Dezinformare: energiile regenerabile au falimentat EDF?

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Dezinformare: energiile regenerabile au falimentat EDF?




de Christophe » 24/05/16, 12:24

Dumnezeule ... citeste putin ce tocmai am primit prin e-mail!

Ceea ce face ca FED să fie în faliment este mai presus de toate alegerea tuturor nucleelor ​​cu costuri suplimentare monstruoase pentru noile EPR-uri și demontare !!

Și atunci ce face democrația acolo?

Să îndrăznesc să spun că este psihologie inversă !!

FED a impus energie nucleară de ani buni, energie nucleară care nu este acceptată de o mare parte a populației și care face ca varza să se îngrașe dintr-o minoritate (1 reactor nuclear este de 150 - 250 M € profit pe an) și îndrăznesc să spună că dezvoltarea energiilor regenerabile este anti-democratică? Este exact invers!

Le dăm un răspuns comun?
Și capital în același timp!

NEWSLETTER: 24 mai 2016

Pentru membrii FED

bonjour

Un articol a fost publicat ieri în ziarul Capital.fr din documente pe care le-am trimis, pentru că mi s-a părut că nu mai este posibil să fiu liniștit în legătură cu un anumit număr de realități care conduc în prezent grupul FED in mod inexorabil. până la faliment, în special din cauza programului actual al așa-numitelor energii regenerabile

Acest scenariu de neimaginat acum câțiva ani este acum în curs și este probabil acceptat chiar de un anumit număr de aleși naționali.

Din partea mea, nu este vorba de sprijinirea vreunui partid politic și nici de a lua o poziție pentru sau împotriva energiei nucleare, ci o simplă analiză a faptelor și a realității actuale.

Nici o societate industrială nu își poate imagina supraviețuirea și dezvoltarea în cazul în care soldurile financiare nu sunt respectate.

Faptul că managerii și angajații FED consideră că sunt în siguranță în timp ce sunt protejați de către stat este o eroare brută.

Declinul industrial al Franței este pavat de anunțurile de salvare care s-au încheiat cu închiderea secțiunilor întregi din sectoarele industriale importante care se credeau inexpugnabile.
Majoritatea flagship-urilor industriilor noastre au dispărut acum: textile, oțel, produse chimice etc. Energia și energia electrică urmează aceeași pantă.

Acest articol poate atrage reacții.
Vă mulțumim dacă simțiți că nu ar trebui să renunțați și să faceți liniște, puneți comentariile în urma acestui articol.
http://www.capital.fr/a-la-une/tribune/ ... te-1128890
Foarte puțini mass-media încă îndrăznesc să publice texte care nu sunt aprobate de gândirea unică actuală.

Să luptăm pentru a salva democrația.

JL Butré
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Dezinformare: energiile regenerabile falimentează FED?




de Christophe » 24/05/16, 12:32

Iată primul meu răspuns pe e-mail:

Christophe prin poștă a scris:Salut domnule Butré,

Parerea interesanta ... lasa-ma sa-ti dau a mea!

Cred că ceea ce face (și va face) falimentul FED este mai degrabă alegerea unui sistem complet nuclear: costul suplimentar abisal al EPR costă mult mai mult decât RE! Nici măcar nu vorbesc despre dezmembrarea nucleară: știți costurile experimentului Chooz A?

Clasific articolul dvs. ca dezinformare pură: energii regenerabile-/ a-regenerabile-energiile dezinformare-sunt-the-faliment-de-FED-t14745.html

Contează pe noi pentru a analiza și transmite această dezinformare :)

Ești inginer EDF? Cred că da ... articolul dvs. nu este, așadar, imparțial, iar Capitalul este complice în dezinformarea dvs.!

Viitorul este ENR ați auzit această veste recentă: https://www.econologie.com/portugal-alim ... ouvelable/ ?

Viitorul este până la urmă fuziunea, dar cu siguranță fisiunea!

Privesc spre viitor, nu spre trecut! Și tu?

C. Martz, inginer ENSAIS


Supliment pentru democrație:

Christophe prin poștă a scris:Re Bună ziua,

Un cuvânt despre democrație pe care îl marcați ca argument ...

FED impune energie nucleară de ani de zile, energie nucleară care nu este acceptată de o mare parte a populației (atenție că nu sunt o forță antinucleară primară!) Și care face ca varza unei minorități (1 reactor nuclear să fie este de 150 până la 250 M € de profit pe an) și îndrăzniți să susțineți că dezvoltarea energiilor regenerabile este anti-democratică? Anti-democrat pentru cine? Acționari EDF?

Democrația este descentralizarea producției de energie, ceea ce le permite energiile regenerabile, democrația este împărțirea averii (și nu numai împărțirea pierderilor, deoarece demontarea nucleară va fi neapărat subvenționată de către stat), Prin urmare, democrația este opusul complet al politicii nucleare franceze!

Bien Cordialement

C. Martz

ps: vă dau, evident, autorizația de a transmite aceste 2 e-mailuri către membrii dvs. ... este chiar sfătuit ... pentru democrația pe care o iubiți atât de mult ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: Dezinformare: energiile regenerabile falimentează FED?




de sen-no-sen » 24/05/16, 17:11

Christophe a scris:Dumnezeule ... citeste putin ce tocmai am primit prin e-mail!

Ceea ce face ca FED să fie în faliment este mai presus de toate alegerea tuturor nucleelor ​​cu costuri suplimentare monstruoase pentru noile EPR-uri și demontare !!

Și atunci ce face democrația acolo?

Să îndrăznesc să spun că este psihologie inversă !!

FED a impus energie nucleară de ani buni, energie nucleară care nu este acceptată de o mare parte a populației și care face ca varza să se îngrașe dintr-o minoritate (1 reactor nuclear este de 150 - 250 M € profit pe an) și îndrăznesc să spună că dezvoltarea energiilor regenerabile este anti-democratică? Este exact invers!

Le dăm un răspuns comun?
Și capital în același timp!


Pentru cine conduce și pentru ce este acest domn? :)
Dacă viitorul producției nu este regenerabil, bine îmi dau limba pisicii ...: Roll:
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Dezinformare: energiile regenerabile falimentează FED?




de Christophe » 24/05/16, 17:16

Am primit un răspuns de la el ... i-am răspuns și l-am întrebat dacă pot publica răspunsul lui și al meu, așa că aștept răspunsul lui ...

Citiți articolul de capital, este „amuzant”: doar introducerea care implică (prin citirea titlului) că dificultățile financiare ale Areva sunt atribuite energiilor regenerabile este ... „sincer amuzant” ...
0 x
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Re: Dezinformare: energiile regenerabile falimentează FED?




de moinsdewatt » 24/05/16, 21:22

Acest tip, Jean Louis Butré, a fost o turbină anti eoliană de lungă durată.

[Instruit științific, Jean Louis Butré este președinte al Federației pentru Mediul Durabil și al asociațiilor de protecție a mediului Vent du Bocage și Vent de la Vienne. El este autorul cărții „Impostura, de ce energia eoliană este un pericol pentru Franța” (Les éditions du Toucan, oct 2008)

http://energie.lexpansion.com/auteurs/J ... c8ccc.html

citiți acest lucru din 2009, unde este deja despre acest individ:

„Terorismul intelectual” al turbinelor anti-eoliene


http://www.lexpress.fr/actualite/societ ... 63308.html

Christophe, ai de-a face cu un cap puternic.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Dezinformare: energiile regenerabile falimentează FED?




de Christophe » 24/05/16, 21:31

Ah, nu suntem singuri! Vă mulțumim pentru a căuta ... Excelent titlul expres! Terorismul intelectual! Ei bine, asta!

a scris:Christophe, ai de-a face cu un cap puternic.


Bine bine bine !! O ador ... : Cheesy:

Aștept autorizația de publicare cu nerăbdare din ultimele noastre 2 schimburi ... altfel public oricum : Mrgreen: : Mrgreen:

ps: mare indiferent de articolele sale despre expansiune ... găsesc ...
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Dezinformare: energiile regenerabile falimentează FED?




de Ahmed » 24/05/16, 22:38

La fel, energia eoliană este un vânt bun ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Dezinformare: energiile regenerabile falimentează FED?




de chatelot16 » 24/05/16, 22:42

Ahmed a scris:La fel, energia eoliană este un vânt bun ...

cine semănă vânt recoltează furtuna
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Dezinformare: energiile regenerabile falimentează FED?




de Christophe » 24/05/16, 22:57

Și atâta timp cât suntem în ghilimele cu 2 gloanțe: „Cine ia Becquerel, terminat la coșul de gunoi”
Scuze că este târziu :D
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Dezinformare: energiile regenerabile falimentează FED?




de chatelot16 » 24/05/16, 23:29

în timp ce suntem în citatul bizar înainte de a fi nu doar turbina eoliană, ci este și motorul diesel http://www.lavoixdunord.fr/region/demol ... 7b0n235433
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Majestic-12 [Bot] și oaspeții 239