Întrebări despre energia eoliană

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
xxx74
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 33
Înregistrare: 23/10/15, 10:12
x 1

Întrebări despre energia eoliană




de xxx74 » 08/02/16, 07:33

bonjour,

Locuind într-o câmpie la aproximativ 1000 m altitudine, unde vânturile sunt în mod regulat puternice sau chiar violente, mă întreb despre instalarea unei turbine eoliene. Pentru a vă face o idee, a trebuit să arunc antena parabolică clasică vândută împreună cu kitul canalului sau altul pe care mi l-a lăsat fostul proprietar pentru că nu ținea setările din cauza vântului, așa că am pus o fuba, cu brațe duble, a căror calitate nu are nicio legătură cu, ø80 și chiar și cu acesta, șurub de reglare foarte strâns, uneori reușește să iasă din loc.

Neștiind nimic, ai putea să-mi dai niște informații?

Deja, în ceea ce privește poluarea fonică? Ce ordine? Am case în jur de 20m la dreapta și la stânga ...

Este profitabil? Posibilitatea revânzării către EDF?

Costul pentru ceva interesant?

Legături ?

Depozitarea, dacă trebuie să treacă prin baterii care nu mă interesează, există vreo altă soluție?

Auto-construcție, posibil? Chiar dacă este pentru revânzare către EDF?

Vă mulțumim anticipat pentru informațiile dvs.

Cordialement.
0 x
AGU
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 25/10/11, 19:23

Re: Întrebări despre energia eoliană




de AGU » 08/02/16, 09:01

bonjour,
Am aceleași întrebări, deși condițiile sunt probabil mai puțin severe, altitudine 250m, senin pentru vântul predominant și ± 50m de la cei mai apropiați vecini.
cost, profitabilitate, neplăceri, reglementări etc.?
Vă mulțumesc anticipat pentru răspunsuri
cordialement
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Întrebări despre energia eoliană




de chatelot16 » 08/02/16, 12:02

micile turbine eoliene pe care le vedem în comerț nu sunt fixe: prin urmare, nu se pot adapta corect la vânturile puternice

pasul fix este, de asemenea, o sursă de zgomot, deoarece atunci când vântul este puternic, elica funcționează în stand pentru a limita puterea

cu un pas variabil se poate adapta la o gamă largă de vânt

cu un pas variabil, asigurăm siguranța, deoarece avem o modalitate bună de a ne opri complet dacă este necesar

pentru autoconsum ar trebui să fie posibil să se facă un invertor cu injector fără baterie ... vai nu văd pe piață ... cei pe care îi văd au nevoie de baterie care este o prostie: amortizarea unui bateria costă la fel de mult ca prețul EDF al energiei pe care o trecem ... nu este posibilă rentabilitate în autoconsum ... doar când nu avem energie electrică suntem de acord să plătim bateria pentru că nu există altă soluție

putem accepta să plătim bateria dacă avem nevoie de o sursă de alimentare autonomă de rezervă, iar autoconsumul este doar o funcție anexe

cum să gestionezi un pas variabil și un invertor? un anemometru măsoară vântul ... un automat conține un tabel care dă pasul și viteza optime în funcție de viteza vântului: automatul reglează pasul și invertorul ia puterea necesară pentru a obține viteza

Există turbine eoliene cu pas variabil automat cu mecanism centrifugal în elice ... pare simplu, dar complicat de dezvoltat: prefer un control electric al pasului, mai complicat ca număr de piese, dar mai ușor de dezvoltat: comanda electrică a treptelor oferă o modalitate de oprire
0 x
xxx74
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 33
Înregistrare: 23/10/15, 10:12
x 1

Re: Întrebări despre energia eoliană




de xxx74 » 26/03/16, 08:49

Ne pare rău că am răspuns atât de mult timp, nu am primit o notificare de răspuns pentru ...

Este interesant soluțiile pe care le propuneți, deoarece într-adevăr, chiar nu intenționez să investesc în baterii.

Aveți legături cu privire la sistemul despre care vorbiți?

Mărfuri.
0 x

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 133