Recuperarea energiei din apele uzate: turbine în stațiile de epurare a apelor uzate din Elveția

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Recuperarea energiei din apele uzate: turbine în stațiile de epurare a apelor uzate din Elveția




de Obamot » 22/06/16, 11:45

O plantă atomică este de 5 miliarde, 4GW sunt patru plante și suntem încă în embrion pentru a face un inventar al tuturor siturilor eligibile pentru STEPs.

De exemplu (după purificarea apei) este posibilă realizarea de stații de epurare din apele uzate. Un studiu realizat de EPFL foarte serios a calculat că există un potențial de 35 GW, echivalentul a 35 de centrale atomice (pentru o țară foarte mică precum Elveția).

Printre site-urile eligibile ar fi 106, inclusiv 19 „profitabile” (dar, bineînțeles, nu ar trebui să ne pese cu adevărat de rentabilitate atâta timp cât costul materiilor prime este părtinitor, dar să ne gândim oricum cu picioarele pe pământ, altfel inca ne vom da vina pe noi ...)

Pragmatic, am putea fi siguri că avem aici un depozit PROFITABIL de peste> 6,5 GW și acest lucru fără o dezvoltare majoră, deoarece se bazează pe bazine de pompare sau de reținere deja existente.

Și aici concluzia EPFL poate interesa orice țară, în special Franța, care are o mulțime de zone montane:

EPFL a scris:În cele din urmă, evoluțiile tehnologice viitoare trebuie urmărite: noile turbine hidraulice adaptate la puteri mici ar putea face site-uri profitabile care nu au fost încă luate în considerare și ar face recuperarea energiei hidraulice din apele uzate mai frecventă. În contextul tranziției energetice, producția de hidroelectricitate pe baza apelor uzate oferă astfel un potențial interesant, nu numai economic, ci și în ceea ce privește comunicarea cu populația prin înființarea producției locale, practic fără impact asupra mediul

Sursa: Școala Politehnică Federală din Lausanne >>>

Dar să luăm site-urile eligibile profitabile, deoarece acest lucru face posibilă invalidarea previziunilor relativ necinstite ale lui Jancovici.
► Afișați textul
Concluzia mea este, prin urmare, că aceste 6,5 GW ar face deja posibilă reducerea producției de 65 GW (deci 65 de reactoare nucleare echivalente mai puțin: adică 10% „care este suficient” conform datelor de la Jabab). Deci, celor care ne spun că, cu energiile regenerabile, nu vom reuși să realizăm acest lucru, au pus degetul în ochi la omoplat. Cu compania la 2W, aceasta ar reprezenta echivalentul a 000GW astăzi. Și acest lucru este de bun augur atunci când știm că C-PV ne va oferi 195% din randament (37% brut cu tehnologia actuală) chiar și în nordul Germaniei și asta cu tehnologii pe care le deja maeștri astăzi ...

Dormi liniștit (oricum nu prea mult, oricum trebuie să lovim trenul „indecrottables” și acolo este o treabă mare) : Twisted: : Lol:
Dernière édition alin Obamot 22 / 06 / 16, 11: 52, editate 1 ori.
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Este Jean-Marc Jancovici un con?




de Christophe » 22/06/16, 11:52

Obamot a scris:De exemplu (după purificarea apei) este posibilă realizarea de stații de epurare din apele uzate. Un studiu realizat de EPFL foarte serios a calculat că există un potențial de 35 GW, echivalentul a 35 de centrale atomice (pentru o țară foarte mică precum Elveția).


Uh asta mi se pare mult oricum !! Știm că elvețienii sunt rahaturi mari ... Dar totuși !! (Glumesc desigur ...)

Dar 35GW în ce? Potențial hidraulic sau energie termică?

În al doilea caz este mai credibil! (bine da, apa care ajunge la 2 ° se va încălzi chiar dacă nu trece prin încălzirea sanitară ... așa că se vor pierde câțiva ° C în canalizare ... bineînțeles că este foarte dificil să le recuperăm)

În Franța, apa vine în multe locuri din turnurile de apă, nu-i așa? Deci trebuie să-l pompezi în amonte ...

Dacă puteți găsi studiul, asta mă interesează!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Este Jean-Marc Jancovici un con?




de Obamot » 22/06/16, 12:02

De fapt, corectez, nu este de 35GW, ci un potentiel de 31,3GW (dacă vrem să fim ultra-preciși și în starea de numărare curentă). Am pus ceva mai mult, sau 35GW, deoarece inventarul nu ține cont de faptul că, atunci când am adaptat / optimizat site-urile în acest scop, va fi o marjă bună mai mult ... EPFL-ul care o spune, trebuie doar să citiți .pdf la care am pus linkul.

Punctul important este că „profitabilul” 6,5GW ar face deja posibilă injectarea fără risc în rețele (fără risc din cauza factorului de încărcare): 65GW de suc din energii regenerabile (fără riscul de a prăbuși chiar rețeaua în timpul vârfurilor). Și acest punct este crucial deoarece știm că pentru a concura, energiile regenerabile trebuie să se adapteze la canoanele energiei nucleare, adică să poată produce de 50 de ori mai mult decât necesitățile / cererea. Și asta din tot felul de motive, dar principalul este că vârfurile apar în cele mai nefavorabile condiții de producție ... iarna cu soare puțin sau deloc). Astfel, cu singurul potențial PROFITABIL oferit, ne-am putea permite aceste 65GW care depășesc actualul 59GW al nuclearului francez de 6GW. Nu degeaba germanii și elvețienii au ales să părăsească energia nucleară, trebuind să fie foarte siguri de propria lor putere. A fost „calculat” ... Și acolo avem încă treizeci până la patruzeci de ani de energie nucleară în față pentru a adapta toate infrastructurile STEP și a dezvolta surse regenerabile relative: este perfect redată.

De asemenea, trebuie amintit faptul că site-urile „neprofitabile” devin de facto (parțial) atâta timp cât permit injectarea echivalentului lor de 10 de energie electrică din ENR. Deci, rentabilitatea ar trebui apoi calculată pe toată energia electrică produsă STEP + Renewable și nu pe STEP pentru sine. Și este logic și pragmatic și schimbă jocul fără să trebuiască să trișeze așa cum o face energia nucleară.

De asemenea, cred că valoarea de cumpărare / răscumpărare a energiei electrice produse de stațiile de epurare ar trebui să fie re / vândută mai scumpă, deoarece face posibilă reducerea producției de 10 ori mai multă RE (vezi Jajab, știu calculează și lol ...) Imagine De asemenea, subliniez că actualele 59 GW de energie nucleară franceză sunt DEJA de 50 de ori mai mari decât nevoile din vară ...
Deci demonstrația este perfect relevantă fie: un potențial de 560TWh pe an (STEP + RenR) pe o singură bază. 6,5GW de PAS la început!
Dernière édition alin Obamot 22 / 06 / 16, 12: 29, editate 1 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Este Jean-Marc Jancovici un con?




de Christophe » 22/06/16, 12:29

35 sau 31.3 GW care este kif kif este imens ... uau!

Mă uit la .pdf mulțumesc!

Feriți-vă de confuzia dintre STEP (Stația de tratare a apelor uzate) VS STEP (Stația de turbină și pompare) ...

ps: cred că jabab a renunțat ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Este Jean-Marc Jancovici un con?




de Christophe » 22/06/16, 12:38

Am văzut, este foarte interesant, nu știam această tehnică!

Cu toate acestea, cred că Elveția este un caz particular favorabil datorită ușurării sale!

Nu este nevoie de pompare în amonte - captare de surse de mare altitudine
Prezența unei căderi în aval

Departe de a fi posibilă în țările „mai plate”, însă tehnica este interesantă și merită atenția noastră ... și departe de a fi recentă!

Merită un subiect specific, nu?

ps: nu este un potențial de 31.3 GW, ci 31.3 GWh / an sau 31.3 GWh / 8740 = 3.6 MW, ceea ce este mult mai rezonabil ... și credibil :)

Pe baza rezultatelor, Elveția are un potențial de 31,3 GWh / a (din care doar 3,5 GWh / a sunt exploatate în prezent), cu 106 situri potențiale, dintre care 19 sunt profitabile, ceea ce corespunde unui potențial de 9,3 GWh / a. la.


Prin urmare, există 31.3-3.5 = 27.8 GWh de exploatat sau 3MW de instalat aproximativ ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Este Jean-Marc Jancovici un con?




de Obamot » 22/06/16, 13:10

Ok m-am înșelat : Mrgreen: (multumesc pentru corectare). Oricum, între 120 de mori de apă și alte stații de epurare aici și colo, ca Durance, trebuie să ajungem la aceste 000GW în total (estimare actuală> 6GW), prin urmare 4GW de EnR la cheia care ar putea fi netezită deja la îndemâna noastră.

Da, dar nu "atât de special"- este o chestiune de debit, un pic ce este amperajul pentru electricitate (este același și asta e grozav ^^) - dacă luăm stația de epurare Aïre din Geneva, locația descrisă ca exemplu în documentul EPFL, gradientul este de numai 7m:

STEP de l'Aire.png
STEP de l'Aire.png (154.27 KiB) Vizualizat de 4838 ori


Și este un loc pe care îl cunosc foarte bine, relativ plat, afluentul trece printr-un canal acoperit pe un platou: pista de sub care este o alee cimentată (se întinde pe pârâu) căptușită cu plopi :

Canal.jpg acoperit


aici nu departe de ieșirea canalului care devine deschis spre cer:

Canal exit.jpg


Într-adevăr plat, dar există flux (această fotografie oferă o idee, nu este gigantică, dar există ceea ce este necesar):

Declin 7m.jpg


Lucrări de dezvoltare, malurile canalului au fost dezvoltate:

Aïre.jpg


Câte site-uri de acest gen din Europa? Fără îndoială, mii.
Câte aranjamente posibile și necesare trebuie luate pentru a minimiza efectele inundațiilor? Această lucrare nu ar putea fi utilizată pentru a crea stații de epurare? Ceea ce ar reduce costurile acestora pentru a participa "anvelopa de amenajare a teritoriului"(lucrare esențială în vederea inundațiilor repetate). Cine spune inundații, spune zone cu afluenți cu debit mare ...

Există deja tot ce ai nevoie, nu?

Sursa ilustrațiilor: Google Map.

Și nu proiectele lipsesc:

Și acolo este plat în Coppet (pe malul lacului Geneva)
http://www.sgigroupe.ch/projets/wwt01ch09a

https://www.youtube.com/watch?v=g354Vxu_mto

Cu toate acestea, este plat, profităm de facilități pentru a construi o stație de epurare mare ...
Ce să dai idei ...
Dernière édition alin Obamot 22 / 06 / 16, 13: 36, editate 2 ori.
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Este Jean-Marc Jancovici un con?




de Christophe » 22/06/16, 13:33

Împart :) Nimic mai mult de-a face cu Jean-Marc :)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Este Jean-Marc Jancovici un con?




de Obamot » 22/06/16, 13:51

Christophe a scris:Feriți-vă de confuzia dintre STEP (Stația de tratare a apelor uzate) VS STEP (Stația de turbină și pompare) ...

Dacă vorbiți despre asta, va face ambele și trebuie să vorbim și despre bio-gazul care este recuperat acolo și acolo este 333GWh / an, deci 38 MW (am dreptate?)
http://www.swisspower.ch/wp-content/upl ... initiv.pdf
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Recuperarea energiei din apele uzate: turbine în stațiile de epurare a apelor uzate din Elveția




de Christophe » 22/06/16, 14:00

Nu, vorbeam doar despre terminologia abrevierii ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Recuperarea energiei din apele uzate: turbine în stațiile de epurare a apelor uzate din Elveția




de Obamot » 22/06/16, 14:24

Christophe a scris:Cu toate acestea, cred că Elveția este un caz particular favorabil datorită ușurării sale!


În ceea ce privește ameliorarea favorabilă, avem cel puțin asigurarea de aproape 1GW aici:
http://www.nant-de-drance.ch/accueil/

Prin urmare, o putere eficientă pentru a echilibra producția de 9GW de RE (evitând colapsul rețelei) sau de 10GW în total (sau cu 9 reactoare nucleare mai puțin).

Tot în probleme de mediu, există posibilități mari de reglare a debitelor de intrare și de evacuare a lacurilor naturale (și în special pentru reglarea nivelului apei lacurilor adiacente, prin amplasarea centralelor hidroelectrice de producție între ele)

Aici este cazul lacurilor Schiffenen și Murten
http://www.groupe-e.ch/news/20140522/pr ... rojet-schi
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 242