Generator trifazic pentru turbine eoliene

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
alfaseb
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 03/01/16, 23:27

Generator trifazic pentru turbine eoliene




de alfaseb » 03/01/16, 23:43

Bună ziua, vreau să fac un generator cuplat la o turbină eoliană.
Ați putea să-mi spuneți ce echipament trebuie conectat de la ieșirea generatorului trifazat pentru a-mi suplimenta consumul direct în rețeaua mea, deci fără baterie.
Sincer. :D
0 x
Avatar de l'Utilisateur
f6gia_88
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 9
Înregistrare: 03/09/09, 14:20
Locul de amplasare: Vosges

Re: Generator trifazat pentru turbina eoliană




de f6gia_88 » 07/02/16, 17:18

bonjour
O turbină eoliană poate oferi doar puterea pe care o poate oferi și acest lucru depinde de o parte de caracteristicile sale și, pe de altă parte, de locația sa. Pentru această întrebare, un răspuns sau mai multe pot depinde doar de informațiile furnizate, nu putem ghici lucrurile esențiale. Deci, postați caracteristicile turbinei eoliene și ceea ce doriți să produceți cu un alternator.
prietenii
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Generator trifazat pentru turbina eoliană




de chatelot16 » 07/02/16, 17:43

aveți nevoie de un invertor pentru injecție în rețea: același principiu ca și invertorul pentru fotovoltaic, dar cu reglare diferită

un invertor pentru fotovoltaic nu este potrivit deoarece are un mppt optimizat pentru fotovoltaic care nu este deloc potrivit pentru o turbină eoliană

pentru un vânt, invertorul nu trebuie să caute puterea maximă, imposibilă odată cu schimbările de vânt și inerția mecanică

Mă gândesc la o soluție: măsurarea vântului de un anemometru independent, iar invertorul ia puterea necesară pentru a lăsa turbina eoliană să funcționeze la viteza optimă corespunzătoare vântului măsurat

întrebare, unde găsești acest tip de invertor?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 263