!

Apoi, a doua întrebare „fierbinte”: nucleară, nu nucleară? fuziune, nu fuziune?

Riscăm să avem un fir arzător, fără a găsi un răspuns!

Nu am spus consumul „normal”, care, după cum sugerați, nu are prea mult sens. „normal” este un prieten fals.
Vorbesc - pentru 5 până la 6 miliarde de pământeni - să „trăim cu demnitate”, ceea ce este vag și, de asemenea, nu ar putea avea prea mult sens. Prin urmare, specific.
A trăi cu demnitate înseamnă a avea suficient de mâncare, dar nu numai. Este și posibilitatea de a avea grijă de sine, de a-și crește copiii, de a avea grijă de copiii lor, de a le oferi educație, atât băieților, cât și fetelor.

deja ne supraîncălzim, știu.
Nuclear sau nu? Ați înțeles că întrebarea mea duce la un răspuns la aceasta și la câteva alte.
Pierre-Yves
0 x
Pierre-Yves
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 37
Înregistrare: 03/12/07, 13:36
x 3




de Pierre-Yves » 16/07/15, 16:33

Ahmed a scris:Nu va exista un răspuns posibil atâta timp cât raționamentul se bazează pe premise false.

Ați putea clarifica care ar fi aceste premise false? Și profitați de ocazie pentru a vă oferi premisele care nu sunt false.
Pierre-Yves
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Provocarea energetică




de Christophe » 16/07/15, 16:53

Pierre Yves a scris:Este posibil înainte ca planeta să ardă?


Nu sunt sigur ... dar suntem norocoși mini era glaciară este așteptată în jurul anului 2030 (ca acesta: https://fr.wikipedia.org/wiki/Petit_%C3%A2ge_glaciaire ) ... ceea ce va da omenirii un pic de amânare (câteva decenii sau chiar secole)! : Mrgreen:

Cu excepția cazului în care aceasta este încă o dezinformare climatică ...
:|

Mai serios: Nu voi fi deloc deranjat de o umanitate care consumă de 10 ori mai multă energie primară, cu condiția ca aceasta să fie 100% regenerabilă ...

Preocuparea nu este nici în potențial, nici în tehnologie: avem TOTUL în mână de făcut fără energie nucleară și fosilă și este fezabil în câteva decenii ... de aici 2050 pentru electricitate 100% regenerabilă în Franța conform unui raport „ascuns” de la ADEME !!
DAR ASTA NU SE VA INTAMPLA!

Pentru că este vorba de rentabilitate, ar trebui să pot spune și petrolul aduce mult mai mult decât biocombustibilii și nuclearul mai mult decât electricitatea regenerabilă (specific celor care le exploatează!)...

Și întrucât suntem într-un sistem în care „noi” favorizăm profitabilitatea capitalului înainte de orice altă considerație, nu ne vom lipsi de combustibilii fosili atâta timp cât piețele le sunt favorabile ... adică înainte de mult timp și probabil când va fi prea târziu din punct de vedere climatic ... și prea rău pentru cei care pierd. . (care va fi majoritar)

Deci, putem spune că VOR fi înșelat clima ... pentru câteva mii de miliarde de dolari în buzunarele LOR ...

Nu-mi vorbi despre democrație când vorbim despre energie!
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963




de Ahmed » 16/07/15, 17:12

Totul din formularea ta sugerează că o viață demnă pentru toți trece printr-o imitație a modelului occidental, în special în ceea ce privește dependența de instrument care a permis un extractivism planetar pentru singurul său profit (cel puțin aparent, deoarece se observă omologii): acest lucru modelul nu este, prin definiție, generalizabil.

Aceasta este totuși ceea ce tinde să se întâmple, de unde:
Teranii sunt din ce în ce mai numeroși; de aceea consumă din ce în ce mai multă energie.

Eroarea din această formulă constă în luarea în considerare a tuturor pământenilor pe aceeași bază; Știu că este de fapt mai mult o comandă rapidă, dar este enervant.
În cadrul conferințelor internaționale, cele mai sărace țări sunt rugate să opteze pentru moderarea energiei (pe care nu au încetat niciodată să o practice, dar care ar dori să o consume la rândul lor), în timp ce consilierii au influențat mult timp resursele globale și sunt hotărâți să continue la fel cale.

„Pământenii sunt din ce în ce mai puțin săraci”: temporar, o parte a populației devine mai bogată, în timp ce altele devin mai mizerabile și este prematur să tragem concluzii definitive, ca și cum evoluția ar fi neapărat liniară.

Instrucțiunile pe care le prezentați, pe bună dreptate la fel de importante, necesită foarte puțină energie, cu excepția cazului în care este vorba despre educația consumatorilor ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 16/07/15, 18:22

Pierre Yves a scris:Nu am spus consumul „normal”, care, după cum sugerați, nu are prea mult sens. „normal” este un prieten fals.
Vorbesc - pentru 5 până la 6 miliarde de pământeni - să „trăim cu demnitate”, ceea ce este vag și, de asemenea, nu ar putea avea prea mult sens. Prin urmare, specific.
A trăi cu demnitate înseamnă a avea suficient de mâncare, dar nu numai. Este și posibilitatea de a avea grijă de sine, de a-și crește copiii, de a avea grijă de copiii lor, de a le oferi educație, atât băieților, cât și fetelor.

deja ne supraîncălzim, știu.
Nuclear sau nu? Ați înțeles că întrebarea mea duce la un răspuns la aceasta și la câteva alte.
Pierre-Yves


„Demn”, „normal” ... Cuvântul nu contează.

Este un mod de viață european sau american „demn” sau „normal”? sau calea Bangladesh / Sudan ???

Aer condiționat când este 36 °, este demn sau normal sau este un lux?

Evacuați pe cineva cu infarct într-un elicopter? Acesta este standardul pe care îl dorim sau acceptăm că această persoană poate muri ???

4 X 4 ???

Etc Etc Etc ...

Demn este un concept moral. Normalul este doar un standard acceptat în mod obișnuit, o „medie” ...

În spatele, oricare ar fi cuvântul, trebuie să ne imaginăm niveluri de consum de energie, pentru un nivel dat de tehnologie ...

Să fi observat, în Sahel, că „taxiurile” au plecat doar când erau pline (17 persoane în 404 vagoane!) Și cu noi dezmierdarea energiei de a merge puțin mai repede ... M-am gândit la aceste întrebări . Energie. Timp. Viaţă. Moartea...

Supraîncălzirea în sensul încălzirii globale este doar un element. Amintiți-vă că mâncarea este energie. Bilanțul energetic al agriculturii noastre „intensive” este rău ... și, în termeni energetici, „organic” nu este neapărat mai bun (dar, shhh, nu trebuie să criticăm „organic”; „mănâncă, este bio”; asta absolvă tot ).

Cred că în prezent, „consumăm” mai mult decât se regenerează planeta ... Și sunt încă mai mulți oameni săraci decât oameni bogați, cu o viață care nu este foarte demnă (chiar dacă, demni, ei înșiși sunt uneori enorm . mai mult decât noi; aș putea depune mărturie!).

Toată viața ca „cetățean european mediu dezvoltat”: spun că nu este posibil pentru mult timp!
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963




de Ahmed » 16/07/15, 18:38

Nu este relevant să se stabilească o legătură nécessaire între nivelul de tehnologie și consumul de energie: acest lucru este valabil numai în cazul celui care sa dezvoltat recent în țările noastre din nord (și a exportat în China!).
Profuzia extraordinară a surselor de energie a dus la o supraexploatare a acestui factor nelimitativ, iar problema nu este lipsa acestor surse obișnuite, ci existența unor soluții alternative care să permită continuarea pentru ce se folosește această energie: distrugerea condițiilor pentru viața pe pământ.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Pierre-Yves
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 37
Înregistrare: 03/12/07, 13:36
x 3




de Pierre-Yves » 16/07/15, 19:34

Ahmed a scris:Totul din formularea ta sugerează că o viață demnă pentru toți trece printr-o imitație a modelului occidental

Nu, nu încerc să „implic”. Ar fi ușa deschisă pentru orice și orice.
Nu, modelul occidental nu are nimic de-a face aici. Am spus că problema este să „trăim cu demnitate”: „să ai suficient de mâncare, dar nu numai. Este și să poți avea grijă de sine, să-ți crești copiii, să ai grijă de copii, să le dai o educație, atât pentru băieți, cât și pentru copii. fete. "
Nu cred că este un singur model occidental. Tu ce crezi ?

Ahmed a scris:Eroarea din această formulă constă în luarea în considerare a tuturor pământenilor pe aceeași bază;

Nu.
Este perfect adevărat că unii terieni consumă mai mult, mult mai mult decât alții. Dar nu este o greșeală să spunem că toată lumea consumă din ce în ce mai multă energie.
Le poate chiar amesteca cuțitul în rană, adăugând că țările sărace și cele emergente sunt cele care cresc cel mai mult emisiile de CO2. Ceea ce este de dorit și normal. Vedeți această diagramă, pe site-ul meu, http://ecologie-illusion.fr/ .

Imagine

Bazat pe International Energy Outlook 2013 și OECD Factbook 2011-2012.

Spui că educația necesită puțină energie. Ai dreptate, o tablă nu este sfârșitul lumii din punct de vedere bugetar. Dar cred că bugetul național pentru educație este primul buget al țărilor dezvoltate.
Și îmi amintesc de bunica mea care se plângea că mama ei o scosese de la școală pentru că trebuia să meargă și să lucreze la câmp. Era, de asemenea, o chestiune de buget. Educație sau muncă în domeniu, trebuie să alegeți.
Pierre-Yves
0 x

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 172