Depozitarea energiei eoliene fără baterie: este posibil?

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Avatar de l'Utilisateur
Lolounette
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 257
Înregistrare: 29/06/17, 12:17
Locul de amplasare: Puy-de-Dome, 350m al.
x 77

Depozitarea energiei eoliene fără baterie: este posibil?




de Lolounette » 18/11/17, 11:58

Buna ziua tuturor,

Am o întrebare care îmi trece prin cap de ceva timp, răspunsul poate fi deja undeva pe forum dar nu am găsit ...

Vorbim peste tot despre dificultatea stocării energiei eoliene, dar nu ar fi interesant să o stocăm sub formă de energie potențială, adică prin ridicarea stupidă a apei într-un rezervor înalt atunci când există vânt cu o fiară cu sistem de șuruburi Noria sau Archimedean. Și electricitatea este produsă continuu și la cerere prin coborârea apei într-un rezervor scăzut, care operează o turbină ...

complet prostesc după părerea ta? ce inaltime ar lua?
și dacă nu la nivelul de dimensionare, care ar fi dimensiunea rezervoarelor, ar putea fi jucat la nivelul rezidențial (cum ar fi o turbină eoliană în grădină și rezervorul subteran de apă de ploaie pe care l-am folosi cu un rezervor înalt?)

evident, dacă toți trebuie să construim un turn de apă în grădină pentru a alimenta mașina de spălat vase, ar putea fi complicat : Mrgreen:
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13713
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1524
A lua legatura cu:

Re: Depozitarea energiei eoliene fără baterie: este posibil?




de izentrop » 18/11/17, 15:19

bonjour,
Se numește stație de epurare https://www.connaissancedesenergies.org ... mpage-step
Nu este profitabil pentru o persoană. Randamentele sunt prea mici în comparație cu un sistem de baterii. Costul este, de asemenea, mult mai important.

Pentru a calcula energia potențială este ușor http://enrj.renouvelables.free.fr/energ ... lique.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Lolounette
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 257
Înregistrare: 29/06/17, 12:17
Locul de amplasare: Puy-de-Dome, 350m al.
x 77

Re: Depozitarea energiei eoliene fără baterie: este posibil?




de Lolounette » 18/11/17, 15:54

nu tocmai asta am în minte pentru că este vorba de umplerea rezervorului de sus prin pompare datorită turbinei când este vânt dacă înțeleg bine? într-adevăr, necesită o investiție mare


Mă gândesc la un sistem mult mai puțin complicat: o pompă de vânt simplă, așa cum a existat de milenii, care funcționează fără electricitate pentru a ridica apa. Prin urmare, investiția este mult mai mică și se limitează la partea de recuperare a energiei de pe coborâre ...

in orice caz multumesc pentru pista!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: Depozitarea energiei eoliene fără baterie: este posibil?




de Grelinette » 18/11/17, 16:08

Cu siguranță, cu atât mai mult cu cât stocarea energiei potențiale sub forma unui rezervor de apă ridicat are un randament bun. Cred că am citit că randamentul a fost de aproximativ 80%.
Problema, iar specialiștii vă vor da calculul, este că pentru a stoca o cantitate interesantă de energie la înălțime, volumele de apă de stocat sunt foarte mari și, în cele din urmă, devine prea costisitor și cu siguranță imposibil de construit rezervor mare sus lângă turbine eoliene pentru a stoca energia produsă în timpul zilei.

Mic calcul care trebuie făcut de specialiști: câtă apă este necesară și la ce înălțime, pentru a stoca energia produsă într-o zi de o turbină eoliană convențională?
(cu o cifră medie de producție pentru o turbină eoliană în Franța: „O turbină eoliană cu o putere de 2 MW produce în jur de 4400 megawatt-oră anual” sau, dacă nu mă înșel: 4400/365 = 12 megawatt-ore produse în medie pe zi )
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: Depozitarea energiei eoliene fără baterie: este posibil?




de Grelinette » 18/11/17, 16:15

Acestea fiind spuse, ideea poate fi interesantă pentru noi, în Provence, unde avem 2 plăgi: mistralul și incendiile! ... :P
1 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Bardal
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 509
Înregistrare: 01/07/16, 10:41
Locul de amplasare: 56 și 45
x 198

Re: Depozitarea energiei eoliene fără baterie: este posibil?




de Bardal » 18/11/17, 16:26

Nu atât eficiența sistemului o descalifică pentru persoane fizice (această eficiență este în jur de 80%, deci comparabilă cu cea a bateriilor), ci este dimensiunea mare a mijloacelor care trebuie puse în aplicare: stocarea 1 kWh, este necesar să ridicați 1Tona la 360m înălțime; iar 1 kWh nu este mult.

În etape, volumele sunt exprimate în Km3 și diferențele de înălțime în sute de metri ...

ca un alt mijloc de stocare, volanta este interesantă pentru depozitări destul de scurte (mai puțin de o oră), aerul comprimat are o eficiență mai mică, stocarea hidrogenului sau metanului este mult prea complexă și are un randament destul de rău; în cele din urmă, este vechea baterie plumb-acidă care se dovedește a fi cea mai potrivită pentru depozitarea staționară internă, nu prea costisitoare (100 € pe kWh stocat aprox.), nu prea voluminoasă și cu o performanță destul de bună (aproximativ 80 %); alte tehnologii ale bateriilor au unele avantaje, dar sunt mult mai scumpe ...
3 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Depozitarea energiei eoliene fără baterie: este posibil?




de Ahmed » 18/11/17, 18:02

LolounetteTu scrie:
Mă gândesc la un sistem mult mai puțin complicat: o pompă de vânt simplă, așa cum există, de milenii, care funcționează fără electricitate pentru a ridica apa. Prin urmare, investiția este mult mai mică și se limitează la partea de recuperare a energiei de pe coborâre ...

Cu excepția faptului că acest tip de turbină eoliană produce foarte puțină energie (la fel ca toate turbinele eoliene aproape de podeaua vacilor), suficient cât să ridice apa la nivelul solului și cu un debit foarte mic. Ar fi foarte insuficient să sperăm să recuperăm ceva, chiar și fără a lua în considerare infrastructura necesară ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13713
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1524
A lua legatura cu:

Re: Depozitarea energiei eoliene fără baterie: este posibil?




de izentrop » 18/11/17, 20:07

bardal a scris:Nu atât eficiența sistemului o descalifică pentru persoane fizice (această eficiență este de aproximativ 80%, deci comparabilă cu cea a bateriilor)
Nu, acesta este randamentul pentru stațiile de epurare mari.

La întâmplare: o turbină deja mare http://www.turbiwatt.com/uploads/FICHES ... ttT400.pdf indică 3 kW de putere utilă pentru o înălțime de cădere de 2.6 m și un debit de 0.2 m cub / s, ceea ce oferă o putere furnizată de aproximativ 5 kW, prin urmare 60% din eficiență și nu număr energia și pierderi pentru ridicarea apei la 3 m. Peltonii mici au un randament și mai slab.

Pentru a face o idee: furnizarea a 3 kW.h de energie ar necesita un rezervor de 600 mc la 3 m sau 250 Ah într-o baterie de 12 V (și fără turbină)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Depozitarea energiei eoliene fără baterie: este posibil?




de chatelot16 » 18/11/17, 21:21

că cel care vrea să stocheze 1kwh ... sau 10kwh în grădina sa o clădire un turn de apă, cu pompă și turbină să facă calculul ... este mai scump decât o simplă baterie plumb-acid și să folosească bateria invertorul este disponibil comercial ... pentru turnul de apă trebuie să vă construiți singur ... și, deoarece nu este profitabil, niciun producător nu vinde ceea ce este necesar

pașii sunt cazuri speciale: nu construim rezervoare în întregime, suntem mulțumiți de un baraj mic care face un rezervor mare în timp ce profită de o vale naturală
0 x
Bardal
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 509
Înregistrare: 01/07/16, 10:41
Locul de amplasare: 56 și 45
x 198

Re: Depozitarea energiei eoliene fără baterie: este posibil?




de Bardal » 18/11/17, 22:36

izentrop a scris:
bardal a scris:Nu atât eficiența sistemului o descalifică pentru persoane fizice (această eficiență este de aproximativ 80%, deci comparabilă cu cea a bateriilor)
Nu, acesta este randamentul pentru stațiile de epurare mari.

La întâmplare: o turbină deja mare http://www.turbiwatt.com/uploads/FICHES ... ttT400.pdf indică 3 kW de putere utilă pentru o înălțime de cădere de 2.6 m și un debit de 0.2 m cub / s, ceea ce oferă o putere furnizată de aproximativ 5 kW, prin urmare 60% din eficiență și nu număr energia și pierderi pentru ridicarea apei la 3 m. Peltonii mici au un randament și mai slab.

Pentru a face o idee: furnizarea a 3 kW.h de energie ar necesita un rezervor de 600 mc la 3 m sau 250 Ah într-o baterie de 12 V (și fără turbină)


Da, probabil, dar o cădere de 2,6 m constituie într-adevăr limita inferioară a unei cascade pentru nanocentrale; randamentul va fi oricum deplorabil ... Acestea fiind spuse, concluzia este aceeași: nu este adecvată pentru stocarea energiei domestice ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 315