Recupera CO2 din aer ...

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7

Recupera CO2 din aer ...




de elefant » 21/12/15, 14:18

... pentru a recupera carbonul.

Se pare că există:

http://positivr.fr/carbon-engineering-c ... o2-canada/

deși personal am câteva întrebări despre eficiența energetică, pentru că pentru a putea folosi această mașină aveți nevoie de energie, nu?
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968




de Ahmed » 21/12/15, 21:52

Nu știu cum funcționează exact acest sistem, dar acest lucru poate fi de interes numai dacă sursa energiei de transformare este abundentă și ieftină și dacă combustibilul astfel recuperat are avantaje în ceea ce privește mobilitatea sau densitatea energiei: pe scurt, trebuie să putem să folosească o sursă de energie într-un loc în care ar fi irecuperabilă și să exporte produsul în locul unde poate fi util.

Operația (excluzând construcția, deci) ar fi neutră în ceea ce privește amprenta de carbon, ceea ce înseamnă că nu ar fi un progres în ceea ce privește reducerea emisiilor de CO2 în atmosferă, pur și simplu un gadget nou pentru a utiliza masa financiară pentru propria reproducere .. .
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 21/12/15, 23:00

mașini pentru extragerea CO2 din aer au existat încă din preistorie! este plantă de tot felul, cum ar fi copacii și algele din mare: are un mare avantaj față de toate mașinile: se construiește singur, se reproduce

deci pentru a captura CO2 lasă copacii să crească!

pentru a face mai bine, cred că am putea uda pădurea vara, astfel încât să producă la viteză maximă în loc să încetinească din lipsă de apă ... Cred că energia pentru a pompa apa sau chiar pentru a desaliniza apa de mare ar fi bine folosit
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968




de Ahmed » 21/12/15, 23:07

ChatelotTu scrie:
mașini pentru extragerea CO2 din aer au existat încă din preistorie!

Ești departe de semn! :P
Aproximativ 200 de ani de la apariția homo sapiens împotriva a 000 milioane pentru cel al copacilor!
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 22/12/15, 10:52

în orice caz, captarea CO2 este inutilă dacă nu știm ce să facem cu ea

pentru a face combustibil cu CO2 ai nevoie de energie

pe link-ul de la începutul acestui subiect nu există informații despre procesul utilizat ... în opinia mea, acesta este extrem de extins

marele truc al fotosintezei este de a transforma atât colectorul solar, cât și transformatorul de CO2 într-un material care poate fi stocat și util ... și nu numai util ca combustibil: chiar mai util ca alimente

cultivarea vegetației pentru a produce combustibil poate părea inutilă, deoarece va produce din nou CO2 când îl ardeți ... dar beneficiul este că combustibilul din cultură trebuie să înlocuiască combustibilul fosil

să folosim combustibil vegetal pentru a părăsi cărbunele sub pământ

profitați de încălzire pentru a cultiva suprafețe care încă nu erau

folosiți mijloacele noastre tehnice pentru a iriga zonele fierbinți și a le menține verzi
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 22/12/15, 11:04

Chatelot16 a spus:

captarea CO2 este inutilă dacă nu știi ce să faci cu ea


Absolut, acum câțiva ani mi-am propus să fac bule pentru Perrier ....

Imagine

sau chiar (sunt sărbătorile!)

Imagine

da, da, mi-e rusine! Crăciun fericit tuturor!

Imagine
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Re: Recuperează CO2 din aer ...




de moinsdewatt » 22/12/15, 14:04

elefantul a scris:... pentru a recupera carbonul.

Se pare că există:

http://positivr.fr/carbon-engineering-c ... o2-canada/

deși personal am câteva întrebări despre eficiența energetică, pentru că pentru a putea folosi această mașină aveți nevoie de energie, nu?


Trebuie să fie acest lucru pe care l-am văzut în august 2015.
Pentru ca energia să fie utilizată, este evident energia eoliană.

ACEST PERETE GIGANT VA ABSORBA DIOXIDUL DE CARBON ȘI Îl va transforma în COMBUSTIBIL

Imagine
.................

Scopul Carbon Engineering este de a avea o tehnologie comercială viabilă până în 2016. O primă „fabrică pilot” este în prezent asamblată în Squamish, un oraș din Columbia Britanică, Canada.



http://sciencepost.fr/2015/08/mur-geant ... carburant/

Este mult mai ușor să-l captați la ieșirea centralelor electrice pe cărbune.

Viabil din punct de vedere comercial în 2016. : Cheesy:
Startup-urile îi iau pe oameni pentru idioți.

Desigur, veți înțelege că imaginea de mai sus este o imagine sintetică.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 223