Ajutor pentru realizarea unui alternator hidrau / electric

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
koffioyona
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 26/03/16, 09:28

Ajutor pentru realizarea unui alternator hidrau / electric




de koffioyona » 26/03/16, 11:16

bonjour,

Sunt unul nou și am dat peste tine forum după unele cercetări și mi-am spus că părerea și contribuțiile tale ar fi de mare ajutor.

Cu partenerul meu, am dori să realizăm o mică turbină hidroelectrică de 12V (alternator auto) care să furnizeze aproximativ 1 sau chiar 2A sau mai mult, dacă este posibil. Turbina ar alimenta una sau mai multe lămpi.

Limitările sunt următoarele:

-Fara buget (sau aproape, doar recuperam)
-În ceea ce privește îngrijorarea ecologică și frumusețea locului, alternatorul / sistemul de turbină trebuie să fie demontabil (pentru a fi îndepărtat atunci când nu există)
- Trecerea apei trebuie forțată folosind un rezervor calculat corespunzător (fără baraj natural).

Avantajele:

- Suntem doi și suntem bine motivați
- Suntem studenți la sfârșitul cursului de întreținere industrială

Am dori să știm cum am putea lua în special cu barajul de apă, ce tip de turbină fabricat și cu ce materiale ...
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Ajutor pentru realizarea unui alternator hidrau / electric




de Ahmed » 26/03/16, 11:45

Nu dați detalii despre flux care ar trebui să vă primească dispozitivul ... bla!
Pentru a evalua dimensionarea, puteți utiliza acest lucru drept de sechestru.
Bugetul zero este un handicap, mai ales dacă lipsesc și instrumentele și know-how-ul ... (glumesc, ... puțin).

Cel mai simplu sistem în raport cu eficiența sa este cel al roții cupei, cu condiția să existe o diferență minimă de nivel; această roată se rotește încet și, prin urmare, nu necesită o tehnologie sofisticată (nu este nevoie, de exemplu o echilibrare atentă) și poate fi realizată din piese de deșeuri (cum ar fi tamburi cilindrici tăiați în jumătate).

PS: titlul nu corespunde cu adevărat subiectului întrebării ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
koffioyona
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 26/03/16, 09:28

Re: Ajutor pentru realizarea unui alternator hidrau / electric




de koffioyona » 26/03/16, 12:31

Exact aici am săpat. Vreau să am un rezervor cu robinet care va fi lăsat la o înălțime dată, astfel încât cascada să fie suficient de mare pentru a-mi întoarce turbina. Dar mă întreb care ar fi viteza maximă a acestuia din urmă?
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Ajutor pentru realizarea unui alternator hidrau / electric




de Ahmed » 26/03/16, 12:37

Ar fi frumos să încercăm să fim mai clari dacă este posibil.
Debitul „robinetului” dvs. (ar fi mai bine să vorbiți despre o supapă) va fi proporțional cu secțiunea sa, în limita debitului fluxului; Sunt surprins de o astfel de întrebare.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Ajutor pentru realizarea unui alternator hidrau / electric




de Christophe » 26/03/16, 14:13

Alternatoarele auto au avantajul de a fi gratuite datorită recuperării ... dar au o eficiență slabă (aproximativ 50%) și necesită o viteză mare de rotație (prin urmare reducerea treptelor de viteză ... deci o scădere suplimentară a eficienței globale) ... iar fiabilitatea nu este neapărat la întâlnire.

Vă reamintesc că un motor de mașină este proiectat să dureze 5000 de ore - adică 250 km la 000 km / h în medie - durata de viață în care alternatorul este adesea schimbat cel puțin o dată.

Și 5000h în funcționare continuă este de 5000/24 ​​este de-abia 208 de zile!
Deci, un alternator care face jumătate din durata de viață a unei mașini transformă echivalentul a abia 100 de zile ... în aproximare largă.

Este mai bine să începeți cu un generator dedicat (cu un magnet permanent de exemplu)
Dacă nu avem nevoi mari, un potențial energetic interesant care permite aceste pierderi ... și că avem la îndemână o mulțime de alternatoare : Cheesy:
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Ajutor pentru realizarea unui alternator hidrau / electric




de Ahmed » 26/03/16, 15:00

Durata și fiabilitatea sunt cu greu implicate aici, deoarece acesta este un proiect de studiu care nu se dorește a fi durabil.
Cu toate acestea, în ceea ce privește eficiența și dezavantajul rotației ridicate, acesta nu este cel mai bun ...
Nu știu ce tip de material și dacă este posibil să recuperezi un generator mai potrivit pentru această utilizare? Are cineva idee? Chatelot?
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
lilian07
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 15/11/15, 13:36
x 56

Re: Ajutor pentru realizarea unui alternator hidrau / electric




de lilian07 » 26/03/16, 15:22

bonjour,
Avem puține date despre flux, dar are ceva care ar putea fi potrivit.
O idee de turbină:
http://www.ebay.fr/itm/Pelton-Water-Whe ... TocR8CBLMA
putem găsi mult mai ieftin
și pentru generator:
http://www.ebay.fr/itm/Pelton-Turbine-W ... SwstxU2K1t

și puteți obține mai ieftin căutând pe aceleași criterii și pe același site.

Cred că este cea mai bună soluție pentru proiectul dvs. în afară de simplitate și eficiență ridicată.
Bon curaj
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Ajutor pentru realizarea unui alternator hidrau / electric




de Christophe » 26/03/16, 17:13

Turbina Pelton este destinată unei presiuni hidraulice mari (în industrie este de minimum 20 bari, deci 200 m cădere), nu sunt sigur că se potrivește proiectului ... Evident că vor să facă un TP, mă îndoiesc că pot urcați un rezervor 200 m : Cheesy:

Iată o mini centrală hidroelectrică:
MasterEEMiniCentralHydro.pdf
(1.13 Mio) S-au descărcat ori 695
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79120
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Ajutor pentru realizarea unui alternator hidrau / electric




de Christophe » 26/03/16, 17:20

Iată un tabel cu câteva Peltoni instalate în Franța: https://fr.wikipedia.org/wiki/Turbine_P ... _en_France

Minim: 300m cădere ... maxim 1400m la fel! Waaw!
0 x
lilian07
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 15/11/15, 13:36
x 56

Re: Ajutor pentru realizarea unui alternator hidrau / electric




de lilian07 » 26/03/16, 19:12

Nu pentru acest tip de pelton, putem începe să avem energie cu 1 bar, avantajul funcționează cu intrarea apei de tip 9mm (PER). Reușim să avem o eficiență de ieșire a generatorului de 60% în comparație cu energia potențială a apei captate care este trecută prin turbină cu un sistem foarte simplu.
Vedeți aceste link-uri:
8 litri / s de apă și turbină din plastic de 28 m înălțime (1400 W) (50 euro)
https://www.youtube.com/watch?v=_vmO0FX3kLk
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 254