Homebiogas, metanizatorul de buzunar pentru gătit acasă

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Homebiogas, metanizatorul de buzunar pentru gătit acasă




de Christophe » 11/06/16, 15:26

Pentru 1000 de dolari puteți pretinde autonomie energetică ... dar doar pentru gătit!

http://www.homebiogas.com/

homebiogas.jpg
homebiogas.jpg (44.16 KiB) Vizualizat de 11721 ori


Cu siguranță niciodată profitabil, dar atât de verde :) Atunci rahat de ce ar trebui să fie întotdeauna profitabil când vine vorba de energie? Mă enervează acest comportament !!!

Când cumpărați pantaloni noi, mai la modă sau o mașină sau un smartphone pentru a vă arăta: unde este profitabilitatea?
Ma enerveaza !!

ps: de ce nu folosesc „deșeuri umane”? : Mrgreen: Ah da, este prea concentrat în azot, cred ...
1 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Homebiogas, metanizatorul de buzunar pentru gătit acasă




de chatelot16 » 12/06/16, 16:26

http://www.homebiogas.com/faq.html
10. Ce se întâmplă cu excesul de gaz pe care nu îl folosesc?
Rezervorul încorporat stochează 400 de litri de gaz. Orice gaz suplimentar generat de sistem este eliberat automat și disipat în atmosferă.

atunci când știm că metanul are mult efect de seră, un metanizator care pierde metan atunci când este prea mult mi se pare dubios din punct de vedere ecologic ... este absolut necesar un flare ... pe scara acestui mic metanizator flare este un cuvânt mare, va fi un mic arzător

1. Va funcționa pe vreme?
HomeBiogazul funcționează bine când temperatura medie zi / noapte pe 24 de ore este de 17 ° C (63 ° F) și mai mare. Odată ce temperatura scade mai mică decât puterea de gaz a unității este semnificativ redusă. Pe de altă parte, sistemul va funcționa foarte eficient la temperaturi ridicate, fie umede, fie aride.

funcționează doar peste temperatura medie de 17 ° ... nu este bine pentru Franța, va funcționa numai vara când gazul este mai puțin util

1000 de dolari pentru ceva care mi se pare foarte ușor, fragil și nu durabil ... neeficient ... nu îmi inspiră încredere

este încălzit direct de soare: rău fără reglare a temperaturii ... bacteriile suferă la fel de mult din cauza supraîncălzirii, cât și de la frig ... aveți nevoie de o temperatură constantă ... deci, dacă doriți să încălziți metanizatorul datorită soarelui, un senzor separat, un circuit de apă și un termostat

cel mai bun loc pentru metanizator nu este neapărat acolo unde este soarele ... un colector solar termic poate fi așezat pe un acoperiș sau un alt punct însorit

Cred că cu 1000 de euro putem face mai bine decât acest lucru
0 x
Cervesia
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 25/06/12, 13:05
x 2

Re: Homebiogas, metanizatorul de buzunar pentru gătit acasă




de Cervesia » 12/06/16, 17:10

multumesc tie! Mă interesează o auto-producție și tu mă pui pe urmele unui DIY
http://www.h2osmose.com/ecogwada/biogaz/index.htm
imediat ce mă mut, fac unul și vă voi ține la curent! cu excepția cazului în care cineva mai rapid decât mine se ține de el! lol
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Homebiogas, metanizatorul de buzunar pentru gătit acasă




de chatelot16 » 12/06/16, 17:21

Christophe a scris:
Când cumpărați pantaloni noi, mai la modă sau o mașină sau un smartphone pentru a vă arăta: unde este profitabilitatea?
Ma enerveaza !!


când cumpărați lucruri scumpe pentru a vă arăta este o risipă ... dacă cumpărați un metanizator prea scump care produce puțin și nu durează mult, este o altă risipă ... spectacolul verde nu este mai bun decât 'alt spectacol!

Îmi place digestia anaerobă, dar nu trebuie să puneți bani într-un lucru ușor și fragil, care riscă să meargă în întregime la coșul de gunoi, deoarece vor exista prea multe probleme

Prefer, dimpotrivă, să construiesc cu cel mai standard element posibil, care poate fi folosit pentru altceva dacă nu mai este folosit metanizatorul ... robinetele pompei, conductele rezervorului nu sunt distruse de metanizator, ci rămân utilizabile sau comercializabile

acesta este motivul pentru care evit rezervoarele de beton, imposibil de recuperat sau deplasat în cazul unei schimbări de proiect: prefer rezervorul de tablă și pelicula de plastic din interior: atât solidă, cât și detașabilă ... feriți-vă de rezervorul acestui homebiogaz numai în plăci de plastic: prea fragil ... prea greu de întreținut
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Homebiogas, metanizatorul de buzunar pentru gătit acasă




de Christophe » 13/06/16, 11:48

Da, durabilitatea și riscul de scurgere sunt o preocupare a biogazului individual ...

Sperăm că cel HomeBiogas este bine studiat ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Homebiogas, metanizatorul de buzunar pentru gătit acasă




de chatelot16 » 13/06/16, 12:26

Metanizator individual sau metanizator mare, problema este aceeași, producția este redusă, astfel încât echipamentul trebuie să fie foarte solid, astfel încât să nu cadă în ruină înainte de a fi profitabil

în acest homebiogaz nu văd nimic bun ... oricum este inutilizabil în Franța, deoarece nu are încălzire

Am chiar o îndoială reală cu privire la existența reală a acestui lucru ... grafica computerizată vă permite să vindeți ceea ce nu există încă

partea pozitivă este să vedem dacă există o piață ... câți oameni ar dori să investească în astfel de lucruri?

investește în fotovoltaic, suntem pe rezultat, odată instalat produce fără să necesite nicio lucrare ... cu un mic metanizator mă tem că este nevoie de prea multă muncă pentru a produce foarte puțin, astfel încât să fie rapid abandonat și renunțarea la 1000 USD de material nu este ecologie
0 x
Jacques Lavie
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 15/03/17, 11:25

Re: Homebiogas, metanizatorul de buzunar pentru gătit acasă




de Jacques Lavie » 15/03/17, 11:48

hatelot16 "] metanizator individual sau metanizator mare problema este aceeași producție este redusă, astfel încât materialul trebuie să fie foarte solid pentru a nu cădea în ruină înainte de a fi profitabil

în acest homebiogaz nu văd nimic bun ... oricum este inutilizabil în Franța, deoarece nu are încălzire

Am chiar o îndoială reală cu privire la existența reală a acestui lucru ... grafica computerizată vă permite să vindeți ceea ce nu există încă

partea pozitivă este să vedem dacă există o piață ... câți oameni ar dori să investească în astfel de lucruri?

investește în fotovoltaic, suntem pe rezultat, odată instalat produce fără să necesite nicio lucrare ... cu un mic metanizator mă tem că este nevoie de prea multă muncă pentru a produce foarte puțin, astfel încât să fie rapid abandonat și renunțarea la 1000 USD de material nu este ecologie

Ei bine, am avut unul de aproape un an, totul merge bine îngrășământ cu gaz de top
0 x
Jacques Lavie
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 15/03/17, 11:25

Re: Homebiogas, metanizatorul de buzunar pentru gătit acasă




de Jacques Lavie » 15/03/17, 11:51

Ei bine, am avut unul de aproape 1 an mulțumit
0 x

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 216