Candidații la președinție care se confruntă cu WWF

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
kava81
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 16/02/17, 11:23
x 1

Candidații la președinție care se confruntă cu WWF




de kava81 » 16/02/17, 11:33

bonjour,
Am urmărit interviul lui Macron cu directorul WWF.
Iată ce am luat:

4 obiective pentru tranziția ecologică

 Ieșiți din combustibili fosili:
• Închiderea în 5 ani a centralelor pe cărbune în consultare cu operatorii pentru a asigura reconversia amplasamentelor.
• Nu există o nouă atribuire a permiselor de explorare a hidrocarburilor.
• Interzicerea oricărei experimente, chiar și publice, de explorare a gazelor de șist.
• Creșterea prețului carbonului care trebuie să țină cont de daunele aduse mediului.

 Către o ecologie a vieții de zi cu zi.
• Alinierea impozitării motorinei cu cea a benzinei pe perioada de cinci ani.
• Înăspriți standardele de poluare pentru vehiculele noi. Obiectiv pe termen lung: în 2040 nu se vor mai vinde vehicule termice.
• Ajută la diversificarea producției lor (vehicule electrice, hibride, pe hidrogen).
• Îmbunătățirea calității aerului în cele 1000 de școli cele mai expuse poluării prin filtre amplasate pe sistemele de ventilație, purificatoare de aer și instruirea personalului.
• Până în 2022, toate cateringurile colective – cantinele școlare și restaurantele companiei – trebuie să ofere cel puțin 50% produse organice, ecologice sau locale.
• Renovarea tuturor „sitelor energetice” (adică locuințe excesiv de prost izolate care lasă frigul să treacă iarna și căldura vara): din 2022, renovare la jumătate. Acest lucru va reduce emisiile de gaze cu efect de seră.
• Reducerea la jumătate a deșeurilor menajere trimise la groapa de gunoi până în 2025: Creșterea progresivă a taxei generale pe activități poluante (componente „incinerare” și „îngropare”) pentru a moderniza centrele de sortare și a permite „plastic reciclat 100% pe întreg teritoriul.
• Implementarea obligației producătorilor de a include informații foarte simple pe ambalaje pentru a facilita sortarea.

Accelerați tranziția către un mix mai echilibrat.
• Îndeplinirea obiectivelor stabilite de legea tranziției energetice pentru implementarea energiilor regenerabile.
• Reducerea la 50% a ponderii energiei nucleare până în 2025.

Sprijiniți tranziția ecologică
Sprijiniți francezii:
• Accelerarea implementării vehiculelor electrice prin menținerea bonusului-malus la achiziție și accelerarea instalării stațiilor de încărcare.
• Creați un bonus de 1000 de euro pentru a le permite tuturor celor ale căror vehicule au fost fabricate înainte de 2001 să cumpere mai multe mașini ecologice, fie noi sau folosite.

Susțineți oamenii cu mijloace modeste.
• Sectorul bancar nu acordă împrumuturile necesare celor mai săraci, care nu au mijloacele necesare pentru a se încălzi în mod corespunzător și nici celor care să îl remedieze. Este o problemă ecologică, socială, de sănătate! Permiteți tuturor să poată desfășura munca necesară, în special celor care nu au în prezent resursele pentru a investi. Transformă creditul fiscal pentru tranziția energetică (CITE) într-un bonus imediat perceptibil.

Sprijinirea fermierilor:
• Propune un nou pact între francezi și fermieri. Plătiți fermierii pentru serviciile de mediu pe care le furnizează (în plus 200 de milioane de euro în fiecare an). Obiectivul fiind o decuplare între producția agricolă și consumul de pesticide.
• Lansarea unui plan de transformare a agriculturii (PTA) de peste 5 miliarde de euro în perioada 2017-2022 pentru a moderniza fermele și a avea grijă de investițiile uneori grele pe care acestea vor trebui să le facă pentru a se reorienta. În 2015-2016, s-au eliberat 1,5 miliarde de ajutoare de urgență: mai bine investiți decât reparați.

Susțineți teritoriile:
• O reducere a amprentei de mediu: pentru producerea de energii regenerabile locale, renovarea energetică a clădirilor, noi forme de mobilitate, dezvoltarea agriculturii ecologice și a circuitelor scurte, protecția biodiversității, reciclare etc. Exemplu: punerea punct la artificializarea terenului.
• Organizarea unei conferințe globale majore despre biodiversitate în Franța. Va fi găzduit în străinătate.
Mi se pare interesant și destul de cuprinzător.
Ce crezi? Și care candidat vi se pare că se descurcă bine din punct de vedere al mediului?
1 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Candidații la președinție împotriva WWF




de chatelot16 » 16/02/17, 11:56

colecție de bune intenții pentru a interzice soluțiile rele, dar cine va construi soluțiile bune?

Ce rost are interzicerea soluțiilor actuale proaste dacă nu există nimic disponibil comercial pentru a face mai bine?

puțină îndemânare ar fi de ajutor

in prezent este la moda sa dai pe diesel de parca ar fi singurele care produc particule fine... din pacate nu se fac masuratori la vehiculele aflate in service real, calculem doar cu masuratorile facute in laborator la vehicule noi modificate pentru a respecta standardele

când construim un mijloc de măsurare care poate fi montat pe orice vehicul în service, vom avea surprize... riscăm să ne dăm seama că modelele noi după câțiva ani nu sunt mai bune decât cele vechi, iar anumite modele vechi rămân destul de bun

înlocuirea mașinilor termice cu cele electrice nu este o soluție pentru că este dincolo de îndemâna financiară a majorității utilizatorilor.

dezvoltarea transportului în comun ar fi poate mai utilă, dar ați văzut prețurile trenurilor: e scandalos de scump... care este problema? poate TGV-ul care merge inutil prea repede și a făcut ca calitatea economică a trenului să se piardă

și transportul cu trenul care ar trebui să evite camioanele... complet eșuat, transportul cu trenul prea scump, prea nesigur... vagoanele sunt pierdute

pentru a guverna ai nevoie de competenta... sistemul politic actual care face ca alegerile sa functioneze ca un concurs de frumusete este departe de a selecta cei mai competenti
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Candidații la președinție împotriva WWF




de Christophe » 16/02/17, 12:50

kava81 a scris:Am urmărit interviul lui Macron cu directorul WWF.


Aveți un link, vă rog? Mulțumesc 8)

Am văzut un mini interviu (ziar major) cu Macron la sfârșitul acestui interviu cu WWF care a vorbit despre Panda... și care aproape că a spus cuvântul „econologie” la sfârșit. :)
0 x
Peter
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 586
Înregistrare: 15/09/05, 02:20
x 312

Re: Candidații la președinție împotriva WWF




de Peter » 16/02/17, 16:02

Macron, LOL!
chatelot16 a scris:pentru a guverna ai nevoie de competenta... sistemul politic actual care face ca alegerile sa functioneze ca un concurs de frumusete este departe de a selecta cei mai competenti

Am ascultat unul dintre discursurile ei și mi-a dat această impresie, un discurs foarte gol al domnișoarei.
0 x
Peter
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 586
Înregistrare: 15/09/05, 02:20
x 312

Re: Candidații la președinție împotriva WWF




de Peter » 16/02/17, 19:06

Iată videoclipul interviului WWF:

https://www.youtube.com/watch?v=1SYjkfmu4SU

Tocmai l-am ascultat (făcând altceva în același timp, te liniștesc :) )
E tot Macron pur, fără posturi fixe, el are grijă de fiecare dată, pe scurt efectul bun vechi Barnum* pentru a mulțumi cât mai multor oameni.

* https://fr.wikipedia.org/wiki/Effet_Barnum
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 251